علائم و نشانه های اوتیسم در کودکان

طبق آمارهای اخیر بیش از یک درصد از مردم سراسر جهان، اختلال طیفی اوتیسم دارند. در نظر داشته باشید علائم اولیه این اختلال را می‌توان در کودکان بزرگ‌تر از یک سال مشاهده کرد. کودکان با اختلال اوتیسم در همان سال‌های ابتدایی زندگی خود علائمی مبنی بر داشتن این اختلال را از خود نشان می‌دهند. با یافتن این نشانه‌ها و علائم در سریع‌ترین زمان ممکن می‌توان به کودکان با این اختلال راحت‌تر کمک کرد. در ادامه به معرفی نشانه های اوتیسم در کودکان می‌پردازیم.

در نظر داشته باشید شدت این اختلال در تمامی کودکان یکسان نیست. ذکر این نکته حائز اهمیت است بسیاری از کودکان دارای اوتیسم شیوه یادگیری و صحبت کردن متفاوتی دارند؛ ازاین‌جهت با تشخیص زودهنگام این اختلال می‌توان برای بهبود وضعیت یادگیری این کودکان در آموزش‌ها تغییراتی را ایجاد کرد. در واقع والدین کودکان اوتیسمی با اطلاع از اختلال کودکشان می‌توانند خود را جهت تعامل با او آماده کنند.

چالش‌هایی در تعامل با دیگران و به دنبال آن ضعف در مهارت‌های اجتماعی

عدم پاسخ کودکان در هنگام صدا زدن نامشان پس از نه ماهگی از ابتدایی‌ترین علائم اوتیسم محسوب می‌شود. از میان دیگر علائم اوتیسم می‌توان به عدم برقراری ارتباط چشمی با دیگران اشاره کرد. بسیاری از کودکان دارای اختلال اوتیسم در هنگام مکالمه یک عبارت را برای چندین بار تکرار می‌کنند. فقدان هرگونه حالت اخم یا خوشحالی در چهره پس از یک‌سالگی نیز یکی دیگر از نشانه های اوتیسم در کودکان است. این نشانه در کودکان اوتیسمی بسیار رایج محسوب می‌شود.

بسیاری از کودکان اوتیسمی علاقه‌ای به برقراری ارتباط با دیگران ندارند. در نظر داشته باشید کودکان بزرگ‌تر از دو سال معمولاً تلاش می‌کنند به نحوی با اطرافیان خود ارتباط برقرار کنند. کودکان اوتیسمی به دلیل اختلالشان تمایلی به برقراری ارتباط با دیگران ندارند. واکنش شدید نسبت به یک صدا یا بوی ناخوشایند نیز از علائم اوتیسم خفیف در کودکان است.
اکثر کودکان اوتیسمی علاقه‌ای به بازی‌کردن ندارند. عدم علاقه کودکان بزرگ‌تر از دو سال به بازی‌کردن یکی از علائم ابتدایی اختلال طیف اوتیسم است. در نظر داشته باشید کودکان اوتیسمی معمولاً نسبت به یک غذا یا دارو با طعم نامطلوب واکنش شدیدی از خود نشان می‌دهند.

 

نشانه های اوتیسم در کودکان
واکنش شدید نسبت به صداهای ناخوشایند

 

علایق محدود، رفتارهای تکراری و ارتباط آن‌ها با اختلال طیف اوتیسم

بسیاری از کودکان دارای اختلال اوتیسم مرتباً یک حرکت بدنی را تکرار می‌کنند. در نظر داشته باشید برخی از کودکان اوتیسمی دارای یک نوع وسواس رفتاری هستند. برای مثال این کودکان اسباب‌‌بازی‌های خود را مرتباً در یک جهت خاص قرار می‌دهند. داشتن حساسیت بسیار بالا نسبت به نظم اشیا از نشانه های اوتیسم در کودکان به‌حساب می‌آید. بسیاری از کوکان اوتیسمی سلایق غیرمعمولی دارند که در ادامه به آن‌ها بیشتر می‌پردازیم.

برخی از کودکان اوتیسمی فقط با یک اسباب‌بازی خاص بازی می‌کنند. در نظر داشته باشید نحوه بازی‌کردن این کودکان با اسباب‌بازی موردنظر همواره یکسان است. این موضوع می‌تواند یکی از نشانه‌های اصلی اوتیسم در کودکان باشد. رفتارهای این‌چنینی معمولاً در کودکان بزرگ‌تر از دو سال که دچار اختلال طیفی اوتیسم هستند، مشاهده می‌شوند. کودکان دارای اختلال اوتیسم معمولاً احساسات خود را بروز نمی‌دهند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است صرفاً داشتن یکی از ویژگی‌های ذکرشده نمی‌تواند به معنی اختلال اوتیسم باشد. اکثر کودکان با اختلال اوتیسم معمولاً چند مورد از علائم ذکرشده را دارند. جهت آشنایی بیشتر در مورد چگونگی تعامل با کودکان اوتیسمی می‌توانید از خدمات سایت سمف کیدز استفاده کنید. این پلتفرم در زمینه ارائه بسته‌های آموزش و سرگرمی برای کودکان فعالیت می‌کند.

نشانه های اوتیسم در کودکان
عدم تطبیق با تغییرات در محیط

 

عدم امکان تطبیق با تغییر در شرایط محیط اطراف

بسیاری از کودکان اوتیسمی توانایی انطباق با تغییرات را ندارند. یکی از نشانه های اوتیسم در کودکان ناراحتی شدید آن‌ها نسبت به ایجاد کوچک‌ترین تغییرات در محیط است. در نظر داشته باشید این کودکان به‌سختی می‌توانند خود را با محیطی غیر از محیط همیشگی اطرافشان تطبیق دهند؛ ازاین‌جهت در صورت مسافرت یا نقل‌مکان این کودکان تا هفته‌ها ناراحت و معذب خواهند بود. در صورت ورود افراد ناآشنا به خانه نیز این کودکان از خود واکنش منفی نشان می‌دهند.

از میان علائم اوتیسم خفیف در کودکان می‌توان به داشتن روتین‌های روزانه پس از دوسالگی اشاره کرد. در نظر داشته باشید این کودکان پس از بیدارشدن هر روز یک سری از رفتارها را به طور مرتب تکرار می‌کنند. در واقع اکثر کودکان اوتیسمی الگوهای رفتار تکراری دارند. این موضوع یکی از موانع اصلی در راه یادگیری این کودکان به‌حساب می‌آید.

 

نشانه های اوتیسم در کودکان
الگوهای رفتار تکراری در کودکان با اختلال اوتیسم

 

الگوهای رفتاری غیرمعمول کودکان با اختلال اوتیسم

تأخیر در توسعه مهارت‌های بیانی یکی دیگر از نشانه های اوتیسم در کودکان به‌حساب می‌آید. بسیاری از کودکان با اختلال اوتیسم دیرتر از حالت معمول شروع به صحبت کردن می‌کنند. در نظر داشته باشید یکی از علل محدودیت کودکان اوتیسمی در تعامل با دیگران نیز به دلیل تأخیر در توسعه مهارت‌های بیانی است.

بسیاری از کودکان دارای اختلال اوتیسم عادت‌های غذایی غیرمعمولی دارند. برای مثال این کودکان تنها به خوردن یک نوع غذای خاص علاقه نشان می‌دهند. درصورتی‌که تغییری در غذای همیشگی آن‌ها ایجاد شود، میل و اشتهای آن‌ها به‌شدت کمتر خواهد شد. معمولاً در شدت ترس کودکان اوتیسم تعادلی وجود ندارد. این کودکان در برخی از اوقات با رخ‌دادن کوچک‌ترین اتفاق وحشت می‌کنند.

کودکان دارای اختلال اوتیسم بزرگ‌تر از دو سال همواره نگران‌ هستند. شدت بالای اضطراب کودکان اوتیسمی می‌تواند در سلامت روان آن‌ها تأثیر منفی بگذارد. از میان دیگر نشانه های اوتیسم در کودکان می‌توان به ناتوانی آنها در دوست پیداکردن اشاره کرد. این کودکان در محیط‌هایی مانند مهدکودک همواره تنها هستند. در واقع محیط‌های شلوغ یا گفتگو با دیگران اضطراب این کودکان را بیشتر می‌کند. در نظر داشته باشید به‌طورکلی تشخیص اوتیسم در کودکان دختر دشوارتر است.

 

توجه بیش از حد به یک اسباببازی خاص

 

نتیجه گیری

اختلال طیف اوتیسم معمولاً علائم نسبتاً واضح و مشخصی دارد. از میان نشانه های اوتیسم در کودکان می‌توان به ناتوانی در برقراری ارتباط اشاره کرد. کودکان دارای این اختلال با سایر افراد ارتباط چشمی برقرار نمی‌کنند. عدم توانایی در تطبیق با تغییر در محیط نیز از دیگر علائم اختلال اوتیسم محسوب می‌شود. در نظر داشته باشید بسیاری از کودکان اوتیسمی الگوهای رفتار تکراری دارند. برای آشنایی بیشتر در مورد نحوه تعامل با کودکان اوتیسمی می‌توانید از بسته‌های سمف کیدز استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط