آموزش قانع بودن به کودک در سنین پایین

آلفرد نوبل بنیان‌گذار جایزه نوبل در آخرین لحظات زندگی خود گفت که هیچ ثروتی به اندازه قناعت ارزش ندارد. آموزش قانع بودن به کودک را می‌‌توان از مهم‌ترین وظایف والدین دانست. این آموزش باید در سنین پایین آغاز شود، البته هیچ محدودیت سنی خاصی در این زمینه وجود ندارد.

با آموزش قناعت به فرزندتان به او یاد می‌دهید که چگونه در زمان کمبود منابع، استفاده صحیحی از امکانات خود داشته باشد. اگر آموزش قناعت در سنین پایین‌تری آغاز شود،‌ می‌توان امید بیشتری نسبت به یادگیری سریع‌تر آن توسط کودک داشت.

به طبع، راهکارهای مختلفی برای آموزش قناعت به فرزندان وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها پیروی کنید. این موضوع به شما کمک می‌‌کند که با یک روند آموزشی بسیار مناسب، قناعت را در وجود فرزندانتان مانند یک درخت مستحکم بکارید. در ادامه متن ما را همراهی کنید تا اطلاعات مناسبی را در این زمینه به شما ارائه کنیم.

آموزش قانع بودن به کودک
آموزش قناعت یک اصل اساسی محسوب می‌شود

آموزش قناعت از خود شما شروع می‌شود

کودکان همان کاری را انجام می‌دهند که والدینشان تکرار می‌کنند. اگر فرزندتان ببیند که شما قانع هستید، سعی خواهد کرد که از شما الگوبرداری کند. شما می‌توانید با استفاده از نمونه‌های عملی، آموزش قانع بودن به کودک را پیش ببرید و از این طریق، به یک نمونه برای فرزند خود تبدیل شوید.

برای مثال؛ می‌توانید تعداد لباس‌هایی را که می‌خرید، کاهش دهید. وقتی فرزندتان ببیند در هر کاری که انجام می‌دهید، برای خود محدودیت‌هایی تعیین می‌کنید، سعی خواهد کرد تا همین محدودیت‌ها را دنبال کند. کر این نکته حائز اهمیت است که این موضوع به معنای عدم خریداری لباس‌های جدید برای فرزندتان نیست. شما باید به او یاد بدهید که در عین حال که باید قانع بود، می‌توان از محصولات جدید نیز استفاده کرد و از آن‌ها لذت برد.

قدردانی را تمرین کنید

سپاسگزار بودن بهترین راه برای احساس قناعت است. قدردانی به ما کمک می‌کند تا به جای تمرکز روی کمبودهای خود،‌ روی جنبه‌های مثبت زندگی‌مان تمرکز کنیم. سپاسگزار بودن برای دارایی‌ها و تجربیات مثبت می‌تواند احساس شادی و رضایت بیشتری را به کودکان القا کند. این امر یکی از مهم‌ترین موارد در زمینه آموزش قانع بودن به کودک محسوب می‌شود.

می‌توانید این کار را با آموزش دادن به فرزندتان برای قدردانی به خاطر تجربیات مثبتی که هر روز دارد، شروع کنید. شام خانوادگی زمان مناسبی برای به اشتراک گذاشتن تجربیات مثبت در طول روز است. می‌توانید از او بخواهید که تجربیات خود را در یک دفترچه یادداشت کند. وقتی دوران بدی را پشت سر می‌گذارد، خواندن این فهرست به او یادآوری می‌کند که چقدر خوشبخت بوده است و به همین ترتیب، قناعت را یاد می‌گیرد.

آموزش قانع بودن به کودک
قناعت فرزندان را برای آینده‌ دشوار آماده می‌کند

پیروزی‌های کوچک را جشن بگیرید

آموزش قناعت به کودکان با اشاره به پیروزی‌های کوچک نیز امکان‌پذیر است. حتی پیشرفت‌های کوچک در هر زمینه‌ای را می‌توان با همه اعضای خانواده به اشتراک گذاشت. موفقیت‌های بزرگ هر چند وقت یک‌بار به سراغ ما می‌آیند، اما موفقیت‌های کوچک رایج‌تر هستند.

تمرکز بر آن‌ها به تجربه بیشتر رضایت و افزایش انگیزه کمک می‌کند. با جشن گرفتن این پیروزی‌های کوچک به فرزندتان آموزش می‌دهید که چگونه حتی از کوچک‌تری موفقیت‌های خود نیز احساس رضایت داشته باشد. این موفقیت‌ها را می‌توان حتی به صورت سالانه نیز جشن گرفت. برای مثال؛ در زمان تولد او می‌‌توانید به کلیه موفقیت‌هایی که در سال گذشته به آن‌ها رسیده‌ است، اشاره کنید. این موفقیت‌ها می‌توانند موارد کوچکی مانند یادگیری چند کلمه از زبان انگلیسی و حتی یافتن یک دوست جدید باشند.

بخشندگی

عمل بخشش احساس رضایت و قناعت را تقویت می‌کند. به فرزندتان بیاموزید که همیشه هر چه را دارد، با اطرافیانش به اشتراک بگذارد. به این ترتیب، او ارتباط و همدلی با دیگران را یاد می‌گیرد و می‌فهمد چگونه می‌تواند با کمی بخشش و قناعت،‌ دوستان بسیار خوبی را به دست بیاورد.

با رعایت همین امر کوچک می‌توانید نتایج مهمی را در زمینه آموزش قانع بودن به کودک به دست بیاورید. در کنار بخشندگی باید به او یاد بدهید که منابع هر فرد محدود هستند و بخشندگی بیش از حد نیز مناسب نیست. فرزند شما باید تعادل بین بخشندگی و حفظ منابع را بفهمد. بخشندگی او باید به اندازه‌ای باشد که علاوه بر درک مفهوم قناعت در کنار رضایت،‌ دچار مشکلاتی همچون کمبود منابع نشود.

آموزش قانع بودن به کودک
آموزش قناعت محدودیت سنی ندارد

ارزش پول را به او بیاموزید

به فرزندتان بیاموزید که پول ارزش بالایی دارد و خیلی راحت نمی‌‌توان به آن دسترسی داشت. شما می‌توانید با درخواست از او برای انجام کارهای کوچک در خانه و پرداخت مبالغ ناچیزی در ازای زحماتش این موضوع را به او بفهمانید. اگر می‌خواهد چیزی بخرد، از او بخواهید هزینه مربوطه را با استفاده از پس‌اندازش بپردازد. فکر کاهش پس‌انداز باعث می‌شود تا قبل از خرج کردن پولش به خوبی فکر کند. این امر به او کمک می‌کند تا یاد بگیرد که از آنچه که دارد، راضی باشد.

استفاده از مشاوران

اگرچه آموزش قانع بودن به کودک یک امر اساسی به شمار می‌آید و راهکارهای مختلفی را می‌توان در این زمینه استفاده کرد، اما به طبع، در بعضی از شرایط حتی با پیروی از نکات گفته شده،‌ فرزندتان باز هم درک درستی از قناعت نخواهد داشت.

در چنین موقعیت‌های پیچیده‌ای، بهترین گزینه برای والدین استفاده از خدمات مشاوره‌ای است. مؤسسات معتبری همچون سمف کیدز با بهره‌گیری از برترین پرسنل حاضر در عرصه آموزش و تربیت فرزندان به شما کمک خواهند کرد. با این راهکار ساده می‌توانید از بابت درک درست مفهوم قناعت توسط فرزندان آن هم در مدت زمان بسیار کوتاهی مطمئن باشید.

قناعت موجب صرفه‌جویی در مصرف منابع می‌شود

سخن پایانی

قناعت یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های تربیتی به شمار می‌آید که والدین باید آن را به کودکان خود آموزش دهند. در واقع، شما به عنوان یک والد وظیفه دارید تا فرزند خود را با مفهوم قناعت و همچنین کلیه نکات مربوط به آن آشنا کنید.

با آموزش قانع بودن به کودک می‌توانید به او کمک کنید تا در برابر حرص و طمع مقاومت کند، انتخاب‌های عاقلانه‌ای داشته باشد و به او یاد بدهید که چگونه از منابع محدود بیشترین استفاده را ببرد. چنانچه در این زمینه نیازمند راهنمایی‌های بیشتری هستید، با کارشناسان سمف کیدز تماس بگیرید تا به شما عزیزان یاری برسانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط