فرزندان شما، زودتر از آنچه تصور کنید بزرگ می‌شوند و به سن بلوغ می‌رسند. آن‌ها دیگر کودکانی نیستند که می‌شناختید؛ بلکه به‌اندازه‌ای بزرگ شده‌اند که سؤالات زیادی در ذهنشان نقش ببندد و این شما هستید که باید آن‌ها را از نظر اطلاعات درست تغذیه کنید. آن‌ها می‌توانند مطالب موردنیاز خود را با ادبیاتی که شاید موردعلاقه شما نباشد از فضای تحت وب و دوستانشان بیاموزند، پس بهتر است شما خودتان وظیفه آموزش بلوغ به دانش آموزان دختر خود را بر عهده بگیرید.

البته اینکه درباره بلوغ با دختر دلبندتان سخن بگویید به‌یک‌بار ختم نمی‌شود. ذهن آن‌ها هر روز نیازمند اطلاعات جدیدی است که باید در اختیار آن‌ها بگذارید. بهترین کار این است که خودتان را آماده کنید و بدانید قرار است چه به آن‌ها بگویید. برای این کار می‌توانید با مشاوران مجموعه سمف کیدز مشورت کنید و از آن‌ها راهنمایی بخواهید. آن‌ها آماده ارائه هرگونه مشورت در هر زمینه‌ای در مورد فرزندتان هستند!

 

آموزش بلوغ به دانش آموزان دختر
به آن‌ها در مورد اندامشان اطمینان دهید که زیبا خواهند شد

 

برای یک گام مهم آماده باشید

دختر کوچکتان که تا دیروز باید برایش لالایی شبانه می‌خواندید، اکنون به‌اندازه‌ای بزرگ شده است که لازم است مسائل مهم‎تری را با او در میان بگذارید. او در حال گذار از مرحله کودکی به جوانی است و باید به‌خوبی با تغییراتی که در بدن و افکارش رخ می‌دهد آشنا باشد. او جلوی چشمانتان درحال‌رشد است و شما باید برای آموزش بلوغ به دانش آموزان دختر آمادگی کافی را داشته باشید. اولین و مهم‌ترین کاری که انجام می‌دهید این است که راه ارتباط با او را باز بگذارید و به نگرانی‌هایی که دارد گوش بدهید.

دختر شما باید مطمئن باشد که اگر سؤالات مهم خود را از شما بپرسد با او با آغوش باز گفتگو خواهید کرد و مهم‌تر از آن اینکه پاسخی صادقانه و صریح در اختیار او خواهید گذاشت. در واقع باید بداند همیشه آماده گفتگو هستید و باکمال‌میل به او پاسخ خواهید داد. از طرف دیگر هرگز منتظر نمانید او سر صحبت را باز کند. چنانچه از زمان‌بندی که شما در ذهن خود دارید عبور کردید و او سؤالی نپرسید، خودتان پیش قدم شوید و همه چیز را برایش توضیح دهید.

درست‌ترین طرز برخورد با دختر در سن بلوغ این است که قبل از شروع دوران پریود با او در این زمینه صحبت کنید تا در صورت اولین مواجهه دچار ترس و اضطراب نشود. سعی کنید به آن‌ها برخی موارد، مانند استفاده درست از نوار بهداشتی یا بستن لباس زیر را به‌صورت عملی آموزش دهید. مهم این است که او بداند شما همیشه با روی گشاده در دسترس او هستید و هیچ مشکلی برایش به وجود نخواهد آمد.

آموزش بلوغ به دانش آموزان دختر
به آن‌ها در زمینه دوران پریود توضیح دهید

چه باید بگویید؟

یکی از مهم‌ترین نکات در آموزش بلوغ به دانش آموزان دختر این است که سعی کنید احساس آرامش را در آن‌ها به وجود آورید. بحران هویت و تغییرات هورمونی در این سن به خودی خود باعث ایجاد اضطراب در آن‌ها می‌شود، از طرفی آن‌ها بیش از همیشه نگران وضعیت ظاهری خود هستند و بلوغ همیشه با بدشکلی همراه است. پس به آن‌ها اطمینان دهید که این مرحله گذرا است و به‌سرعت آن‌ها زیبایی خود را چندین برابر به دست خواهند آورد.

باید به آن‌ها هشدار دهید که این تغییرات هورمونی باعث می‌شود تا در ناحیه سینه و باسن تغییرات چشمگیری داشته باشند. در ناحیه تناسلی و زیربغل موهای زائدی رشد می‌کند و در برخی مواقع ممکن است بر روی پوست خود شاهد رشد آکنه باشند. آن‌ها باید بدانند که اوج این تغییرات همراه با شروع دوره پریودی است. بهترین کار این است که دلیل همه این تغییرات را برایشان توضیح دهید و بگویید که آن‌ها با این تغییرات برای مادر شدن آماده می‌شوند.

البته در کنار این مسائل که توضیح می‌دهید باید منتظر پاسخ‌دادن به سؤالات آنان نیز باشید. به‌عنوان‌مثال ممکن است از شما بپرسند که در قسمت سینه خود توده‌هایی سفت و گاهی دردناک احساس می‌کنند. حتی ممکن است برایشان این سؤال به وجود آید که چرا اندازه سینه آن‌ها بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از دیگران است. برایشان توضیح دهید که این توده‌ها کاملاً طبیعی است و اندازه سینه هر کس متفاوت است. این بسته به اندام آن‌ها، ژنتیک و مسائلی ازاین‌دست دارد. بااین‌وجود این اندازه هیچ تأثیری در آینده آن‌ها نخواهد داشت.

اگر شما پاسخ ندهید از محلی دیگر به دنبال جواب خواهند بود

 

وظیفه خود را بدانید

شما والدین یک دختر در سن بلوغ هستید، پس حساسیت این دوره را درک کنید. همیشه در دسترس باشید و البته در کنار این وظیفه اطلاعات خود را نیز افزایش دهید. هرگز مطلبی را در لفافه برای فرزندتان شرح ندهید. این کار باعث می‌شود تا آن‌ها برای کشف اطلاعات بیشتر به سراغ منابع دیگری بروند که ممکن است به نفعشان نباشد. این اولین و آخرین قانون آموزش بلوغ به دانش آموزان دختر است. لازم است به آن‌ها کمک کنید دنیایی را که قرار است به آن وارد شوند را به خوبی بشناسند.

البته اینکه این مطالب را چه زمانی در اختیار آن‌ها بگذارید بسته به ژنتیک می‌توانید متفاوت باشد. درست است که برخی از دختران در سن ۹ سالگی به بلوغ می‌رسند؛ اما برخی نیز تا ۱۶ سالگی برای فهمیدن این اطلاعات زمان دارند. بهترین سن بین ۱۱ تا ۱۳ سالگی است. بااین‌وجود ملاک اصلی زمان بلوغ خود مادر است. رسیدن به سن بلوغ از قوانین ژنتیک پیروی می‌کند.

آموزش بلوغ به دانش آموزان دختر
همیشه در دسترس باشید

کلام پایانی

اگر دختر شما از سن ۹ سالگی عبور کرده است، یعنی لازم است تا منتظر باشید وارد دنیای پر از رمز و راز بلوغ شود. این زمان دختر شما پر از سؤالاتی است که شاید به نظرتان پاسخ به آن تابو باشد؛ اما فراموش نکنید که اگر شما به این سؤالات پاسخ ندهید آن‌ها ممکن است از جایی دیگر و به نحوی ناخوشایند جواب را پیدا کنند.

آموزش بلوغ به دانش آموزان دختر وظیفه والدین است. این مسئولیت را پشت‌گوش نیندازید و سعی کنید خود را برای این کار آماده کنید. اگر هنوز کمی دودل و نگران هستید، حتماً با مشاوران مجموعه سمف کیدز مشورت کنید تا بهترین راهکار را در اختیار شما قرار دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط