انواع مشکلات دوران بلوغ پسران سوالات و دغدغه های دوران بلوغ پسران

بلوغ را می‌توان از جمله‌ مهم‌ترین دوره‌های زندگی دانست. امروزه تحقیقات مختلف نشان داده است که عدم برخورداری از آموزش صحیح در این دوران، منجر به شکست در زندگی آینده فرد خواهد شد؛ به همین جهت، شناخت و آگاهی مشکلات دوران بلوغ پسران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

پسران نسبت به دختران دوران بلوغ متفاوت‌تری را تجربه خواهند کرد. تغییرات جسمانی پسران نیز در این دوران با دختران گستردگی بیشتر دارد. شناخت این تفاوت‌ها و همچنین مواجه صحیح با مشکلات دوران بلوغ می‌‌تواند به والدین کمک کند تا فرزندان خود را از خطراتی مانند مصرف مواد مخدر، رفتارهای احساسی و… دور نگه دارند.

متأسفانه در کشور ما‌ به چنین موضوعاتی اهمیت داده نخواهد شد و به همین دلیل نوجوانان پسر با مشکلات مختلفی درگیر هستند. با ما همراه باشید تا در ادامه مطلب با انواع مشکلات دوران بلوغ پسران و دغدغه‌های دوران بلوغ پسران آشنا شوید.

مشکلات دوران بلوغ پسران
پسران در دوران بلوغ مشکلات زیادی را تجربه می‌کنند.

 

مشکلات روانی پسران در دوران بلوغ

روان و احساس مهم‌ترین بخشی است که در دوران بلوغ تحت‌تأثیر افزایش هورمون‌های بدن قرار می‌گیرد. در این بخش قصد داریم به مهم‌ترین مشکلاتی که ممکن است پسران در دوران بلوغ خود تجربه کنند، بپردازیم.

عصبانیت و پرخاشگری

عصبانیت و پرخاشگری از رایج‌ترین مشکلات روانی پسران در دوران بلوغ به شمار می‌آید. این عصبانیت به حدی خواهد بود که در بسیاری از موارد حتی به دلیل بحث‌های کاملاً غیرمنطقی، نوجوان ناراحت شده و شروع به پرخاشگری می‌کند. کم بودن حوصله و عدم توانایی در ثبات احساس، از نشانه‌های این مورد از مشکلات روانی هستند.

مشکلات دوران بلوغ پسران
در این دوران فرزند خود را تنها نگذارید

 

ترجیح تنهایی

در لیست مشکلات روانی پسران در دوران بلوغ، این مورد نیز بسیار رایج است. پسران به‌خصوص در اواخر دوران بلوغ ترجیح می‌دهند تنها باشند و بیشتر فعالیت‌های خود (به‌ویژه در درون خانه) را به‌تنهایی انجام دهند. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که در عین ایجاد فضای مشخص برای وی، نباید او را به طور کامل تنها بگذارید. تنهایی بیش از حد می‌تواند باعث شود تا نوجوان در سال‌های بعدی نتواند روابط اجتماعی صحیحی داشته باشد. در ادامه مبحث مشکلات دوران بلوغ پسران به عشق‌های دوران نوجوانی می‌پردازیم.

عشق‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت

این مورد چه در پسران و چه در دختران دیده خواهد شد. در دوران نوجوانی به دلیل ترشح هورمون‌های مختلف، شرایط برای نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن توسط جنس مخالف افزایش خواهد یافت. والدین باید توجه کنند که این حس کاملاً طبیعی است و نباید به‌صورت ناگهانی آن را سرکوب کرد. بهتر است با صحبت و ارائه راهنمایی‌های صحیح وی را از خطرات چنین عشق‌هایی آگاه کنید.

نیاز جنسی

اندام جنسی پسران در دوران بلوغ دچار تغییرات شدیدی خواهد شد و به همین دلیل نیاز جنسی پسران در این دوران فوران خواهد کرد. این مورد در دوران بلوغ می‌تواند موجب ایجاد دو مشکل جداگانه شود. مشکل اول رفع این نیاز با استفاده از روش‌های نادرست است. روش دوم، مشغول شدن نوجوان به انجام کارهای خطرناک برای کاهش احساس به این نیاز است. در هر دو صورت والدین باید وارد عمل شده و جلوی چنین مشکلاتی را بگیرند.

 

مشکلات دوران بلوغ پسران
تنبیه تنها اوضاع را بدتر می‌کند

مشکلات جسمانی پسران در دوران بلوغ

برخی از مشکلات دوران بلوغ پسران، جسمانی خواهد بود. در این بخش قصد داریم شما را با چند مورد از این مشکلات آشنا کنیم.

رشد قد به‌صورت نامناسب

رشد قد اصلی‌ترین موردی است که می‌توان در جسم نوجوان پسر آن را مشاهده کرد. متأسفانه اگر رشد قد نوجوان به‌اندازه کافی نباشد و وی نسبت به همسالان خود قد کوتاه‌تری داشته باشد، احتمالاً شاهد افسردگی نوجوان خواهیم بود.

تغییر در تن صدا

این مورد نیز از رایج‌ترین تغییرات جسمانی پسران در دوران بلوغ به شمار می‌آید. صدای پسران در ابتدای دوران بلوغ کمی نازک و سپس در یک بازه زمانی کلفت‌تر خواهد شد. این تغییر صدا اگر ناخوشایند باشد، ممکن است باعث شود تا نوجوان به‌تنهایی روی بیاورد.

رشد مو در قسمت‌های مختلف بدن

این حالت هم در دختران و هم در پسران پیش خواهد آمد. در پسران معمولاً رشد موها قابل‌لمس‌تر است و در نقاطی مانند زیربغل، صورت و ناحیه تناسلی رویش بیشتری را می‌توان مشاهده کرد. به دلیل ناگهانی بودن این تغییر و عدم آگاهی بسیاری از نوجوانان پسر، ممکن است پسران در مواجه با این مورد دچار ناراحتی شوند. در ادامه بحث مشکلات دوران بلوغ پسران به ایجاد جوش و‌ آکنه می‌پردازیم.

ایجاد جوش و آکنه

شاید بتوان گفت اصلی‌ترین ناراحتی و عدم اعتمادبه‌نفس بسیاری از نوجوانان پسر در دوران بلوغ‌، ایجاد جوش و آکنه‌های بزرگ بر روی صورت است. در دوران بلوغ چربی موجود بر روی پوست صورت موجب ایجاد چنین جوش‌های بزرگی خواهد شد. اگر در این دوران از روتین‌های سلامت پوست صورت استفاده شود، احتمال وجود این جوش‌ها و آکنه‌ها به شکل چشمگیری کاهش خواهد یافت. والدین باید به نوجوانان خود روش صحیح مراقبت از پوست را آموزش دهند و به وی بگویند که این موقعیت کاملاً موقتی است.

به‌جای تنبیه نوجوان خود، او را درک کنید. برای یک نوجوان هیچ‌چیز بدتر از درک نشدن توسط پدر و مادر وجود ندارد. توجه کنید که تمامی مشکلات گفته شده تنها در یک بازه زمانی چندساله رخ می‌دهند. به فرزندان خودآموزش دهید که تمامی این تغییرات به پایان خواهند رسید و دوران بزرگ‌تری از زندگی در انتظار آن‌ها است.

گروه دوستان پسر نوجوان خود را زیر نظر داشته باشید.

سخن پایانی

در این متن سعی کردیم با شما در مورد مشکلات دوران بلوغ پسران صحبت کنیم. همان‌طور که در ابتدای متن نیز گفته شد، دوران بلوغ از مهم‌ترین دوره‌های زندگی یک پسر است که در آینده او نقش مهمی را ایفا خواهد کرد. مشکلات مختلفی ممکن است از لحاظ جسمانی و روحی وی را درگیر کند. شناخت کامل سوالات پسران در دوران بلوغ، می‌تواند بهترین گزینه برای برقراری ارتباط با پسران نوجوان شما باشد. خانواده‌ها باید در این دوران همراه پسر خود باشند و وی را رها نکنند. رهاکردن و تنبیه شدید نتیجه‌ای جز دوری و بدتر شدن اوضاع به همراه نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط