عوامل موثر بر اعتماد به نفس کودک

امروزه عوامل مختلفی وجود دارند که هریک به‌صورت مستقل می‌توانند به میزان زیادی روی اعتماد به نفس کودکان و همین‌طور عزت نفس آنها تاثیرگذار باشند. آشنایی با عوامل موثر بر اعتماد به نفس کودکان به والدین کمک می‌کند تا برخورد بهتری با کودکان خود داشته باشند و بتوانند آنها را آماده زندگی کنند. دقت داشته باشید که هریک از این عوامل دارای درجه اهمیت مخصوص به خود هستند و به همین علت نیز شما باید دقت و توجه زیادی به آنها داشته باشید.

ما در ادامه این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره این عوامل صحبت کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

عوامل موثر بر اعتماد به نفس کودکان
اعتماد به نفس والدین

میزان اعتماد به نفس والدین و تاثیر آن روی اعتماد به نفس کودکان

یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر اعتماد به نفس کودکان میزان اعتماد به نفس والدین اوست. حتی اگر شما به‌عنوان والدین کودک کاملا آن را احساس نکنید دیدن این‌که شما می‌توانید وظایف خود را در اوج آمادگی و با خوش‌بینی بسیار زیاد انجام دهید می‌تواند به میزان زیادی روی اعتماد به نفس کودکان تاثیرگذار باشد. دقت داشته باشید که این به آن معنا نیست که شما باید وانمود کنید که دارای اعتماد به نفس بالایی هستید.

شما باید به‌عنوان والدین اضطراب خود را به طور کامل بپذیرید ولی روی آن تمرکز نکنید. از طرف دیگر باید روی کارهای مثبتی که برای آماده‌تر شدن خود انجام می‌دهید تمرکز کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید روی اعتماد به نفس کودکان خود نیز تاثیر مثبت بگذارید.

ناراحت نشدن از اشتباهات

از دیگر عواملی که می‌تواند به طور مستقیم روی اعتماد به نفس کودکان تاثیرگذار باشد درک این موضوع است که هرکسی ممکن است در زندگی اشتباه کند. شما باید به کودکان خود کمک کنید تا درک کنند که همه اشتباه می‌کنند و تنها نکته‌ای که مهم است این است که آنها بتوانند از اشتباهات خود درس بگیرند نه این‌که تمرکز زیادی روی این اشتباهات داشته باشند. افراد با اعتماد به نفس اجازه نمی‌دهند تا ترس از اشتباهات و شکست روی مسیر آنها تاثیرگذار باشد.

این به آن دلیل نیست که این افراد مطمئن هستند شکست نمی‌خورند؛ بلکه به‌این‌علت است که آنها از اشتباهاتی که دارند درس می‌گیرند و تلاش می‌کنند تا این اشتباهات را دیگر تکرار نکنند.

عوامل موثر بر اعتماد به نفس کودکان
امتحان کردن چیزهای جدید

تشویق کودکان به امتحان کردن چیزهای جدید

یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر اعتماد به نفس کودکان امتحان کردن چیزهای جدید و تنوع داشتن در زندگی است. کودکان باید به‌جای این‌که روی موضوعاتی که تنها در آنها قوی هستند تمرکز داشته باشند باید موارد جدیدی را در زندگی خود امتحان کنند. دستیابی به مهارت‌های جدید می‌تواند به کودکان کمک کند تا احساس توانایی و اعتماد به نفس بیشتری در زندگی خود داشته باشند. همین عامل نیز باعث می‌شود تا حتی در بزرگسالی نیز از اعتماد به نفس بیشتری برای انجام کارهای مختلف برخوردار باشند.

کودکان باید اجازه شکست خوردن داشته باشند

این مسئله کاملا طبیعی است که والدین بخواهند از کودکان خود در برابر شکست مراقبت و محافظت کنند؛ ولی آزمون‌وخطا روشی است که کودکان از طریق آن می‌آموزند. در واقع با آزمون‌وخطاست که کودکان می‌آموزند می‌توانند در زندگی خود شکست بخورند و از شکست‌های خود درس‌های خوبی بگیرند. از طرف دیگر والدین در زمان شکست خوردن کودکان باید آنها را به تلاش بیشتری تشویق کنند. به‌این‌ترتیب کودکان می‌آموزند که در امور مختلف اعتماد به نفس بیشتری به خود داشته باشند.

عوامل موثر بر اعتماد به نفس کودکان
تشویق استقامت کودکان

استقامت داشتن کودکان را تشویق کنید

یادگیری این‌که در اولین احساس ناامیدی کودکان نباید تسلیم شوند یکی دیگر از عوامل موثر بر اعتماد به نفس کودکان است. دقت داشته باشید که اعتماد به نفس و عزت نفس به این نیست که شما همیشه در زندگی خود موفق باشید؛ بلکه باید بیاموزید که به‌اندازه کافی انعطاف‌پذیر باشید و به تلاش خود برای رسیدن به موفقیت ادامه دهید. پس اگر کودکان شما بهترین نیستند نباید ناراحت شوند و باید در مسیری که در آن قرار گرفته‌اند استقامت داشته باشند تا بتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند.

داشتن هدف از مهم‌ترین عوامل موثر بر اعتماد به نفس کودکان

شاید در سنین کودکی تعیین هدف چندان مهم به نظر نرسد؛ ولی باید بدانید که کودکان باید برای فعالیت‌های مختلفی که انجام می‌دهند هدف داشته باشند. هدفمندی در انجام فعالیت‌های مختلف به آنها کمک می‌کند تا بتوانند اعتماد به نفس بیشتری به خود داشته باشند و از شانس بیشتری برای موفقیت برخوردار باشند. شما به‌عنوان والدین باید کودکان خود را تشویق کنید تا لیستی از آنچه که دوست دارند به آنها دست پیدا کنند را تهیه کنند.

شاید بتوان گفت یکی از مهم‌ترین دلایل کمبود اعتماد به نفس کودکان همین مسئله است که کودکان هدفی را برای خود تعیین نمی‌کنند و والدین آنها نیز در این مسیر راهنمایی‌های لازم را به کودکان خود ارائه نمی‌دهند.

 

عوامل موثر بر اعتماد به نفس کودکان
داشتن انتظار عمل از کودکان

 

از کودکان خود انتظار داشته باشید که عمل کنند

کودکان ممکن است علاقه‌مند باشند تا فعالیت‌های مختلفی را انجام دهند؛ ولی به دلایل متعددی از این کار سرباز زنند. در چنین شرایطی نقش والدین از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. والدین این کودکان باید از آنها انتظار داشته باشند تا به خواسته‌های خود عمل کنند. داشتن چنین انتظاری می‌تواند تاثیر زیادی روی اعتماد به نفس کودکان داشته باشد و حتی در بزرگسالی نیز باعث شود تا آنها به شکل بهتری به خواسته‌های خود عمل کنند.

چنین انتظاری از کودکان می‌تواند دلایل کمبود اعتماد به نفس کودکان را تا حد زیادی از بین برده و باعث شود تا کودکان شما احساس بهتری نسبت به خود و خواسته‌های خود داشته باشند. همین عامل نیز به طور مستقیم روی میزان اعتماد به نفس آنها تاثیر می‌گذارد.

داشتن عشق بدون حدومرز توسط خانواده و والدین

از دیگر عوامل موثر بر اعتماد به نفس کودکان این موضوع است که آنها بدانند خانواده و والدینشان بدون توجه به هیچ موضوع دیگری آنها را دوست دارند. مهم نیست که آنها برنده شده باشند یا بازنده، مهم نیست نمره خوبی گرفته باشند یا بد، درهرصورت شما علاقه زیادی به آنها دارید و این دوست داشتن را باید به شکل درستی به آنها نشان دهید.

نتیجه‌گیری

عوامل موثر بر اعتماد به نفس کودکان شامل موارد متعددی است که دقت داشتن به این عوامل می‌تواند به والدین کمک کند تا اعتماد به نفس فرزندان خود را به میزان زیادی ارتقا دهند. درصورتی‌که شما هم علاقه‌مند به داشتن اطلاعات بیشتر درباره این موضوع هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما در کارگاه اعتماد به نفس کودکان که توسط مجموعه ما برگزار می‌شود شرکت کنید. برای به‌دست‌آوردن اطلاعات بیشتر درباره این کارگاه حتما از سایر بخش‌های سایت ما نیز دیدن کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط