ترغیب نوجوانان به کتابخوانی

مطالعه کردن در تمام سنین برای افراد مختلف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این کار کودکان و نوجوانان را با درک و کسب مهارت‌های جدید آشنا خواهد کرد. در این میان برخی از نوجوانان نسبت به خواندن کتاب تمایلی از خود نشان نمی‌دهند. در چنین مواقعی والدین باید از راهکارهای عملی برای ترغیب نوجوانان به کتابخوانی استفاده کنند.

تکنیک‌هایی که والدین برای ترغیب کتابخوانی کودکان به کار می‌برند، می‌تواند آینده آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد؛ بنابراین فرصت ارزشمند مطالعه کردن در سنین نوجوانی به کمک والدین امکان‌پذیر خواهد شد. بهتر است بدانید هر کتاب فرصت طلایی را برای یاد گرفتن چیزهای جدید توسط نوجوانان ایجاد خواهد کرد.

فواید خواندن کتاب برای نوجوانان

کتاب خواندن برای نوجوانان از مزیت‌های بی‌شماری برخوردار است و این موضوع بر کسی پوشیده نیست. خواندن کتاب‌های ارزشمند، مغز را تقویت می‌کند؛ به‌عبارت‌دیگر به‌خاطر سپردن جزئیات در طول زمان، مغز افراد را درگیر خواهد کرد و این موضوع تمرینی برای مغز به شمار می‌رود. سرگرم شدن نوجوانان با کتاب نیز یکی از فواید اصلی مطالعه کردن است. نوجوانان می‌توانند به‌صورت رایگان سرگرم شوند و این سرگرمی به‌عنوان یک موضوع سودآور برای آن‌ها به شمار می‌رود.

وقتی افراد مطالعه می‌کنند باید روی آن مبحث تمرکز کنند؛ بنابراین افزایش تمرکز نیز از جمله فواید اصلی کتاب خواندن است. خواندن کتاب توسط نوجوانان، آن‌ها را با دنیای اطراف آشنا خواهد کرد و نهایتاً دایره لغات را گسترده می‌کند. نوجوان پس از مدتی با اطلاعات غنی در ذهن خود روبرو خواهد شد. برخی از نوجوانان از انجام این کار ارزشمند سر باز می‌زنند؛ اما والدین نباید نگران باشند. تنها کافی‌ است در چنین مواقعی از خدمات سمف‌کیدز استفاده کنند.

شاید شما هم این موضوع را شنیده باشید که برخی از افراد موفق قبل از خواب به خواندن کتاب مشغول می‌شوند. کتابخوانی یکی از راه‌های بهبود خواب و کسب آرامش قبل از خواب است. با کنار گذاشتن تلفن همراه و خواندن کتاب در فضایی آرام، اضطراب افراد کاهش پیدا کرده و نهایتاً خواب آرام‌تری را تجربه خواهند کرد. ترغیب نوجوانان به کتابخوانی موضوع بسیار مهم و سودآوری به شمار می‌رود.

نوجوانان از طریق خواندن کتاب‌های مختلف دانش عمومی خود را افزایش می‌دهند و می‌توانند درک عمومی خود را نیز گسترش دهند. این کار مهارت‌های ارتباطی کودکان و نوجوانان را تحت تأثیر قرار خواهد داد. کاهش استرس و افزایش همدردی و انگیزه از فواید دیگر مطالعه کردن به شمار می‌رود. والدین می‌توانند از طریق آموزش کتابخوانی به کودکان خود، آن‌ها را در این مسیر همراهی کنند.

ترغیب نوجوانان به کتابخوانی و علاقه مند کردن آنها به کتاب
فرصت طلایی خواندن کتاب توسط نوجوانان

معرفی ۶ روش برای تربیت فرزند کتاب‌خوان

همان‌طور که پیش‌ازاین در مقاله اشاره شد، والدین باید با درنظرگرفتن فواید کتابخوانی، تکنیک‌هایی را برای ترغیب نوجوانان به کتابخوانی به کار ببرند. روش‌های مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها سواد و مطالعه نوجوانان خود را افزایش دهید. تنها کافی‌ است آن‌ها را در عمل به کار ببرید و نتیجه را ببینید.

قرار دادن کتاب‌های مختلف در دسترس نوجوان

خانه معمولاً محیطی است که نوجوانان بیشتر زمان خود را در آن مکان سپری می‌کنند؛ بنابراین استفاده از کتاب در بین وسایل منزل می‌توانند وی را به خواندن کتاب ترغیب کند. کتاب‌‌هایی با موضوعات مختلف را خریداری کرده و در اطراف بگذارید. کتاب‌ها، مجله‌ها و حتی روزنامه‌ها می‌توانند نوجوان را به خواندن آن‌ها ترغیب کنند.

ترغیب نوجوانان به کتابخوانی
ترغیب نوجوانان به مطالعه کتاب‌های مختلف

فرصت انتخاب کتاب را به نوجوانان بدهید

زمان‌هایی که با نوجوان خود در کتاب‌فروشی قدم می‌زنید، اجازه دهید تا دقایقی از هم فاصله بگیرید تا نوجوان به بررسی علایق خود بپردازد و نهایتاً کتاب‌هایی را خریداری کنند که با موضوعات آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. به نوجوان خود تأکید کنید که انتخاب برای خرید با خود او است. در چنین مواقعی شما با علایق نوجوان خود نیز آشنا خواهید شد.

به علایق نوجوانان خود اهمیت دهید

اگر دوست دارید به‌عنوان هدیه برای نوجوانان خود کتاب تهیه کنید، به سراغ کتاب‌های مورد علاقه آن‌ها بروید. ورزش، سرگرمی، ستاره‌های سینمایی و… معمولاً برای نوجوانان موضوعات جذابی هستند. چنین کتاب‌هایی نوجوان را برای مطالعه بیشتر درباره موضوعات مختلف نیز ترغیب خواهد کرد. سعی نکنید نوجوانان را به خواندن موضوعات مورد علاقه خود مجبور کنید. با در دسترس قرار دادن کتاب‌های مختلف و دادن حق انتخاب به آن‌ها، علایق نوجوانان را شناسایی کنید.

خودتان کتاب بخوانید

اگر شما هم اهل کتاب خواندن هستید، بهتر است در زاویه دید نوجوان خود کتاب بخوانید. زمانی که فرزند، شما را در حال لذت بردن از کتاب ببیند، در نهایت به خواندن کتاب علاقه‌مند خواهد شد. فرزندتان لذت خواندن را از طریق شما دریافت خواهد کرد؛ بنابراین دوست دارد خود نیز این لذت را تجربه کند. این روش یکی از راه‌های ترغیب نوجوانان به کتابخوانی است.

 

ترغیب نوجوانان به کتابخوانی و تشویق آنها
کتاب خواندن والدین، کودکان را به مطالعه ترغیب می‌کند

بحث کردن درباره آنچه فرزندتان خوانده است

سعی کنید به‌صورت زیرکانه فرزند را به صحبت کردن درباره مطالعاتش، ترغیب کنید. از او سؤال بپرسید و اجازه فکر کردن را به فرزند بدهید. درباره داستان‌ها و کتاب‌های خوانده شده حرف بزنید و بحث کنید. این موضوع می‌تواند انگیزه نوجوانان را برای خواندن کتاب‌های مختلف، افزایش دهد.

از خواندن نوجوانان خود انتقاد نکنید

اگر نوجوانان شما به موضوعاتی علاقه‌مند هستند که شما خواندن آنها را ترجیح نمی‌دهید، بهتر است انتقادات خود را مطرح نکنید. باید در این مسیر صبور باشید و نوجوانان خود را به خواندن موضوعات مختلف تشویق کنید. بهتر است بدانید که انتقادات شما از مطالعات نوجوانان، تنها آن‌ها را از خواندن کتاب دور و بی‌میل می‌کند. نظرات منفی خود را مطرح نکنید و اجازه دهید نوجوان موضوعات مختلف را بررسی کند.

شناخت علایق نوجوانان هنگام خواندن کتاب

کلام پایانی

مطالعه کردن و خواندن کتاب‌ها، مجلات و روزنامه‌های مختلف یکی از راه‌هایی است که به رشد شخصیتی نوجوانان کمک خواهد کرد. آن‌ها از این طریق با دنیای گسترده‌ای از اطلاعات روبه‌رو خواهند شد و این موضوع افزایش مهارت‌های ارتباطی و نهایتاً دانش عمومی آن‌ها را تحت تأثیر قرار خواهد داد. برخی از نوجوانان تمایلی به خواندن نشان نمی‌دهند. والدین در چنین مواقعی در ترغیب نوجوانان به کتابخوانی نقش پررنگی را ایفا می‌کنند. تکنیک‌ها و خدمات سمف‌کیدز در این مسیر والدین را همراهی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط