آیا مایل هستید با کمی خلاقیت، سرگرمی های جدید و مختلفی برای فرزند خود در نظر بگیرید و کریسمس امسال بیشتر از سال های قبل آغاز سال میلادی جدید را خوش بگذرانید؟ کریسمس معمولا با روزهای برفی و شاد همراه است پس برای زیباتر و هیجان انگیز شدنش و انجام جالب ترین فعالیت های کودکانه همراه ما باشید تا بتوانید لحظات مهیجی را برای فرزندان خود به ارمغان بیاورید.

کریسمس

فارغ از آن که چگونه هر سال کریسمس را در خانه جشن می‌گیرید، نکته مهم این است که بدانید راه های زیادی برای انجام فعالیت های سرگرم کننده و خاص در زمان کریسمس وجود دارد. پس با خانواده‌ی خود و به خصوص با فرزندانتان می توانید از تجربه کردن بازی ها و از اینکه بیشتر از قبل یاد می گیرید، خرسند شوید. در همین راستا، در این مطلب قصد داریم شما را با برترین و جالب ترین فعالیت های کودکانه در زمان کریسمس آشنا کنیم.

بازی و فعالیت های کریسمسی برای کودکان نوپا

جشن گرفتن کریسمس حتی برای کودک نوپا یک فعالیت سرگرم کننده و هیجان انگیز محسوب می شود. کودک شما اگر بین سنین ۱۲ ماهگی تا ۳ سالگی باشد، می تواند اطلاعات مختلفی از محیط دنیای اطرافش را درک کند و انجام امور مختلف را یاد بگیرد.

شما می توانید با انجام جالب ترین فعالیت های کودکانه به رشد شناختی، زبانی، فیزیکی و عاطفی آن ها کمک کنید. در ادامه برخی از این فعالیت های سرگرم کننده در زمان کریسمس را معرفی می‌ کنیم.

بازی جستجوی کریسمسی

 • سن مناسب: ۱۶ ماه به بالا
 • تمرکز بازی: رشد شناختی کودک
 • هدف: تقویت راهبردهای حل مسئله
 • مهارت های مورد نیاز: داشتن دانش اولیه و کنجکاوی
 • لوازم مورد نیاز: مجموعه ای از وسایل کریسمسی

نحوه انجام بازی جستجوی کریسمسی

برای انجام این بازی باید با کودک نوپای خود در مورد کریسمس صحبت کنید و انواع وسایل کریسمس مانند بابا نوئل، زیورآلات پلاستیکی تزئینی، جوراب ساق بلند، درخت کاج و… را به او نشان دهید. هر شی را با ذکر رنگ، شکل و اندازه آن توصیف کنید.

 بهترین بازی ها در دوران کریسمس

حالا باید به کودک خود بگویید که وانمود کند کارآگاه است و در این نقش به اجرای بازی می پردازد. سپس شما اشیاء را پنهان می کنید و او باید اشیا گم شده را پیدا کند. هنگام جستجوی اقلام کریسمسی، از کلمات جهت دار مانند “بالا” و “پایین” استفاده کنید تا به کودک خود سرنخ بدهید، جای اشیا مخفی شده را سریع تر بیابد.

بازی داستان کریسمس

 • سن مناسب: ۱۶ ماه به بالا
 • تمرکز بازی: رشد مهارت زبانی
 • هدف: تحریک یادگیری کلمات جدید و تلفظ واج ها
 • مهارت های مورد نیاز: کلمات
 • لوازم مورد نیاز: کتاب داستان کریسمسی-مداد شمعی

نحوه انجام بازی داستان کریسمس

برای انجام یکی از جالب ترین فعالیت های کودکانه، باید یک داستان کریسمسی را برای کودک خود بخوانید. در حالی که داستان را می خوانید، روی کلماتی که دارای واج های خاصی هستند تأکید کنید. سپس از کودک خود بخواهید تا واج را به آرامی و به صورت واضح تکرار کند.

سپس روی یک صفحه کاغذ سفید یک شی یا شخصیت داستانی را بکشید که دارای همان واج است. به تکرار نام آن شی یا شخص در هنگام ترسیم ادامه دهید. به این ترتیب کودک شما با حروف و کلمات بهتر آشنا می شود و درک بهتری از آواها خواهد داشت. با انجام این بازی فرزند شما در بین دوستان در مقطع اول ابتدایی پیشگام خواهد بود زیرا قبلا با صداکشی حروف آشنا شده است.

بازی درخت کریسمس من

 • سن مناسب: ۱۶ ماه به بالا
 • تمرکز بازی: تقویت قدرت فیزیکی
 • هدف: تقویت مهارت های حرکتی و هماهنگی دست و چشم
 • مهارت های مورد نیاز: توسعه هماهنگی دست
 • لوازم مورد نیاز: رنگ سبز-رنگ قهوه ای-مقوای سفید-یک ستاره

نحوه انجام بازی درخت کریسمس من

برای انجام این فعالیت باید به کودک خود توضیح دهید که قصد ساخت یک درخت کریسمس را دارید. ابتدا رنگ سبز را در ظرفی بزرگ بریزید و دستان کودک را در آن قرار دهید. سپس به کودک خود بگویید که دستانش را روی مقوای سفید فشار دهد. با انجام این کار کودک شما می تواند شکل درخت کاج را روی مقوا ایجاد کنید.

 بازی در کریسمس

سپس تنه کاج را با رنگ قهوه ای رنگ آمیزی کنید و ستاره را روی آن بچسبانید. همچنین می توانید با رنگ ها یا اشیاء دیگر وسایل تزئینی مختلفی را به درخت اضافه کنید. این بازی که یکی از جالب ترین فعالیت های کودکانه است، مهارت های حرکتی و همچنین هماهنگی و کنترل تکانه کودک شما را بهبود می بخشد.

بازی دایره من

 • سن مناسب: ۲۰ ماه به بالا
 • تمرکز بازی: رشد مهارت های اجتماعی و عاطفی
 • هدف: شناسایی اعضای خانواده و تقویت روابط عاطفی فرزندتان با خانواده
 • مهارت های مورد نیاز: توسعه‌ی خودآگاهی
 • لوازم مورد نیاز: کاغذ رنگی-عکس اعضای خانواده-چسب-مواد تزئینی-نشانگرها-قیچی

نحوه انجام بازی دایره‌ی من

برای انجام این فعالیت کریسمسی باید با کودک خود در مورد تعطیلات صحبت کنید و به او بگویید که چگونه در زمان کریسمس می تواند با اعضا خانواده وقت بیشتری بگذراند. سپس باید به کودک خود توضیح دهید که قصد دارید تا به کمک یکدیگر وسایل تزیینی زیبا برای درخت کریسمس خود بسازید.

شکل های دایره ای را در رنگ های مختلف و به تعداد اعضا خانواده خود از روی کاغذ قرار دهید و برش بزنید. سپس از هر یک از اعضای خانواده خود عکس بگیرید و آن ها را چاپ کنید و از فرزندتان بخواهید آن را روی هر دایره بچسباند. با هم دایره ها را با استفاده از مواد مختلف مانند رنگ، نشانگر، استیکر و… تزئین کنید. سپس نام هر یک از اعضای خانواده را از فرزندتان بپرسید و روی دایره بنویسید. روبانی را در پشت دایره های کاغذی بچسبانید تا وقتی خشک شد بتوانید آن را به همراه فرزندتان روی درخت کریسمس آویزان کنید.

 بهترین بازی ها در دوران کریسمس

جالب ترین فعالیت های کودکانه کریسمسی برای کودکان پیش دبستانی

زمانی که فرزند شما به ۳ سالگی می رسد، مهارت های شناختی، زبانی، اجتماعی و عاطفی او پیشرفته تر خواهد شد و تا حد زیادی بهبود می یابد. کودکان در این سن در مورد یادگیری موضوعات جدید کنجکاو و هیجان زده هستند و می توانید از زمان عید کریسمس برای رشد این مهارت ها به بهترین نحو استفاده کنید.

انجام جالب ترین فعالیت  های کودکانه در زمان کریسمس می تواند به افزایش قدرت تخیل آن ها کمک کند. همچنین می تواند باعث عمیق تر شدن روابط کودک با اعضای خانواده شود و به کودک شما کمک کند تا روی مهارت های زبانی خود کار کند و آن را رشد و بهبود دهد.

در ادامه نیز شما را با سایر فعالیت های کودکانه جالب آشنا می کنیم تا بتوانید با فرزند خود در روزهای کریسمسی سرگرم باشید و به رشد مهارت های گوناگون او کمک کنید.

بازی کلمات و معنای آن ها

 • سن مناسب: ۴۸ ماه به بالا
 • تمرکز بازی: رشد مهارت زبانی
 • هدف: غنی سازی دایره لغات کودک
 • مهارت های مورد نیاز: معناشناسی
 • لوازم مورد نیاز: طرح کلی اشیاء کریسمس-مداد رنگی

نحوه انجام بازی کلمات و معنای آن ها

برای انجام این فعالیت، نیاز به کاربرگ هایی از اشیاء کریسمسی دارید. می توانید این طرح ها را به راحتی از اینترنت دانلود و برای انجام این بازی آن ها را چاپ کنید. سپس باید کاربرگ ها را به همراه چند مداد رنگی به کودک خود بدهید. از کودک خود بخواهید تا هر یک از اشیاء را نام ببرد و سپس به او بگویید که به ترتیب اشیاء که نام می برد را رنگ آمیزی کند. در هر مرحله باید بررسی کنید که آیا کودک شما به درستی اشیایی را که نام برده و انتخاب کرده رنگ آمیزی می کند یا خیر.

همچنین می توانید توضیحات کوتاهی در مورد هر شی به کودک خود بدهید تا کودک شما بتواند در مورد آن ها اطلاعات جدیدی یاد بگیرد. این فعالیت به شما کمک می کند تا دایره لغات کودک خود را غنی تر از قبل کنید.

بازی نقش های کریسمس

 • سن مناسب: ۵۴ ماه به بالا
 • تمرکز بازی: رشد مهارت های اجتماعی و عاطفی
 • هدف: کمک به کودک برای درک و توصیف نقش های مختلف در ایام کریسمس
 • مهارت های مورد نیاز: قدرت همدلی و همکاری
 • لوازم مورد نیاز: مداد شمعی- ۳ ورق کاغذ به هم متصل شده که یک دفترچه را تشکیل بدهد

نحوه انجام بازی نقش های کریسمس

برای انجام این بازی کریسمسی که یکی از جالب ترین فعالیت های کودکانه است باید چند مداد رنگی و سه برگه کاغذی که به هم متصل شده اند را آماده کنید و یک کتابچه بسازید.

با فرزند خود در مورد افراد یا شخصیت های مختلفی که در داستان های کریسمس وجود دارند، صحبت کنید. این شخصیت ها می توانند شامل بابا نوئل، الف ها، گوزن های شمالی، روح کریسمس و…  باشد.

در مورد این نقش ها با فرزند خود صحبت کنید و از فرزندتان بخواهید که نقش یکی از این شخصیت ها را بازی کند و قرار است تا تعدادی از این شخصیت ها را در دفترچه نقاشی کند.

از کودک خود بخواهید در مورد هر نقاشی صحبت کند و توضیحی در پشت یا کنار هر نقاشی بنویسد. پس از اتمام کار، با هم به کتابچه نگاه کنید و شخصیت های مختلف کریسمسی را بر اساس تخیل کودک خود بررسی کنید.

نقاشی کردن و کشیدن طرح های کریسمسی

 • سن مناسب: ۵۴ ماه به بالا
 • تمرکز بازی: رشد مهارت های اجتماعی و عاطفی
 • هدف: به کودک خود انگیزه دهید تا نظرات خود را درباره یک موضوع بیان کند
 • مهارت های مورد نیاز: خودآگاهی و خودکارآمدی
 • لوازم مورد نیاز: مداد شمعی-۱ ورق کاغذ

نحوه انجام نقاشی و طرح های کریسمسی

این فعالیت سرگرم کننده کریسمسی که یکی از جالب ترین فعالیت های کودکانه است، با استفاده از چند کاغذ سفید و مداد رنگی شروع می شود. برای انجام این بازی باید در کنار کودک خود بنشینید و به او توضیح دهید که امروز قرار است تا در مورد هر چیزی که در کریسمس دوست دارد نقاشی بکشد. همچنین از او بخواهید تا در مورد علاقه مندی های خود در مورد کریسمس صحبت کند. سپس در مورد علت انتخاب و ظاهر، بو یا مزه شی مورد علاقه فرزندتان از او سوال بپرسید. در گام بعدی از کودک خود بخواهید تا موضوع مورد علاقه خود در کریسمس را نقاشی کند. اگر متوجه شدید که فکر کردن به این چنین چیزی برای او سخت است، می توانید برخی از نکات مهم در مورد کریسمس را به او یادآوری کنید.

مثلا به کودک خود بگوید که می تواند از هر رنگی که دوست دارد استفاده کند. در طول انجام این بازی و فعالیت های کودکانه، او را به خاطر ایده ها، خلاقیت و تلاشش تشویق کنید. به یاد داشته باشید این فعالیت به منظور الهام بخشیدن به کودک شما برای بیان علایق و نظراتش است.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی جالب ترین فعالیت های کودکانه پرداختیم و بیان کردیم که در زمان کریسمس چگونه می توانید با انجام فعالیت های مختلف به رشد مهارت های کودک خود کمک کنید. همان طور که مشاهده کردید راه های زیادی برای انجام فعالیت های هیجان انگیز در زمان کریسمس وجود دارد.

مهم نیست که کودک شما چه فعالیتی انجام می دهد و به کدام بازی بیشتر علاقه نشان می دهد. موضوع مهم این است که در زمانی که در کنار کودک خود هستید، از کریسمس لذت ببرید و با کودک خود لحظات شگفت انگیزی را تجربه کنید و از طریق بازی به رشد مهارت ها و افزایش قدرت یادگیری فرزندتان کمک کنید. امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید و برای شما و فرزندتان سودمند باشد. از همراهی شما صمیمانه متشکریم، نظرات خود را برای ما بنویسید و منتظر مقالات جدیدمان بمانید.

این مقاله هم شاید جالب باشه براتون: چه اسباب‌بازی‌هایی مناسب برای رشد کودکان است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط