بررسی انواع هوش و استعداد و تشخیص هر یک

همه ما به‌خوبی می‌دانیم منظور از فرد باهوش چه کسی است؛ اما آنچه شاید ندانید این است که هوش انواع مختلفی دارد و برخلاف تصور ما، هیچ‌کدام بر دیگری ارجحیت ندارد. اگر با انواع هوش و استعداد آشنا باشید، می‌توانید متوجه شوید که خود یا فرزندتان در کدام زمینه قابلیت رشد و پیشرفت دارید؛ در نتیجه در همان حوزه خود را تقویت کنید تا شاهد رشد ‌و شکوفایی باشید.

آنچه در این مقاله در اختیار شما قرار داده شده است، بررسی هوش‌های نه‌گانه‌ای است که گاردنر روان‌شناس آن‌ها را برشمرده است. او با مشخص‌کردن انواع هوش و کاربردهای آن به علم روان‌شناسی کمک شایانی کرده است که نمی‌توان به‌سادگی از کنار آن گذر کرد. این مقاله را بادقت بخوانید و برای رسیدن به موفقیت آماده شوید.

 

انواع هوش و استعداد
بهتر است بدانید چه هوشی دارید

شما باهوش هستید، اگر خود را بشناسید!

شاید تصور شما هم از افراد باهوش کسانی هستند که می‌توانند معادلات پیچیده ریاضی را حل کنند یا در حیطه‌های مختلف علوم ساعت‌ها برایتان سخن بگویند. بد نیست با این واقعیت روبرو شوید که این تنها یک جنبه از هوش است. گاردنر خط بطلانی بر روی این عقیده قدیمی کشید و اذعان کرد می‌توان انواع هوش و استعداد را نام برد. به عقیده او ممکن است شما نتوانید معادلات ریاضی را به‌خوبی دوستتان حل کنید؛ اما بتوانید یک قطعه موسیقی بسیار پیچیده را بنوازید.

به عقیده گاردنر می‌توان هوش را در یک طبقه‌بندی ۹ گانه گنجاند که هیچ‌کدام بر دیگری برتر نیست. برچسب زدن به یک فرد بر اساس یک یا دو عامل کاری غیرمنطقی است. بیایید با این ۹ نوع هوش آشنا شوید تا بتوانید برای رشد و شکوفایی فرزندتان تصمیمی درست بگیرید.

هوش طبیعت‌گرا

شاید شما هم با کسانی آشنا شده‌اید که همیشه در حال پرورش و رشد گیاهان هستند. آن‌ها هر گیاهی را پرورش می‌دهند، به‌خوبی رشد می‌کند و سرسبز می‌شود. برخی افراد دیگر نیز هستند که می‌توانند با حیوانات به‌خوبی ارتباط برقرار کنند‌. این افراد هوش طبیعت‌گرایی دارند که به آن‌ها کمک می‌کند نسبت به طبیعت اطراف خود بسیار حساس باشند. کاوش در طبیعت یا پرورش گیاهان آن‌ها را سر ذوق می‌آورد. آن‌ها نسبت به کوچک‌ترین تغییرات در محیط اطراف خود حساس هستند و آن را به‌خوبی درک می‌کنند.

هوش موسیقایی

یکی از انواع هوش و استعداد هوش موسیقایی است. افراد این گروه کسانی هستند که علاقه‌ای به طبیعت ندارند؛ اما به طور غریزی در زمینه موسیقی استعداد دارند. این افراد نسبت به صدا حساس هستند و می‌توانند متوجه صداهایی شوند که دیگران به‌سادگی از کنار آن رد می‌شوند. آن‌ها به‌خوبی می‌توانند لحن موسیقی یا زیروبم بودن آن را تشخیص دهند و مهم‌تر است که در نواختن سازها بسیار استعداد دارند.

 

انواع هوش و استعداد
هوش منطقی ریاضی یکی از انواع هوش است

هوش ریاضی _ منطقی

این هوش تقریباً همان طبقه‌ای است که ما به‌عنوان هوش اصلی می‌شناسیم. افرادی که در این طبقه قرار می‌گیرند به‌خوبی با اعداد کار می‌کنند و محاسبات برایشان بسیار شیرین است. تشخیص الگوی اعداد یا فرایند محاسبات ریاضی مانند طبیعت برای افراد گروه اول برای اعضای این گروه لذت‌بخش است. این افراد به‌خوبی می‌توانند استدلال کنند و عاشق بازی‌های استراتژیکی مانند حل پازل هستند. شما اغلب افراد باهوش را در این طبقه جای می‌دهید.

باهوش وجودی آشنا شوید

این طبقه از انواع هوش و استعداد مختص کسانی است که علاقه وافری به حوزه فلسفه دارند و برخلاف سایر گروه‌ها به هر مسئله‌ای عمیق نگاه می‌کنند. آن‌ها همه‌وقت خود را به دنبال یافتن پاسخ سؤالاتی بزرگ و عمیق هستند و تلاش می‌کنند سؤالات پاسخ نداده شده در طول تاریخ را حل کنند‌ این هوش همان هوش معنوی یا اخلاقی است.

هوش میان‌فردی چیست؟

لزومی ندارد شما حتماً ریاضیات را به‌خوبی حل کنید یا یک ساز را بنوازید، همین که بتوانید با دیگران به‌خوبی ارتباط برقرار کنید، یعنی شما در طبقه افرادی هستید که هوش میان‌فردی بالایی دارید. افرادی که در این گروه هستند، به‌خوبی می‌توانند نشانه‌های کلامی و غیرکلامی را دریافت کرده و با دیگران ارتباطی عالی برقرار کنند. سیاستمداران، مددکاران اجتماعی، مشاوران یا مشاغلی ازاین‌قبیل مناسب قرار گرفتن در این طبقه‌بندی هستند.

هوش زبانی کدام گروه را شامل می‌شود؟

این هوش در اغلب افراد وجود دارد. افراد با کمک این هوش است که با یکدیگر ارتباط کلامی برقرار می‌کنند و حرف یکدیگر را درک می‌کنند. افرادی که سرآمد این دسته از انواع هوش و استعداد هستند یا نویسندگان خوبی هستند و یا می‌توانند به‌خوبی سخنرانی کنند‌.

 

انواع هوش و استعداد
هوش حرکتی جسمانی در ورزشکاران وجود دارد

باهوش جسمانی – حرکتی آشنا هستید؟

این افراد به‌خوبی می‌توانند ذهن و بدن خود را هماهنگ کنند. در واقع آن‌ها قادر به انجام حرکات ظریف و درشت هستند و می‌توانند با کمک حرکات بدن خود را انتقال دهند. افرادی که به‌خوبی می‌رقصند یا قهرمان‌های رشته‌های ورزشی سرآمد این گروه هستند.

هوش درون‌فردی

افرادی که در این دسته از انواع هوش و استعداد جای دارند، کاملاً متوجه احساسات و عواطف خود هستند. افرادی که از این هوش برخوردار هستند خود را به‌عنوان یک کل می‌شناسند و از آن‌ها تحت عنوان خود باهوش یاد می‌شوند. درست است که این افراد از خود و نیازهایشان درک عمیقی دارند؛ اما به‌شدت افرادی خجالتی هستند. سرآمدان این گروه می‌توانند رهبران معنوی محسوب شوند.

هوش فضایی

افرادی وجود دارند که این قدرت را دارند تا همه چیز را به‌صورت سه‌بعدی تصور کنند. این دسته خلاقیت بسیار زیادی دارند و می‌توانند تخیلی زنده داشته باشند. این گروه در بعد هنر نیز بسیار سرآمد هستند. ازآنجاکه به این مجموعه افراد هوشمند تصویر گفته می‌شود مستعد پیشرفت در رشته‌های معماری، طراحی و نقشه‌خوانی هستند.

 

بعضی افراد هوش موسیقایی دارند

 

کلام پایانی

هوش مقوله مهمی در علم روان‌شناسی است. نمی‌توان هوش را در یک طبقه یا مقوله جای داد. آشنایی با انواع هوش و استعداد به شما کمک می‌کند بدانید در کدام حیطه جای پیشرفت دارید. دانستن نوع هوش برای فرزندان شما، مهم‌ترین کاری است که برای درخشان کردن آینده آن‌ها می‌توانید انجام دهید. البته با دیدن چند عامل یا گزینه نمی‌توان این مورد را به‌خوبی متوجه شد‌. بهتر است برای این کار با مشاوران مشورت کنید یا به پلتفرم سمف کیدز مراجعه کنید تا به شما در یافتن هوش غالب فرزندانتان کمک کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط