پدر و مادرها معمولاً دغدغه زیادی درباره آینده فرزندانشان دارند و مدام در فکر این هستند که آن‌ها در آینده چه‌کاره می‌شوند؟ بعضی‌ها دوست دارند خیلی زود استعداد بچه‌هایشان را کشف کنند و به فکر پرورش آن بیفتند؛ به همین خاطر در رفتارهای کودکشان دنبال نشانه‌ای می‌گردند که ثابت کند در ریاضی استعداد دارد یا هنر، یا ورزش و… . اما آیا می‌توان هر نوع استعدادی از جمله استعداد نقاشی در کودکان را در سنین کم کشف کرد؟

بیشتر کودکان به نقاشی کشیدن علاقه دارند و بعضی از آن‌ها بیشتر از هم سن و سالان خود این کار را انجام می‌دهند؛ از همین رو والدین علاقه دارند بدانند چگونه می‌توانند از رفتارهای کودک استعداد او را دریابند؟ اگر به دنبال نشانه‌های وجود یک هنرمند در خانواده هستید، این مقاله به شما کمک می‌کند.

 

استعداد نقاشی در کودکان
روش تشخیص استعداد نقاشی در کودکان

 

استعداد نقاشی در کودکان

نقاشی از افعال هنری است که از سنین کم در کودکی آغاز می‌شود. بعضی کودکان به این کار بیشتر از دیگران علاقه نشان می‌دهند و برخی نیز به طور ذاتی در ترسیم خطوط بهتر از هم سن و سالان خود عمل می‌کنند. دسته‌ای از کودکان هم دوست دارند اشیا و عناصر واقعی را به تصویر بکشند و دسته‌ای به ترسیم آزادانه هر نوع عنصری که حتی وجود خارجی هم ندارند، علاقه دارند؛ اما مشخص‌کردن اینکه واقعاً کدام کودک در نقاشی کردن استعداد دارد، کار ساده‌ای نیست.

چگونه متوجه شوم کودک من استعداد نقاشی دارد؟

استعداد یک چیز ذاتی است که از درون ما بیرون می‌آید و قابل حذف‌شدن یا ایجادکردن نیست؛ اما این امکان وجود دارد که با برخورداری از امکانات مناسب زودتر بروز پیدا کند یا شرایط نامناسب مانع بروز آن شود؟ درباره استعداد نقاشی در کودکان هم این موضوع صدق می‌کند.

بنابراین ممکن است فرزند شما به طور ذاتی این توانایی را داشته باشد که یا در دوره کودکی یا بزرگسالی خود را نشان ‌دهد. اگر نشانه‌هایی که در ادامه خواهیم گفت را در کودک مشاهده کردید، می‌توانید حدس بزنید استعداد خوبی در زمینه نقاشی دارد.

علاقه مضاعف به کشیدن نقاشی اشیا واقعی

معمولاً کودکانی که در زمینه نقاشی استعداد بالایی دارند، بیشتر مسائل واقعی را الگوی نقاشی خود قرار می‌دهند. این افراد سعی می‌کنند هر چه بیشتر نقاشی‌های خود را به واقعیت نزدیک کنند؛ به‌طوری‌که گاهی به جزئیات بیش از حد توجه می‌کنند. البته گاهی کودکان در نقاشی کردن دقیق واقعیت‌ها، به نتیجه دلخواه نمی‌رسند و ناامید می‌شوند. در این لحظه حمایت و کمک والدین نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای دارد. شما به‌عنوان پدر یا مادر باید به کودکتان دلگرمی دهید و او را به تلاش دوباره تشویق کنید.

کشیدن نقاشی یک شی بدون دیدن آن

استعداد نقاشی در کودکان می‌تواند زمانی خود را نشان دهد که آن‌ها بدون نگاه‌کردن به یک شی یا عنصر، بتواند آن را خیلی سریع ترسیم کند. البته بدین معنی نیست که موضوع نقاشی آن‌ها غیرواقعی است؛ بلکه در واقعیت وجود دارد؛ اما کودک می‌تواند از تصویر ذهنی خود برای کشیدن آن استفاده کند و نیازی به حضور آن شی در مقابل خود ندارد.

 

استعداد نقاشی در کودکان
استعداد نقاشی کودکان را چگونه پرورش دهیم؟

 

علاقه‌مند به لوازم نقاشی متنوع

اگر فرزند شما مدام درخواست می‌کند لوازم نقاشی متعددی برای او بخرید، می‌توانید حدس بزنید که او در این زمینه استعداد دارد. البته این در صورتی است که کودکان پس از بهره‌مند شدن از لوازم، آن‌ها را برای کشیدن نقاشی مورداستفاده قرار ‌دهند؛ نه فقط اینکه به داشتن آن‌ها علاقه نشان دهند؛ از همین رو بهتر است والدین لوازمی که کودک برای نقاشی کشیدن نیاز دارد را فراهم کنند و در پرورش استعداد فرزندشان مؤثر عمل کنند.

نقاشی به‌عنوان انگیزه دهنده اصلی

کودکانی که در زمینه هنر به‌خصوص نقاشی استعداد دارند، معمولاً با کاغذ و مدادرنگی بسیار هیجان‌زده می‌شوند و انگیزه می‌گیرند. این کودکان دوست دارند زمان بسیاری را صرف بازی با این لوازم کنند و نقوش مختلف را بر روی کاغذ بیاورند. معمولاً این بچه‌ها دوست دارند به طور مداوم آثار جدید و جدیدتر خلق کنند.

سرعت در نگاه‌کردن

از نشانه‌های کودک بااستعداد در زمینه نقاشی می‌توان به نگاه‌کردن سریع به اشیا اشاره کرد؛ به‌طوری‌که این کودکان چشمان خود را سریع می‌چرخانند و در مدت‌زمان کوتاهی از روی اشیای مختلف می‌گذرانند. سپس آن‌ها می‌تواند اشیایی که به‌سرعت دیده‌اند را بر روی کاغذ بیاورند. البته نمی‌توان تنها با مشاهده این عامل سریع به استعداد نقاشی در کودکان پی برد.

ترکیب رنگ در نقاشی

به نقاشی فرزند خود دقت کنید و آن را از نظر ترکیب رنگ مورد بررسی قرار دهید. آیا نقاشی او از نظر رنگارنگ بودن، در سطح خوبی قرار دارد و رنگ‌های به‌کاررفته در آن به زیبایی با هم ترکیب شده‌اند؟ آیا طرح‌هایی که فرزند شما کشیده است قدرت بیان دارد و داستانی را تعریف می‌کند؟ اگر پاسخ مثبت است، پس شما می‌توانید امیدوار باشید که او در نقاشی استعداد خوبی دارد.

 

استعداد نقاشی در کودکان
روش ترکیب رنگ‌ها؛ یکی از نشانه‌های استعداد نقاشی

علاقه به تماشای آثار هنری

بچه‌هایی که ذاتاً در نقاشی بااستعداد هستند، از تماشای آثار هنری دیگران لذت می‌برند. شما به‌عنوان پدر یا مادر کودک می‌توانید او را به نمایشگاه‌ها و سایر مکان‌هایی که می‌تواند این نوع آثار را تماشا کند، ببرید. اگر او ذوق‌زده شد یا مایل به تماشای نقاشی‌ها بود، ممکن است استعداد خوبی در هنر به‌خصوص در زمینه نقاشی داشته باشد.

خلق آثار متفاوت با دیگران

از نشانه‌های استعداد نقاشی در کودکان می‌توان علاقه به خلق آثار هنری که شبیه به آثار هیچ‌کس دیگر نیست، اشاره کرد. البته ممکن است در آغاز کودک شما تقلیدی عمل کند؛ اما پس از خو گرفتن با نقاشی، نقاشی‌های مختص به خود را ترسیم می‌کنند که نشانه بااستعداد بودن آن‌ها است.

چطور استعداد فرزندم را پرورش دهم؟

اگر دریافتید که فرزند شما در نقاشی استعداد دارد، می‌بایست باید و نبایدهایی را مدنظر قرار دهید. شما به‌عنوان والدین آگاه، وظیفه مهمی در کشف و پرورش استعداد فرزند خود دارید و حمایت‌های شما تأثیر بسزایی در آینده شغلی و حرفه‌ای او دارد. توجه به نکات زیر ضرورت دارد:

  •  از فرزند خود نخواهید چیز به خصوصی را نقاشی کند. آزادی کودک را از او نگیرید؛ بلکه مشوق او برای امتحان چیزهای جدید باشید. هرچه تجربه کودکان غنی‌تر باشد، استعدادشان بیشتر شکوفا می‌شود.
  •  دانسته‌ها خود را در زمینه فواید نقاشی برای کودکان بالا ببرید.
  •  تحسین بیش از حد از کودک ایده خوبی نیست. در میان دوستان کودکتان، از استعدادهای او صحبت نکنید؛ بلکه این موضوعات باید پیش یک هنرمند یا معلم حرفه‌ای عنوان شود.
  • اگر نشانه‌های وجود استعداد نقاشی را در فرزند خود مشاهده کردید، بهتر است با ثبت‌نام او در دوره‌های هنری، او را در توسعه استعداد خود یاری دهید. البته این کار را با رضایت خود کودک انجام دهید؛ در غیر این صورت ممکن است او به‌کلی نقاشی را کنار بگذارد.
ترسیم اشکال مختلف توسط کودک

 

نتیجه‌گیری

ما در این مقاله به بحث و بررسی روش تشخیص استعداد نقاشی در کودکان پرداختیم. نشانه‌هایی وجود دارند که می‌توانند به شما بگویند کودک در زمینه نقاشی استعداد دارد یا خیر. اگر این نشانه‌ها را در فرزند خود مشاهده کردید، به دنبال پرورش آن باشید. تهیه ابزارهای نقاشی مناسب در پرورش استعداد بسیار مهم است. حتی والدینی که نشانه‌های وجود استعداد نقاشی را ندیده‌اند هم می‌توانند با تهیه این ابزارها به فرزند خود کمک کنند در صورت وجود این توانایی، آن را بهتر بروز دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط