آموزش نظم به نوجوانان دختر و پسر در خانه و مدرسه

اگر شما هم از آن دسته والدینی هستید که تمام مسئولیت مرتب کردن خانه و هر چیز دیگری بر عهده شما است، مسلماً از این وضعیت راضی نخواهید بود. دوست دارید نوجوان شما به نظم و ترتیب اهمیت بیشتری دهد. می‌خواهید بدون این که هر بار دعوا و درگیری داشته باشید، مسئولیت کارهای خود و منظم کردن اتاقش را بر عهده بگیرد. برای این کار باید بتوانید روش مؤثری را برای آموزش نظم به نوجوانان پیدا کنید.

با شروع این روند از سنین پایین انضباط یکی از خصلت‌های فرزند شما می‌شود؛ در نتیجه، در بزرگ‌سالی نیز فرد مرتبی خواهد بود. بسیاری از افراد معتقد هستند که محیط خانه طرز فکر شما را به نوجوانتان نشان می‌دهد. اگر همیشه خانه‌ای مرتب دارید، می‌توانید این انتظار را از فرزند خود داشته باشید که به نظم و ترتیب اهمیت دهد. برای دریافت راهنمایی‌های بیشتر در ادامه این مقاله با ما همراه شوید. می‌توانید از کارشناسان مجموعه سمف کیدز نیز راهنمایی بخواهید.

آموزش نظم به نوجوانان
آموزش نظم و ترتیب در نوجوانان

مرتب بودن نوجوان شما چه فایده‌ای دارد؟

شاید با خودتان فکر کنید “چرا باید زمانی را صرف آموزش نظم و تربیت به نوجوان خود کنید؟” یا “اصلاً این کار چه فایده‌ای دارد؟” با نگاهی به چند مورد زیر می‌توانید از اهمیت آموزش انضباط به نوجوان آگاه شوید:

  •  مرتب بودن تمام اعضای خانواده باعث منظم شدن محیط و احساس آرامش در آن می‌شود.
  •  یک ذهن آرام به دنبال محیطی منظم شکل می‌گیرد.
  •  مرتب بودن به معنای احترام گذاشتن به افرادی است که با آن‌ها زندگی می‌کنید.
  •  آموزش نظم به نوجوانان باعث می‌شود در قبال کارهای خود برای تمیز و مرتب نگه‌داشتن خانه احساس مسئولیت کنند.
  •  آموزش نظم باعث می‌شود نوجوان شما بفهمد هر چیزی در خانه جایی دارد و اگر در جای خود گذاشته شود، برای پیدا کردن آن نیاز به صرف وقت زیادی نیست.
  •  این خصلت در او شکل می‎‌گیرد و برای همیشه باقی می‌ماند.

فضای مشخصی را برای هر چیزی در نظر بگیرید

روان‌شناسان می‌گویند همیشه بهترین راه برای آموزش نظم، داشتن جای خاصی برای هر چیزی است. با نوجوان خود صحبت کرده و سعی کنید با هم جای مشخصی را برای وسایل مهم در نظر بگیرید. می‌توانید لیست خود را با موارد مربوط به مدرسه یا وسایلی که صبح‌ها برای حاضر شدن نیاز دارد، شروع کنید.

اگر حافظه دیداری نوجوان شما خوب است، می‌توانید در ابتدا برچسب‌هایی را روی کمد بچسبانید و وسایل داخل آن را مشخص کنید. وقتی همه چیز را در جای خود چیدید، یک عکس از آن بگیرید. سپس از او بخواهید عکس‌ها را در حافظه تلفن همراه خود داشته باشد. زمانی که نمی‌دانست چیزی کجا قرار دارد، می‌تواند به جای به هم ریختن همه جا، از عکس‌های ذخیره‌ شده کمک بگیرد.

آموزش نظم به نوجوانان
نوجوانی منظم داشته باشیم

چگونه از شب قبل برای کارهای خود آماده شود

یکی از مواردی که در آموزش نظم به نوجوانان به شدت مورد توجه بوده، استفاده از چک‌لیست‌ها و یادداشت‌ها است. این یادداشت‌ها به او کمک می‌کنند منظم باشد و بتواند همه چیز را به ترتیب دنبال کند. در صورتی که بخواهیم نوجوان بتواند به صورت مستقل تمام کارهای روز بعدش را آماده کند، یک استراتژی مناسب استفاده از لیست‌های یادآوری است.

از او بخواهید شب قبل تمام چیزهایی را که برای فردا نیاز دارد، آماده کند. با این کار نه تنها عادت می‌کند همیشه فرد مرتبی باشد، بلکه استفاده از مهارت‌های مدیریت زمان و مدیریت فردی را نیز یاد می‌آموزد. آموزش انضباط به نوجوان روندی است که به زمان نیاز دارد و باید با صبر و حوصله همراه باشد.

آموزش نظم به نوجوانان

 

از او بخواهید اتاق خودش را مرتب کند

برای آموزش نظم به نوجوانان لازم است از آن‌ها بخواهید خودشان اتاقشان را مرتب کنند. وقتی او نظم و ترتیب را در محیطی شروع کند که با آن آشنایی بیشتری دارد، راحت‌تر می‌تواند متوجه اهمیت این موضوع شود. همچنین می‌تواند وسایل مورد نیاز خود را به‌ تنهایی و به ‌سادگی پیدا کند.

به او یاد دهید چطور باید ملافه‌های تخت را مرتب کند و کمدهایش را منظم بچیند. همچنین از او بخواهید اتاقش را جارو کند، این یکی از ساده‌ترین کارهایی است که می‌تواند انجام دهد. به او بگویید همیشه باید لباس‌هایش را داخل کمد بگذارد، نه روی صندلی یا تخت. سعی کنید به او فضای کافی برای گذاشتن وسایل شخصی‌اش را بدهید.

به او یاد دهید کارهایش را اولویت‌بندی کند

یکی از موارد مهم برای آموزش نظم به نوجوانان آشنایی با نحوه اولویت‌بندی کارها است. از او بخواهید همیشه برای کارهای خود یک لیست داشته باشد. حالا در این لیست همه چیز را بر اساس اهمیت و فرصتی که دارد مرتب کند. او باید تمام کارهای خود را مطابق با این لیست پیش ببرد.

اگر در طول هفته به مورد جدیدی برخورد، باید آن را بر اساس اولویت در بین کارهای موجود در لیست بگنجاند. همچنین باید بداند هر بار به یکی از کارها رسید، آن را تا انتها انجام دهد و بعد به سراغ مورد بعدی در لیست خود برود. اگر برای راهنمایی نوجوان خود نیاز به کمک داشتید، می‌توانید به وب سایت سمف کیدز سری بزنید.

آموزش تمیز کردن اتاق به نوجوانان

رفتارهایی را که می‌خواهید در نوجوان خود ببینید، برای او مدل‌سازی کنید

شما از سنین پایین تا بزرگ‌سالی فرزند خود همیشه الگوی رفتاری او خواهید بود. هر چیزی را که در فرزندتان دوست دارید، باید اول در خودتان تقویت کنید. حرف زدن در مورد نظم و ترتیب بدون این که در رفتار شما نمودار باشد، بی‌فایده است. اگر از نوجوان خود رفتار خاصی را انتظار دارید، باید بتواند آن ویژگی را در شما ببیند.

فرزندان همیشه از روی رفتارهای والدین خود مدل‌سازی خواهند کرد. اگر او هر روز شما را در حال جستجو برای پیدا کردن کلیدهایتان ببیند، مسلماً گفته‌هایتان در مورد نظم و ترتیب بی‌اثر خواهد بود. بنابراین، برای آموزش نظم به نوجوان نیاز است آن را در خودتان پیاده‌سازی کنید. او به ‌سختی می‌تواند استانداردهایی را بپذیرد که در رفتار شما قابل مشاهده نیستند.

کلام آخر

قبل از این که نوجوان شما بزرگ شود و بخواهد زندگی مستقلی داشته باشد، باید آموزش نظم را شروع کنید. هرچقدر زودتر این خصلت را به فرزند خود یاد دهید، بهتر در شخصیت او ماندگار می‌شود. آموزش انضباط به نوجوان یکی از نکته‌های تربیتی بسیار پراهمیت است.

برای این کار لازم است قبل از هر چیز از منظم بودن خودتان مطمئن شوید؛ زیرا شما الگوی رفتاری فرزندتان هستید. برای شروع آموزش نظم به نوجوانان با تشویق او به مرتب کردن اتاقش شروع کنید. می‌توانید برای راهنمایی‌های بیشتر با کارشناسان مجموعه مهارت‌آموزی سمف کیدز در تماس باشید و از مشاوره‌های ارزشمند آن‌ها استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط