آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان از طریق داستان‌گویی

داستان‌گویی و آموزش مهارت­‌های زندگی

داستان‌گویی یکی از رایج­ترین و تاثیرگذارترین کارهایی است که با کتا­ب‌های قصه انجام می­شود و در آموزش مهارت­های زندگی به کودکان بسیار موثر است. از قدیم الایام میان پدرها و مادرها مرسوم بوده است که برای کودکان و فرزند خود داستان تعریف می­کردند تا فرزندشان بخوابد. داستان­گویی معمولا در هنگام استراحت کودک و در زمانی که انرژی زیادی از خود تخلیه کرده و دراز کشیده است انجام می­شود.

قصه‌گویی تجربه‌ی مشترک همه‌ی انسان‌هاست. کمتر کسی از برپایی چنین جلساتی، خصوصاً در دوره‌ی کودکی خاطره‌ی تلخی دارد و شاید هیچ انسانی را نتوان یافت که چنین تجربه‌ی نداشته باشد. پس بی‌جا نیست اگر قصه‌گویی را قدیمی‌ترین، ماندگارترین و گسترده‌ترین هنر انسانی بدانیم که پیشرفت علم، نه تنها از رونق آن نکاسته، که بر ظرافت‌ها و ارزش‌های آن افزوده است. با این حال در تعریف این عمومی‌ترین تجربه‌ی بشری نیز اختلاف نظر وجود دارد.

با این وجود لازم است تا داستان­گویی را جدی بگیریم، زیرا داستان­گویی قادر است تا بر مدل فکر کردن کودک حتی اثر بگذارد. فرزند شما زمانی که به داستان­گویی شما گوش می­‌سپارد قطعا به آن داستان می­اندیشد و موضوع داستان ذهن کودک را تحت تاثیر مستقیم قرار می­دهد. پس لازم است که به داستانی که قرار است تعریف کنیم، توجه کافی داشته باشیم تا توجه ذهن کودک به داستانی جلب شود که مهارت­های زندگی کودک را افزایش دهد.

آموزش مهارت­‌های زندگی

از داستان‌­گویی گفتیم و بیان کردیم اگر برای خرید کتاب داستان به یک کتاب­فروشی مراجعه می­کنیم، لازم است تا داستانی را انتخاب کنیم که بتواند بر آموزش و تقویت مهارت­های زندگی به کودک تاثیر مفید و بسزایی بگذارد.

لازم است تا بدانیم مهارت­های زندگی چه چیز­هایی هستند تا بتوانیم با خرید کتاب داستان مناسب، این مهارت­ها را به فرزند خود منتقل کنیم.

مهارت­های زندگی؛ مجموعه­ای از توانایی­های انسان در زمینه مدیریت و اداره زندگی هستند که در صورت وجود، زندگی را برای انسان راحت­تر و مطلوب­تر خواهد کرد. با پیشرفت علوم تربیتی و اهمیت پیداکردن مفهوم زندگی در میان انسان­ها در جامعه امروز، نیاز است تا اولا مفهوم مهارت­های زندگی را به خوبی بشناسیم و سپس بیان کنیم که اگر بخواهیم مهارت­های زندگی را از کودکی به کودکان بیاموزیم، چه کارهایی باید انجام دهیم؟

یکی از روش­های انتقال و آموزش مهارت­های زندگی از کودکی، استفاده از داستان­گویی است که بتواند آن مفاهیم و تعالیم مدنظر را به ذهن و قلب مخاطب بنشاند و باعث پیشرفت و تعالی کودکان شود. زیرا داستان­ها قادر هستند تا ذهن کودک و فرزند شما را ساعت­ها، روز­ها و شاید ماه­ها به خود مشغول کنند. از همین جهت اگر آموزش­های مهارت­های زندگی در آن داستان­ها لحاظ شده­باشند، قطعا می­توانید با داستان­گویی و خرید کتاب داستان مناسب، این کار را به راحتی هرچه تمام­تر انجام دهید.

همانطور که گفتیم مهارت­های زندگی شامل یک سری از پارامترهای مشخصی هستند که بعضی سازمان­های بین المللی و متخصص در عرصه زندگی و رشد و تربیت ارائه می­دهند که دانستن آن­ها در این مقاله نیاز است. ما درباره مهارت کودک بحث می­کنیم و در بحث روانشناسی کودک باید مطالب خود را بیان کنیم.

یکی از مهارت­‌هایی که در مهارت کودک و مهارت زندگی انسان بیان می­شود؛ مهارت تصمیم­‌گیری و حل مسئله است. اگر پدر و مادرها یا مربیان تربیتی و پرورشی بتوانند، روانشناسی کودک را بشناسند و مهارت کودک را در عرصه تصمیم­‌گیری و حل مسئله بالا ببرند، کمک بسیار مهم و تاثیری گذاری در زندگی آن کودک کرده­اند. یکی دیگر از مولفه‌­هایی که بابت    مهارت­‌های زندگی از آن یاد می­شود، تفکر خلاقانه و تفکر نقادانه است. روانشناسی کودک باید بتواند از روش­‌هایی که بکار می­برد، خلاقیت را به ذهن کودک منتقل کند و به کودک آموزش دهد که چگونه ذهن خلاق خود را فعال کند؟

تاثیر داستان‌گویی و خرید کتاب داستان مناسب در آموزش مهارت‌های زندگی به کودک

مهارت­های زندگی چه مولفه­‌هایی دارد؟

یکی از مهارت­‌هایی که در مهارت کودک و مهارت زندگی انسان بیان می‌شود؛ مهارت تصمیم‌­گیری و حل مسئله است. اگر پدر و مادرها یا مربیان تربیتی و پرورشی بتوانند، روانشناسی کودک را بشناسند و مهارت کودک را در عرصه تصمیم­‌گیری و حل مسئله بالا ببرند، کمک بسیار مهم و تاثیری گذاری در زندگی آن کودک کرده­اند. یکی دیگر از مولفه­‌هایی که بابت    مهارت­‌های زندگی از آن یاد می­شود، تفکر خلاقانه و تفکر نقادانه است. روانشناسی کودک باید بتواند از روش­هایی که بکار می­برد، خلاقیت را به ذهن کودک منتقل کند و به کودک آموزش دهد که چگونه ذهن خلاق خود را فعال کند؟

یکی دیگر از این مهارت­ها؛ مهارت ارتباطی و مدیریت روابط است که در کودک می­تواند با کنترل روابط و آموزش­های موثر در ارتباط با پدر و مادر آن را آغاز کرد. اگر بخواهیم دیگر مهارت­‌های زندگی را نام ببریم می­توانیم به مولف‌ه­ای چون خودآگاهی و همدلی و مدیریت احساسات و هیجانات اشاره کنیم. ما مهارت‌هایی که یک فرد می­‌تواند از کودکی آن­ها را دریابد و آموزش ببیند را بیان کردیم. نکته حائز اهمیت آن است که این مهارت­ها از کودکی چگونه به فرد منتقل شوند؟ برای پیداکردن پاسخ در ادامه متن همراه ما باشید.

داستان­‌گویی چگونه به انتقال و آموزش مهارت­های زندگی به کودک کمک می­کند؟

همنطور که بیان کردیم داستان­گویی یکی از مولفه‌­های تاثیرگذار در انتقال مفاهیم و آموزه­های مهارت­های زندگی به کودک است. داستان­ها چه خاصیتی دارند که قادر به انتقال مهارت­های زندگی به کودک هستند؟ لازم به ذکر است که بگوییم؛ برای بیشتر کودکان تمرکز روی یک چیز در طولانی مدت سخت است و آن‌ها بیشتر علاقه دارند صحبت کنند. قصه گویی برای کودکان باعث می‌شود توجه آن‌ها به یک موضوع بیشتر شود و مــهارت گوش دادن فعال در آن‌ها تقویت می‌شود.

یکی دیگر از مواردی که در تاثیر مثبت داستان­گویی باید ذکر شود این است که؛ خواندن داستان به کودک کمک می‌کند تا با کلمات جدید آشنا شود. در رواشناسی کودک قصه گویی بسیار توصیه شده و روانشناسان آن را یک روش مناسب برای آموزش کلمات جدید و تلفظ درست آن‌ها می‌دانند. بدین ترتیب مهارت ارتبــاط کلامی کودکان تقویت شده و برقراری ارتباط را برای آن ها آسانتر می کند.

گوش دادن به یک داستان باعث می‌شود تا کودک همه شخصیت‌ها، مکان‌ها، اشکال و… را در یک محیط بصری واقعی تصور کند. تداوم این کار باعث افزایش تخیلات کودکان می‌شود، خــلاقیت کودکان را بالا می‌برد و به ذهن آن ها کمک می‌کند که آزادانه ایده‌های خود را پرورش دهند.

از مزایای خرید کتاب مناسب برای داستان‌گویی و انتقال مهارت­های زندگی به کودک باخبر شدیم

داستان­‌گویی یکی از رایج­ترین و تاثیرگذارترین کارهایی است که با کتا­های قصه انجام می­شود و در آموزش مهارت­های زندگی به کودکان بسیار موثر است. از قدیم الایام میان پدرها و مادرها مرسوم بوده است که برای کودکان و فرزند خود داستان تعریف می­کردند تا فرزندشان بخوابد. داستان­گویی معمولا در هنگام استراحت کودک و در زمانی که انرژی زیادی از خود تخلیه کرده و دراز کشیده است انجام می­شود.

با این وجود لازم است تا داستان­گویی را جدی بگیریم، زیرا داستان­گویی قادر است تا بر مدل فکر کردن کودک حتی اثر بگذارد. فرزند شما زمانی که به داستان­گویی شما گوش می­سپارد قطعا به آن داستان می­اندیشد و موضوع داستان ذهن کودک را تحت تاثیر مستقیم قرار می­دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط