اضطراب یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی است که اگر درمان نشود، می‌تواند باعث بروز بیماری‌های دیگری شود. اضطراب اجتماعی که با نام فوبیا نیز شناخته می‌شود، می‌تواند در همه سنین بروز کند. افرادی که از این اختلال رنج می‌برند، از حضور در موقعیت‌های اجتماعی می‌هراسند. اضطراب اجتماعی در نوجوانان یکی از شایع‌ترین اختلالات است و شاید اوج این اختلال نیز در همین سن روی دهد.

اغلب نوجوانان با گذر از مرحله نوجوانی و بحران هویت، این اختلال را نیز پشت سر می‌گذارند، اما برخی نیز نمی‌توانند از پس آن برآیند. ویژگی این اختلال این است که افراد از حضور در موقعیت‌هایی هراس دارند که ترس در این موقعیت‌ها هیچ تناسبی با آن ندارد. این اختلال به دلیل تغییراتی که در مغز رخ می‌دهد، در این سن به اوج خود می‎‌رسد، بنابراین، بهتر است در این زمینه دانش بیشتری داشته باشیم تا بتوانیم بهتر اطرافیانمان را درک کنیم. مقاله پیش رو بیشتر به این موضوع می‌پردازد، پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

چرا نوجوانان اضطراب اجتماعی را تجربه می‌کنند؟

آنچه تحقیقات نشان می‌دهند، این است که این اضطراب اکتسابی نیست و وجود برخی عواملی که از پیش وجود دارد، باعث می‌شود تا برخی از نوجوانان آن را تجربه کنند. عواملی که باعث ایجاد اضطراب اجتماعی در نوجوانان می‌شوند، می‌توانند موارد متعددی باشند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 •  سبک شخصیتی: این اضطراب بیشتر در کودکانی رخ می‌دهد که آرام و گوشه‌گیر هستند و از امتحان موقعیت‌های جدید پرهیز می‌کنند.
 •  سبک فرزندپروری: ریشه اضطراب اجتماعی می‌تواند مربوط به سبک تربیتی بسیار سخت‌گیرانه باشد. این والدین بیشتر شرایط را برای ایجاد این اختلال در نوجوانان فراهم می‌کنند.
 •  سوء استفاده: کودکانی که توسط همسالان یا بزرگسالان مورد آزار و سوء استفاده قرار گیرند، مستعد ابتلا به این اختلال هستند.
 •  مشکلات گفتاری: شاید برایتان تعجب داشته باشد، اما کودکانی که دچار مشکلات گفتاری هستند، اعتماد به نفس کمتری دارند و در نتیجه، بیشتر با این اختلال دست و پنجه نرم می‌کنند
افرادی که مورد سوء استفاده قرار گرفته‌اند

 

سنگ محکی برای تشخیص اضطراب اجتماعی

حتماً شما هم مانند والدین دیگر بسیار نگران نوجوان خود هستید. آیا فرزند شما نیز از این اختلال رنج می‌برد؟ علائم و نشانه‌هایی برای تشخیص اضطراب اجتماعی در نوجوانان وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند تا قبل از بحرانی شدن، این اختلال را در فرزند خود تشخیص داده و به موقع اقدامات لازم را انجام دهید. این نشانه‌ها عبارت‌اند از:

 •  اگر فرزندتان نتواند به خوبی با دیگران گفتگو کند.
 •  اگر نوجوان شما با غریبه‌ها و حتی برخی از آشناها نتواند ارتباط برقرار کند.
 •  زمانی که متوجه خجالت کشیدن فرزندتان در جمع شدید.
 •  وقتی پس از یک معاشرت، مدام از خود ایراد می‌گیرد.
 •  نوجوانانی که یا دوستان کمی دارند یا نمی‌توانند دوست پیدا کنند.
 •  نوجوانانی که آرام صحبت می‌کنند.
 •  و …

برخی عوامل فیزیکی نیز وجود دارند که با نگاه کردن به آن‌ها می‌توانید متوجه شوید که فرزند شما از این اختلال در عذاب است. این عوامل شامل موارد زیر هستند:

 •  پایین انداختن سر و دست روی دست گذاشتن هنگام صحبت کردن
 •  ناخن جویدن، چرخاندن مو دور انگشت یا بی‌قراری
 •  تعرق
 •  لرزش دست یا پا

در برخی از موارد نیز، گزارش معلم از رفتار فرزند شما در کلاس می‌تواند دریچه‌ای به کشف درون نوجوان باشد. عدم برقراری ارتباط با همسالان در کلاس یا مواردی از این دست نمونه‌های خوبی برای تشخیص اضطراب اجتماعی در نوجوانان هستند.

 

اضطراب اجتماعی در نوجوانان
نوجوانان مضطربی که قادر به پیدا کردن دوست نیستند

عوارض اضطراب اجتماعی را بشناسید

اضطراب اجتماعی به تنهایی می‌تواند نوجوانان را از لحاظ روحی آزار دهد، اما عوارض جانبی زیادی نیز وجود دارند که در صورت عدم درمان می‌توانند فرزند شما را تحت تأثیر قرار دهند. این افراد مدام افسوس فرصت‌هایی را می‌خورند که از دست داده‌اند. آن‌ها به دلیل هراس از قرار گرفتن در موقعیت‌های اجتماعی، بسیاری از مهمانی‌ها و فعالیت‌های دسته ‌جمعی را از دست می‌دهند و این می‌تواند باعث افسوس فراوانی شود.

از طرف دیگر، اضطراب اجتماعی در نوجوانان باعث می‌شود تا آن‌ها مدام حس تنهایی داشته باشند. این افراد نمی‌توانند به راحتی دوست پیدا کنند و همین امر می‌تواند باعث ایجاد تنهایی مضاعف در نوجوانان و عدم تمایل به ازدواج در بزرگسالی آنان شود. علاوه بر همه این موارد، آن‌ها در مدرسه نیز مشکلات متعددی دارند. آن‌ها نمی‌توانند در مقابل دیگران صحبت کنند یا در کارهای گروهی شرکت کنند. همین موارد باعث ضعف در موارد درسی آنان می‌شود.

همه این موارد می‌تواند منجر به بروز عزت نفس پایین در این افراد شده و باعث شود تا مدام دچار خودگویی منفی شوند و احساس بی‌ارزشی کنند. اگر اقدام به درمان این افراد نکنید، ممکن است این افراد در آینده دچار اختلالات بیشتری از نظر روحی و روانی شوند.

 

اضطراب اجتماعی در نوجوانان
نوجوانان حسرت فرصت‌های از دست رفته را می‌خورند

 

اکنون وقت درمان است

اگر اضطراب اجتماعی در نوجوانان به موقع درمان نشود، می‌تواند در آینده غیر قابل کنترل شود. به همین دلیل، لازم است تا حتماً برای درمان اقدام کنید. درست است که خودتان نیز می‌توانید اقداماتی را انجام دهید، اما استفاده کردن از منابع قوی مانند مشاوره یا کلا‌س‌ها و دوره‌های درمانی یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین گام‌ها برای درمان این اختلال به شمار می‌رود.

در این زمینه، مجموعه سمف کیدز با برگزاری دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های آنلاین به شما کمک می‌کند تا بهتر بتوانید شرایط را مدیریت کنید و گام‌های ارزشمندی در رفع این مشکل روحی بردارید. کارشناسان مجرب این مجموعه با آگاهی کامل از اصول روان‌شناسی نوجوان می‌توانند بهترین راهکارها را برای مهار این وضعیت در اختیار شما قرار دهند. برداشتن گام‌های اصولی و با قوانین درست باعث می‌شود مطمئن باشید که وضع نوجوان خود را از این که هست، بدتر نمی‌کنید. کارگاه ارتباط با نوجوانان یکی از بهترین گزینه‌ها برای درمان فرزند شما است.

بهتر است از راه درست با فرزندتان ارتباط برقرار کنید

 

کلام پایانی

اضطراب اجتماعی یکی از اختلالات شایعی است که فرد در آن از قرار گرفتن در موقعیت‌های اجتماعی که به صورت عادی هراس‌انگیز نیست، وحشت دارد. افراد با این اختلال نمی‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند و در نهایت، اگر نتوانند بر این اختلال پیروز شوند، بیماری‌های روحی دیگری از جمله افسردگی را تجربه می‌کنند.
اضطراب اجتماعی در نوجوانان در سنین نوجوانی به اوج خود می‌رسد و این می‌تواند به دلیل فعالیت‌های مغز در این دوران باشد. بهترین کار این است که این اختلال را به موقع در فرزند خود شناسایی کرده و سپس تلاش کنید تا با کمک مشاوران و یا کارگاهی‌های مختلفی مانند کارگاه ارتباط با نوجوانان سمف کیدز از عواقب بعدی جلوگیری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط