اهمیت آموزش سواد مالی برای دانش آموزان

امور مالی شخصی را می‌توان ازجمله مهم‌ترین مواردی دانست که تمامی افراد باید در سنین کم با آن آشنا شوند. اگرچه خانواده نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌کند؛ اما جایگاه اصلی آموزش سواد مالی برای دانش آموزان کارگاه‌های سواد مالی است. امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان این موضوع به‌عنوان یک ضرورت شناخته شده است و کارگاه‌های سواد مالی جزو مهم‌ترین مراحل آموزش هستند.

نقش سواد مالی در آینده کودکان را نمی‌توان نادیده گرفت. در این مقاله قصد داریم به‌صورت کامل شما را با اهمیت آموزش سواد مالی برای دانش آموزان آشنا کنیم. آشنایی با مباحث مربوط به این مطلب، می‌تواند به شما در روند تهیه یک فرایند مناسب، جهت بهبود سواد مالی همه افراد (بخصوص کودکان) کمک کند. با ما همراه باشید.

 

سواد مالی برای دانش آموزان
سواد مالی باید از سنین پایین آموزش داده شود

 

اهمیت اطلاع از سواد مالی

مباحث مالی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی هر انسانی هستند و نمی‌توان آن‌ها را در روند زندگی یک فرد نادیده گرفت. عدم توجه به چنین مواردی می‌تواند باعث شود تا فرد در آینده خود استقلال مالی نداشته باشد و دچار مشکلات مختلفی را در این زمینه شود.

همان‌طور که می‌دانید اصلی‌ترین دلایلی که منجر به عدم موفقیت مباحث مالی خواهد شد، آموزش ندیدن چنین مباحثی در سنین پایین است. بهترین مکان برای آموزش مباحث مالی کارگاه‌های سواد مالی خواهد بود. این کارگاه‌ها با داشتن امکانات و بهره‌گیری از مربیان آشنا با این موضوع، می‌توانند در مدت کوتاهی کودکان را با اهمیت این مطلب آشنا کنند.

در کشور ما متأسفانه تلاش زیادی برای قرار دادن آموزش مباحث مالی درون برنامه آموزشی دانش‌آموزان نشده است. همین امر را می‌توان دلیل بسیاری از مشکلات اقتصادی در فضای امروزی کشور دانست. در ادامه بحث سواد مالی برای دانش آموزان، به موضوعات مربوط به این مطلب می‌پردازیم.

 

مباحث موجود در آموزش سواد مالی

آموزش سواد مالی بخش‌های مختلفی را در بر می‌گیرد. هر یک از این بخش‌ها دارای زیرمجموعه‌های بسیار زیادی هستند و به‌طبع ضرورتی ندارد که همه آن‌ها به کودکان آموزش داده شوند. مباحثی چون هزینه، درآمد، سرمایه، مسکن، وام‌ها و … ازجمله مواردی هستند که باید در روند کلی آموزش مباحث مالی به شکل صحیحی قرار بگیرند.
همان‌طور که می‌دانید، نیازی نیست که تمامی مطالب مربوط به آشنایی با سواد مالی به‌صورت کاملاً وسیع و گسترده به کودکان آموخته شود. بهتر است در سنین پایین، مطالب به‌صورت جزئی ولی کاملاً صحیح در اختیار آنان قرار بگیرند و سعی شود که کودک در هر بحث، مشارکت جدی داشته باشد.

مهم‌ترین نکته‌ای که در این زمینه باید رعایت شود، استفاده از مربیانی است که به نحو احسن با سواد مالی آشنا باشد. آموزگارانی که از چنین مهارت‌هایی برخوردار نباشد، نه‌تنها موضوع مدنظر را به‌درستی انتقال نخواهند داد، بلکه موجب هدر رفت وقت و هزینه کودکان نیز خواهند شد.

مهم‌ترین موضوعات مربوطه

یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که باید درزمینه آموزش سواد مالی برای دانش آموزان موردبررسی قرار بگیرد، این است که مباحث مربوط به سواد مالی باید در چه سنی و چگونه به کودکان انتقال یابند؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت تحقیقات مختلفی که درزمینه اهمیت آموزش سواد مالی به کودکان انجام شده است و همه آن‌ها بر این نکته تأکید دارند که این موضوعات باید از همان دوران کودکی آموزش داده شوند.

کودکان معمولاً ذهن فعال‌تری برای درک چنین مطالبی دارند؛ البته باید به این نکته توجه شود که مباحث مالی مدنظر برای تدریس در دوران کودکی باید تا حد امکان ساده‌سازی شده باشند. این روند باعث خواهد شد تا کودکان درزمینه درک مطالب با مشکلی روبه‌رو نشوند.

مباحثی چون هزینه و بودجه را می‌توان با انجام بازی‌های مختلف به کودکان آموزش داد. آشنایی با امور بانکی نیز یکی از موضوعات بسیار مهم است که باید درزمینه آموزش سواد مالی به کودک موردتوجه قرار بگیرد. در ادامه به مهم‌ترین منابع آموزشی درزمینه سواد مالی می‌پردازیم.

 

سواد مالی برای دانش آموزان
هزینه‌ها ازجمله مباحث مرتبط با سواد مالی به شمار می‌آیند

مهم‌ترین منابع آموزشی درزمینه سواد مالی

به‌علت نبود هیچ‌گونه برنامه خاصی جهت آموزش سواد مالی برای دانش آموزان در کشور ما، به‌طبع هیچ منبع معتبری در این زمینه وجود ندارد. تقریباً می‌توان گفت که تمامی منابع موجود به زبان انگلیسی هستند. خوشبختانه، مؤسسه‌های مختلفی اقدام به ترجمه صحیح منابع و همگام‌سازی آن‌ها با اقتصاد کشور کرده‌اند.
برخی از این منابع به آموزش مباحث مالی به کودکان پرداخته‌اند؛ برای مثال سمف کیدز، پتفلرم کارگاه سواد مالی برای کودکان را در اختیار شما عزیزان قرار داده است. این کارگاه، با استفاده از بروزترین و معتبرترین کتب آموزشی مخصوص سواد مالی کودکان، طراحی و تهیه شده است.

 

سواد مالی برای دانش آموزان
بیشتر منابع آموزش مالی به زبان انگلیسی منتشر شده‌اند

 

بهترین موضوعات برای آموزش در دوران کودکی

در بخش قبل گفتیم که بهترین موضوعات مربوط به سواد مالی برای دانش آموزان در دوران کودکی موضوعاتی هستند که کودکان بتوانند با درکی ساده‌ و به‌طورکلی آن‌ها را فرا گیرند. در دوران کودکی توانایی مدیران و مربیان درزمینه آموزش مباحث مالی به‌وسیله بازی‌های مختلف گسترده‌تر خواهد بود.

به‌طورمعمول در کارگاه‌های سواد مالی معتبر، باید به موضوعاتی همچون آشنایی کودک با پول و تعیین پول‌توجیبی برای کودک، آموزش نحوه پس‌انداز و خرید با استفاده از پول‌توجیبی، نکاتی برای والدین درزمینه تعیین مقدار پول‌توجیبی کودکان، آشنا کردن کودکان با مباحث مربوط به کارت‌بانکی، آموزش مدیریت اقتصادی (بحث پس‌انداز، درآمد و …) پرداخته شود.
سمف کیدز با رعایت تمام نکات علمی مربوط به این بحث، کارگاه سواد مالی در کودکان را برای شما عزیزان فراهم کرده است. شما می‌توانید تنها در یک جلسه، از کلیه مباحث فوق بهره‌مند شده و کودک خود را به بهترین شکل ممکن با چنین مباحثی آشنا کنید.

سواد مالی نقش مهمی در زندگی آینده دانش‌آموزان دارد

سخن پایانی

در این متن سعی کردیم هرچند به‌صورت مختصر ولی کاملاً شفاف در مورد اهمیت آموزش سواد مالی برای دانش آموزان با شما صحبت کنیم. همان‌طور که در ابتدای متن نیز گفته شد، این مباحث جزو موضوعاتی هستند که در زندگی آینده تمامی افراد نقش دارند و به همین دلیل باید جدی گرفته شوند.
مهم‌ترین موضوع درزمینه تدریس مباحث مالی، استفاده از مربیان و آموزگارانی است که به‌طورکلی با چنین مباحثی آشنایی داشته باشند. با آموزش کلیه موضوعات مالی در سال‌های مختلف تحصیلی، می‌توان اقتصاد کشور را شکوفا کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط