آموزش دستشویی رفتن به کودکان در سنین پایین (دختر و پسر)

یاد گرفتن دستشویی رفتن می‌تواند گام بزرگی برای یک کودک نوپا باشد و مسلماً برای او بسیار سخت خواهد بود. والدین زیادی نگران آموزش دستشویی رفتن به کودکان هستند و می‌ترسند نتوانند این کار را با آرامش پیش ببرند. برخی کودکان این کار را بسیار سریع یاد می‌گیرند؛ درحالی‌که برخی دیگر نیاز به آرامش و همراهی زیادی از جانب والدین دارند.

اگر کودک شما برای یادگیری دستشویی رفتن آماده باشد بسیاری از مشکلات شما رفع خواهند شد. آموزش دستشویی رفتن کودک دو ساله نیاز به پیش‌زمینه‌هایی دارد که باید فراهم کنید. درصورتی‌که برای این کار نیاز به راهنمایی‌های بیشتری داشتید به وب‌سایت مدرسه مهارت‌آموزی سمف کیدز سری بزنید.

آموزش دستشویی رفتن به کودکان
از پوشک گرفتن کودک

لگن‌های مخصوص کودکان برای این کار بهتر است یا دستشویی‌های معمولی؟

زمانی که می‌خواهید روند از پوشک گرفتن و آموزش دستشویی رفتن به کودکان را شروع کنید حتماً باید چند روز در خانه بوده و وقت آزاد داشته باشید. باید برای چند هفته این کار را ادامه دهید تا به نتیجه برسید. اگر فرزند شما به مهدکودک می‌رود باید مربی او را از شروع این روند در خانه آگاه سازید. برای شروع این آموزش فرقی ندارد از لگن‌های کوچک مخصوص کودکان استفاده کنید یا دستشویی‌های عادی.

البته اغلب لگن‌ها کوچک‌تر بوده و کودک روی آن احساس راحتی بیشتری خواهد داشت. استفاده از دستشویی‌های عادی نیز مزیت خود را دارد؛ زیرا شما نمی‌توانید همه‌جا لگن کودکتان را همراه خود داشته باشید. در صورت استفاده از دستشویی‌های فرنگی می‌توانید از مبدل‌هایی استفاده کنید که باعث کوچک‌تر شدن محل نشستن می‌شوند. با این کار کودک احساس امنیت بیشتری خواهد داشت.

نشانه‌هایی که می‌گویند کودک شما برای شروع این روند آماده است

شما اغلب نشانه‌هایی که خبر از آمادگی کودک برای کنار گذاشتن پوشک دارند را در حدود دو سالگی مشاهده خواهید کرد. برای شروع آموزش دستشویی رفتن به کودک دو ساله مراقب این علامت‌ها باشید:

 •  اگر فرزند شما راه رفتن را شروع کرده و می‌تواند برای مدت کوتاهی بنشیند.
 • اگر فرزندتان شخصیت مستقل‌تری پیدا کرده است، احتمالاً آماده شروع روند آموزش دستشویی رفتن به کودکان خواهد بود.
 •  اگر از دیدن دستشویی رفتن شما یا افراد دیگر هیجان‌زده می‌شود.
 •  اگر زمانی که در پوشک خود مدفوع کرده است با کلماتی به شما بیان می‌کند.
 •  اگر برای بیش از دو ساعت پوشک او خشک باقی می‌ماند.
 •  اگر از پوشک خوشش نمی‌آید و مدام در تلاش برای جدا کردن آن از خود است.
 •  اگر طبق روال تقریباً مرتبی شکم او کار می‌کند.
 •  اگر می‌تواند شلوارش را خودش به‌تنهایی درآورده یا بپوشد.
 •  اگر قادر است برخی کارهای ساده‌ای که به او می‌گویید را انجام دهد؛ مانند آوردن توپ از سمت دیگر اتاق.
آموزش دستشویی رفتن به کودکان
آموزش دستشویی رفتن برای کودکان

چگونه کودک را برای دستشویی رفتن آماده کنید؟

همان‌طور که گفته شد آموزش دستشویی رفتن به کودکان را باید با صبر و حوصله انجام داد. باید از قبل تا حدودی کودک خود را برای این کار آماده سازید. این یک گام بزرگ و سخت برای کودک نوپای شما است. می‌توانید از راه‌های زیر کمک گرفته یا برای راهنمایی‌های بیشتر به مدرسه مهارت‌آموزی سمف کیدز سری بزنید:

 •  در ابتدا باید به او لغاتی را یاد دهید که بتواند با کمک آن بیان کند که دستشویی دارد. می‌توانید از کلمات ساده و بچه‌گانه‌ای استفاده کنید.
 •  اجازه دهید کودک نوپای شما دستشویی رفتن خودتان یا دیگر اعضای خانواده را ببیند. در همین حال با او صحبت کرده و برایش توضیح دهید در حال انجام چه کاری هستید.
 •  یک یا دو بار در روز پوشک کودک را درآورده و از شرت‌های آموزشی استفاده کنید. با این کار کودک شما حس خیس شدن را به‌خوبی درک خواهد کرد.
 •  باید مطمئن باشید فرزند شما در طول این دوران به مقدار کافی آب نوشیده و به‌اندازه مناسبی فیبر دریافت می‌کند؛ در نتیجه دچار یبوست نخواهد شد. یبوست این روند را برای او سخت و ناخوشایند خواهد ساخت.

زمانی که کودک به اشتباه خودش را خیس می‌کند

روند آموزش دستشویی رفتن به کودکان کمی زمان برده و ممکن است در این دوران چندین بار فرزند شما اشتباه کند. این کاملاً طبیعی است. در چنین شرایطی باید کاملاً آرامش خود را حفظ کرده و برخورد ملایمی داشته باشید.

فریاد نزده، از کلمات بد استفاده نکرده و او را تنبیه نکنید. می‌توانید تنها به او بگویید ” ایرادی ندارد. دفعه بعد باید زودتر به دستشویی بروی.” باید برای این شرایط آماده باشید. اگر می‌خواهید جایی بروید همیشه یک دست لباس اضافه‌ برای کودکتان همراه خود داشته باشید.

آموزش دستشویی رفتن به کودکان
آموزش دستشویی رفتن برای کودکان دو ساله

چگونه روند آموزش دستشویی رفتن به کودکان را شروع کنیم؟

لگن کودک را داخل حمام خانه‌تان بگذارید. اگر خانه شما دو طبقه است باید در هر طبقه لگن مجزایی برای او داشته باشید. شما باید نشستن روی لگن را برای او تبدیل به یک عادت کنید. بعد از خوردن وعده‌های غذایی او را تشویق کنید تا مدتی روی لگن خود بنشیند؛ زیرا اغلب بعد از هضم غذا مدفوع خواهد کرد. می‌توانید در همین حین برای او کتاب خوانده یا با یک اسباب‌بازی سرگرمش کنید؛ در نتیجه زمانی بیشتر را روی لگن خواهد نشست.

اگر هر روز تقریباً در ساعت خاصی دستشویی می‌کند همان زمان از او بخواهید روی لگنش نشسته باشد. اگر زمانی که به اشتباه کودک خود را خیس می‌کند برخورد درستی داشته باشید، دچار اضطراب و استرس نخواهد شد و به احتمال بیشتری دفعه بعدی موفق می‌شود به موقع برسد. باید زمانی که کودک در این کار موفق می‌شود او را تشویق کنید. یک هدیه کوچک از سمت شما تأثیر بسیار زیادی خواهد داشت. البته باید در این کار تعادل را رعایت کرده و دستشویی رفتن را مشروط به جایزه گرفتن نکنید.

 

آموزش استفاده از دستشویی به کودکان

 

کلام آخر

برای شروع آموزش دستشویی رفتن کودک دو ساله باید هم خودتان و هم کودک شما برای این کار آماده باشید. در روزهای پراسترس و شلوغ اصلاً این کار را شروع نکنید. قبل از آغاز آموزش اجازه دهید فرزند شما کمی با این روند آشنا شود. اجازه دهید دستشویی رفتن شما را دیده و در این مورد برایش توضیح دهید.

برای موفق بودن در آموزش دستشویی رفتن به کودکان باید صبور باشید. شما می‌دانید همه کودکان در طول این مسیر اشتباه می‌کنند و باید در مقابل اشتباهات او خونسرد مانده و کودک را مضطرب نکنید. در صورتی که نیاز به مشاوره داشتید می‌توانید به وب‌سایت مدرسه مهارت آموزی سمف کیدز سری بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط