کودکان در حال بازی - خرید اسباب بازی کودک 4 ساله

اسباب بازی‌ یک قسمت سرگرم کننده و مهم در رشد هر کودک است. بسیاری از والدین به دنبال اسباب بازی های متناسب با سن کودک خود هستند. بازی ها نه تنها سرگرم کننده هستند بلکه می توانند تاثیر زیادی بر رشد کودک بگذارند. بنابراین خرید اسباب بازی مناسب با سن کودک موضوع مهمی بسیار مهمی است. کودکان بعد از چهار سالگی مستقل می شوند و بازی کردن نقش اساسی در رشد شخصیت کودک دارد. بنابراین خرید اسباب بازی کودک ۴ ساله باید  در انتخاب اسباب بازی‌های متناسب با سن آنها باید هرچه بیشتر دقت کنیم.

خوشبختانه تولیدکنندگان از دستورالعمل ها پیروی می کنند و بیشتر اسباب بازی‌های جدید را برای گروه های سنی خاص برچسب گذاری می کنند. اسباب بازی‌ها بهترین ابزاری هستند که در طول روز کودکمان با آنها سرو کار دارند. به همین جهت خرید اسباب بازی کودک ۴ ساله از اهمیت بالایی برخوردار است و البته بعد از انتخاب اسباب بازی، مهمترین کاری که والدین می توانند انجام دهند، خصوصاً وقتی صحبت از کودکان کوچکتر می‌شود، نظارت بر بازی است.

دختر بچه در حال بازی - خرید اسباب بازی کودک 4 ساله

همانطورکه گفته شد کودکان بعد از چهار سالگی مستقل می شوند به همین خاطر توجه به اسباب بازی‌های آنان از اهمیت زیادی برخوردار است. در این سن، کودکان در حال کاوش، یادگیری و ابراز احساسات هستند. آنها این کار را از طرق مختلفی انجام می دهند، به عنوان مثال، با صحبت کردن، استفاده از اشاره‌ها ، صدا و بازی.

خرید اسباب بازی کودک ۴ ساله از این جهت مهم است که نحوه یادگیری و کاوش کودکان این سن در مورد احساسات است. هنگام بازی کودک شما عاشق بازی باورکردنی می‌شود و در حال یادگیری تفاوت بین خیال و واقعیت است.

در هر مرحله از رشد و تحول جسمانی کودک مهارت‌ها و استعدادهای متفاوتی در حال شکل گیری و پیشرفت در کودک است. بنابراین خیلی مهم است که در هر سنی با توجه به نوع توانایی‌های در حال رشد کودک، اسباب بازی‌های متناسب با سن آنها را تهیه کنیم.

پیشنهاد سمف کیدز:  خرید اسباب بازی کودکان ۳-۶ سال

کودکان در ۴ سالگی به لحاظ شخصیتی بسیار مستعد پذیرش مفاهیم جدید هستند. به همین علت خرید اسباب بازی کودک ۴ ساله و استفاده از آن برای پرورش شخصیت این کودکان و تربیت روحیه خلاق و ایده پرداز در آنها بسیار حائز اهمیت است. در اینجا چند دستورالعمل کلی وجود دارد که باید هنگام خرید برای اسباب بازی ها به خاطر بسپارید:

 • اسباب بازی‌های ساخته شده از پارچه باید برچسب مقاومت در برابر شعله یا بازدارنده شعله داشته باشند؛
 • اسباب بازی‌های پر شده باید قابلیت شستشو داشته باشند؛
 • در اسباب بازی‌های رنگ شده باید از رنگ بدون سرب استفاده شود؛
 • از مواد غیر سمی در تولید اسباب بازی ها استفاده شده باشد.

و مطمئن شوید که صدای یک اسباب بازی برای فرزند شما زیاد بلند نیست. سر و صدای برخی از جغجغه ها، اسباب بازی های جیر جیر و اسباب بازی های موسیقی یا الکترونیکی می تواند به اندازه بوق ماشین باشد و می تواند به شنوایی آنها آسیب برساند.

اسباب بازی های مناسب برای سنین مناسب

همیشه مطمئن شوید که اسباب بازی متناسب با سن کودک است. برای اطلاع از این مهم، برچسب‌ها را بخوبی بخوانید. دستورالعمل‌های منتشر شده توسط CPSC و گروه‌های دیگر می‌تواند به شما در تصمیم گیری هنگام خرید کمک کند. هر وقت اسباب بازی جدیدی خریداری می‌کنید، حتماً مزاج، عادت‌ها و رفتار کودک را در نظر بگیرید. حتی کودکی که در مقایسه با سایر بچه‌های هم سن جلوتر به نظر می رسد نباید از اسباب بازی‌هایی که برای بچه های بزرگتر استفاده می شود، استفاده کند. سطح سنی اسباب بازی‌ها بواسطه عوامل ایمنی، نه هوش یا بلوغ تعیین می‌شود.

ایمن نگه داشتن اسباب بازی ها در خانه

بعد از اینکه اسباب بازی های ایمن خریداری کردید، همچنین اطمینان حاصل کنید که بچه‌ها نحوه استفاده از آنها را بدانند. بهترین روش برای انجام این کار نظارت بر کودکان، هنگام بازی است. این موضوع به بچه‌ها می آموزد که چگونه در هنگام سرگرمی با خیال راحت بازی کنند.

بیشتر بخوانید:  خرید بهترین اسباب بازی آشپزخانه برای کودک

والدین باید:

 • به بچه ها نظم بیاموزند. زمانی که اسباب بازی ها را کنار بگذارند باید توسط والدین مشخص شود؛
 • برای اطمینان از شکسته نشدن و غیر قابل استفاده بودن اسباب بازی ها مرتباً اسباب بازی‌ها را بررسی کنید: اسباب بازی‌های چوبی نباید تکه تکه شوند؛ دوچرخه و اسباب بازی‌های بیرون نباید زنگ زدگی داشته باشند. اسباب بازی های پر شده نباید دارای درز شکسته یا قطعات قابل جابجایی، در معرض دید داشته باشند؛
 • اسباب بازی‌های شکسته را دور بریزید یا بلافاصله آنها را تعمیر کنید؛
 • اسباب بازی های فضای باز را هنگامی که از آنها استفاده نمی شود، جایی قرار دهید که معرض باران یا برف قرار نگیرند؛
 • و حتماً اسباب بازی‌ها را تمیز نگه دارید. برخی از اسباب بازی‌های پلاستیکی را می‌توان در ماشین ظرفشویی تمیز کرد. اما دستورالعمل‌های تولید کننده را بخوانید. گزینه دیگر مخلوط کردن صابون ضد باکتری یا مواد شوینده ظرفشویی ملایم با آب داغ در بطری اسپری و استفاده از آن برای تمیز کردن اسباب بازی‌ها، پس از شستشوی آنها است.

پسر بچه در حال بازی - خرید اسباب بازی کودک 4 ساله

کمک به پیشرفت کودک در ۴-۵ سالگی

در اینجا چند کار ساده وجود دارد که می توانید برای کمک به رشد کودک و خرید اسباب بازی کودک ۴ ساله انجام دهید.

 • برای کودک خود وقت بگذارید. بازی به کودکان در این سن کمک می کند احساساتی مانند شادی، هیجان، عصبانیت یا ترس را ابراز کنند. کودک شما ممکن است بازی‌های مانند ماسه یا گل را دوست داشته باشد؛
 • برای بازی‌های تخیلی و خلاقانه وقت بگذارید: مثل بازی های نقاشی، طراحی یا لباس پوشیدن باشد. بازی موسیقی ایده دیگری است، کودک شما ممکن است دوست داشته باشد با سازهای ساده برقصد، بپرد و یا موسیقی بسازد؛
 • با کودک خود بازی‌هایی انجام دهید که شامل یادگیری مشارکت و نوبت گرفتن است. هنگامی که بازی می‌کنید، جملاتی مانند: اکنون نوبت من است که برج را بسازم، نوبت شماست، یا شما بلوک های قرمز را با من به اشتراک می گذارید، و من بلوک های سبز را با شما به اشتراک می گذارم، استفاده کنید؛
 • با کودک پیش دبستانی خود بخوانید: خواندن با هم، قصه گفتن، آواز خواندن و خواندن شعرهای کودکانه صحبت، تفکر و تخیل کودک شما را بالا می برد.

تمام موارد ذکر شده در حقیقت کمکی‌ است برای والدین تا بتوانند هرچه بهتر خرید اسباب بازی کودک ۴ ساله را انجام دهند. همانطور که بالاتر هم گفته شد؛ خرید اسباب بازی در هر سنی متناسب با همان سن بر روی کودک تاثیر زیادی می‌گذارد. پس با دقت هرچه بیشتر و آگاهی کامل نسبت به خرید اسباب بازی برای کودکان اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط