چرا باید در خرید اسباب بازی برای کودکان دقت کرد؟

تاثیر اسباب بازی در تربیت فرزند

اسباب بازی؛ یک وسیله­ی همیشگی در کنار کودک است و آن چیزی است که در پرورش خلاقیت کودک بسیار مهم و تاثیرگذار است. اسباب بازی می­تواند یکی از عوامل آموزش مهارت­های زندگی به کودک باشد. اگر تربیت فرزند و خلاقیت کودکتان برایتان اهمیت دارد، در خرید اسباب بازی برای فرزند خود دقت عمل داشته باشید.

کودک ذاتا علاقه­مند به بازی است و اسباب بازی همان وسیله­­ای است که فرزند شما با استفاده از آن به بازی­کردن می­پردازد. اگر به بازی­های کودکان اهمیتی ندهیم یعنی به فضای تربیتی کودک اهمیت نداده­ایم. فضای تربیتی کودک؛ شامل همه آن چیز­هایی است که سرگرمی­ها، دل ­مشغولی­ها و چالش­های کودک را ایجاد می­کند. به عنوان مثال اگر پدر کودکی یک مکانیک ماشین­های سنگین باشد، آن کودک از بچگی با ابزارآلات تعمیری آشنا می­شود و از همان کودکی اسباب بازی­هایش تبدیل می­شود به آچار و پیچ و پیچ­­گوشتی!

چنین مثالی نشان می­دهد که قبل از آنکه به مدل اسباب بازی­ها و تاثیرات آن­ها بر تربیت فرزند و آموزش مهارت­های زندگی به آن بپردازیم لازم است تا فضای زندگی کودک را بررسی کنیم. زیرا فضای زندگی کودک توسط پدر و مادر او ساخته می­شود و پدر و مادر همان کسانی هستند که با فضای ذهنی زندگی خود، به خرید اسباب بازی برای فرزند می­پردازند.

نقش اسباب بازی در تربیت فرزند و آموزش مهارتهای زندگی به کودک

بهترین اسباب بازی چه ویژگی­‌هایی دارد؟

همه انسان­ها قبل از خرید یک محصول به ویژگی­های مثبت آن فکر می­کنند زیرا باید از بهره­مندی­های آن بتوانند استفاده کنند. در خرید اسباب بازی نیز والدین و مربیان پرورشی لازم است تا دقت خود را بالا ببرند. از آنجایی که اسباب بازی­ها در تربیت فرزند، خلاقیت کودک، پرورش خلاقیت کودک و آموزش مهارت­های زندگی به کودک بسیار بسیار موثر هستند، افزایش ممارست و دقت در خرید اسباب بازی امری مهم و ضروری تلقی می­شود.

بهترین اسباب بازی آن است که کودک را مجذوب خود می کند و او باره به سراغ آن می رود و تحریک و لذت بیشتر و بیشتری از آن کسب می کند. این اسباب بازی ممکن است خیلی گران یا خیلی ارزان تمام شود ولی نهایتاً همان اسباب بازی است که کودک از آن لذت می برد و بیشترین امکانات یادگیری را برای وی فراهم می آورد.

بازی و اسباب بازی برای کودکان بسیار مهم می باشد. به طوری که آنها بیشترین ساعات بیداری خود را به بازی و فعالیت می پردازند. کودکان زمان بازی را بسیار دوست داشته و این زمان را بر هر چیز دیگری مقدم می دارند. انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان در هر سنی بسیار حائز اهمیت است. به طوری که بهترین و مناسب ترین اسباب بازی برای کودکان به ویژه در سنین پیش دبستانی، اسباب بازی های آموزشی است.

پس بهترین اسباب بازی آن است که کودک را پس از ساعت­ها بازی دوباره به سراغ خود بیاورد و قادر باشد تا ساعات زیادی از وقت کودک را درگیر خود کند. اما نکته­ی حائز اهمیت که باید به آن توجه کرد این است که خرید اسباب بازی مفید آن نیست که فقط وقت کودک را بگیرد. یک خرید مناسب آن است که وقت کودک را به شکلی مفید درگیر خود کند.

اسباب بازی باشد که قدرت حل مسئله کودک را بالا ببرد یا قادر باشد به کودک مهارت­هایی را آموزش دهد که در زندگی بزرگسالی مفید است. آموزش مهارتهای زندگی رسالتی است که یک اسباب بازی سالم و مفید دارد. اگر در هنگام خرید اسباب بازی و قبل از آن یاد گرفته باشیم که مهارت­های زندگی چه چیز­هایی هستند و خلاقیت کودکان توسط چه کارهایی پرورش می­یابد، آن وقت است که می­توانیم یک اسباب بازی مناسب خریداری کنیم.

نقش اسباب بازی و خرید اسباب بازی در آموزش مهارتهای زندگی به کودک

خرید اسباب بازی مناسب و آموزش مهارت­های زندگی به کودک

آموزش مهارت­‌های زندگی کودکان با بازی کودکانه در خانه می­تواند انجام شود. اگر بخواهیم رویکرد تربیتی داشته باشیم باید بگوییم که تربیت عبارت است از انتخاب رفتار و گفتار مناسب، ایجاد شرایط و عوامل لازم و کمک به شخص مورد تربیت، تا بتواند استعدادهای نهفته‌اش را شکوفا سازد و به‌سمت کمال مطلوب، حرکت کند. حال اگر بخواهیم در عرصه روانشناسی کودک، مهارت کودک را افزایش دهیم به مهارتی از جانب والدین یا مربی پرورشی نیاز است که با مولفه های تربیتی آشنا باشد و بتواند، آن­ها را به کودکان منتقل کند.

مهارت­های زندگی؛ مجموعه­ای از توانایی­های انسان در زمینه مدیریت و اداره زندگی هستند که در صورت وجود، زندگی را برای انسان راحت­تر و مطلوب­تر خواهد کرد. با پیشرفت علوم تربیتی و اهمیت پیداکردن مفهوم زندگی در میان انسان­ها در جامعه امروز، نیاز است تا اولا مفهوم مهارت­های زندگی را به خوبی بشناسیم و سپس بیان کنیم که اگر بخواهیم مهارت­های زندگی را از کودکی به کودکان بیاموزیم، چه کارهایی باید انجام دهیم؟

یکی از روش­های انتقال و آموزش مهارت­های زندگی از کودکی، استفاده از بازی­های خلاقانه و هوشمندانه­ای است که بتواند آن مفاهیم و تعالیم مدنظر را به ذهن و قلب مخاطب بنشاند و باعث پیشرفت و تعالی کودکان شود. اسباب بازی، پدیده­ای مهم و حائز اهمیت برای هر کودک محسوب می­شود. برخی از اسباب بازی ها بهترین وسیله برای تربیت درست و اصولی  کودکان در قالب بازی و سرگرمی هستند.

خرید اسباب بازی های این چنینی معمولا فرصت های تربیتی و آموزشی مناسبی را در اختیار بزرگترها قرار می دهند. به گونه ای که با کمک آنها می توان به تربیت صحیح و اصولی کودکان پرداخت. حال یا این اسباب بازی­ها را خریداری می­کنیم یا با خلاقیت خود در زمین پرورش و تربیت کودک، بازی­هایی را با وسایل موجود طراحی می­کنیم.

تاثیر خرید اسباب بازی مناسب در پرورش خلاقیت کودک

پرورش خلاقیت یکی از کارهایی است که در رصه تربیت فرزند باید انجام شود. اگر انسان­ها برای پرورش خلاقیت فرزند و کودک خود به دنبال راه­های معقول و مثمر ثمر بروند، لطف بزرگی به فرزندان خود کرده­اند زیرا پارامتر خلاقیت در یک انسان کمک­های شایانی در بزرگسالی به او خواهد کرد زیرا انسان برای حل مسائل و مشکلات زندگی به خلاقیت نیاز دارد.

بازی­ها در پرورش خلاقیت کودک می­توانند نقش بسیار مفیدی را ایفا کنند. بازی­ها به نوعی مهم­ترین و تاثیرگذار ترین کارهایی هستند که کودکان در کودکی خود انجام می­دهند. مهارت کودک با بازی کودکانه در خانه قادر به افزایش است و روانشناسی کودک پارامترها و عناصر کافی را برای طراجی بازی­های مناسب در تئوری­های خود ذکر کرده و ارائه داده است.

نقش اسباب بازی را در تربیت فرزند و پرورش خلاقیت کودک  دانستیم!

اسباب بازی؛ یک وسیله­‌ی همیشگی در کنار کودک است و آن چیزی است که در پرورش خلاقیت کودک بسیار مهم و تاثیرگذار است. اسباب بازی می­تواند یکی از عوامل آموزش مهارت­های زندگی به کودک باشد. اگر تربیت فرزند و خلاقیت کودکتان برایتان اهمیت دارد، در خرید اسباب بازی برای فرزند خود دقت عمل داشته باشید.

بازی و اسباب بازی برای کودکان بسیار مهم می باشد. به طوری که آنها بیشترین ساعات بیداری خود را به بازی و فعالیت می پردازند. کودکان زمان بازی را بسیار دوست داشته و این زمان را بر هر چیز دیگری مقدم می دارند. انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان در هر سنی بسیار حائز اهمیت است. به طوری که بهترین و مناسب ترین اسباب بازی برای کودکان به ویژه در سنین پیش دبستانی، اسباب بازی های آموزشی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط