خرید اسباب بازی

خرید کتاب کودک

خرید کتاب و کتاب خوانی از ارکان مثبت شخصیتی به حساب می‌آیند که هر شخصی قادر به انجام آن نیست. از سوی دیگر انسان‌های زیادی وجود دارند که کتب زیادی را خریداری می‌کنند اما از خواندن آن‌ها عاجزند و یا به بیانی دیگر عادت به خواند کتاب ندارند، چرا که کتاب خریدن و چگونه کتاب خواندن و عادت داشتن به پروسه کتاب خوانی هرکدام عنوانی جدا هستند که نیاز است به صورت مجزا بررسی شوند؛ به طور مثال شما نمی‌توانید ادعا کنید که با خریدن هزاران کتاب، خواننده هزاران کتاب نیز هستید.

خرید کتاب کودک نیز دقیقا بر همین اساس مبتنی است. خرید کتاب کودک بسته به شرایط، بازه سنی، سلیقه و علایق کودک مدنظر متفاوت است. به طور مثال کودکان از خواندن روایات و داستان‌های هیجان انگیز و آموزشی لذت می‌برند، اما هیچ گاه مشاهده نشده که کودکی دست مادر یا پدر خود را بکشد و در وسط بازار اصرار کند که مادر و یا پدرش کتابی برای او بخرند! این تصور همانقدر عجیب است که اصرار برای خرید اسباب بازی طبیعی جلوه می‌کند!

دقیقا بحث مدنظر ما همین است که چرا خرید کتاب کودک رواج کمتری نسبت به خرید اسباب بازی یا هر وسایل دیگری دارد؟ چرا کودکان ترجیح می‌دهند که بازی کنند و هرگز مطلبی را یاد نگیرند؟ .. جالب‌ترین نکته در این خصوص این است که همین کودکان در روز اصرار به اسباب بازی دارند و در هنگام خواب اصرار به شنیدن قصه‌ای برای خوابیدن. همین موضوع به تنهایی گویای حق مطلب علاقه کودکان به خرید کتاب کودک است، اما متاسفانه چگونگی و راه حل درست برای این کار فرهنگ سازی نشده است. از این جهت، در ادامه این مقاله به بررسی سه نوع از مهم‌ترین راه‌های علاقمند ساختن کودکان به خرید کتاب کودک و کتاب خوانی خواهیم پرداخت.

خرید کتاب کودک به عنوان جایزه

جایزه و هدیه همیشه از شیرین‌ترین دارایی‌هایی بوده‌اند که کودکان و بزرگسالان را به خود جذب کرده‌اند و می‌کنند. به عنوان مثال ذوقی که یک کودک از جایزه گرفتن یک ماشین پلاستیکی بروز می‌دهد بسیار بالاتر از ذوقی است که همان کودک آگاهانه با پدر و مادر خود ماشین کنترلی انتخاب می‌کند. از سوی دیگر، جایزه‌ها همیشه یک نوع حربه به خصوص برای کنترل فرزندان و کودکان بوده‌اند که به آن‌ها نشان از خاص بودن می‌دادند.

مثلا هنگامی که به یک کودک بگویید همه تلاشت را بکن تا در مسابقه برنده شوی و جایزه بگیری، آن کودک تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد و اگر یک کتاب هدیه بگیرد، با خود می‌سنجد که “بُرد من مساوی بوده است با خرید کتاب کودک“. لذا کتاب را با چیزهای ارزشمندی تاخت بزنید و به عنوان جایزه و هدیه به کودکان بدهید تا عادی سازی کنید که خرید کتاب کودک به عنوان جایزه یک روش مرسوم و بسیار ایده آل است.

از طرف دیگر جایزه‌ها حس خوب ارزشمند بودن و خاص بودن را به افراد منتقل می‌کنند. به طور مثال اگر شما یک جامدادی را به شخصه بخرید حس خاصی ندارید و اگر هدیه بگیرید خوشحال می‌شود و اگر جایزه بگیرید علاوه بر خوشحالی حس غرور و افتخار نیز سرتاسر شما را در بر می‌گیرد. بنابراین سعی کنید با خرید کتاب کودک به عنوان جایزه برای کودک خود به او حس با ارزش بودن را منتقل کنید و طوری رفتار کنید که خواندن و خرید کتاب کودک عادی‌ترین و بهترین عملی است که یک مادر یا پدر می‌تواند برای فرزند خود انجام دهد.

اهمیت خرید کتاب کودک

اهمیت خرید کتاب کودک

شاید از خود بپرسید که چرا باید برای کودکم کتاب بخرم یا کتاب بخوانم؟ تا وقتی مدارس و آموزشگاه‌ها هستند این عمل آنچنان مورد نیاز نیست و می‌توان تربیت و رهنمود کودک را به دست جامعه سپرد تا جامعه‌ به آن کودک آموزش بدهد که چه چیز اشتباه است و چه چیز درست!.. قطعا چنین فرایندی آینده‌ای نیست که یک پدر و مادر ایده آل آن را برای فرزندشان طلب کنند. آری جامعه معلم بزرگی است اما فراموش نکنید که فرزند شما نباید ناآگاهانه پای کلاس درس این معلم بزرگ بنشیند!

چرا که این معلم بزرگ بسیار سخت امتحان می‌گیرد و بسیار سخت‌تر دانش آموز تربیت می‌کند. گاهی دانش آموزان این جامعه از شدت سختی تجربیات خود آسیب‌های بزرگی را متحمل می‌شوند. تنها راه جلوگیری از چنین آسیب‌های این است که شما خودتان برای ساختن یک دانش آموز نمونه برای فرزندتان قدم پیش بگذارید. خرید کتاب کودک می‌تواند از سنین بسیار پایین یک الگوی مناسب برای تربیت درست و نگرش صحیح به حساب بیاید.

کتاب کودک می‌تواند در قالب قصه‌ها و روایت‌های گوناگون آنچه که باید را به کودک شما آموزش دهد. مطمئنا آموزش مهارت‌های زندگی و نحوه استفاده از علوم مختلف چیزی نیست که هر کتابی در هر مدرسه‌ای به آن اشاره کند. چگونه صحبت کردن، دانا بودن، آگاه بودن، عشق ورزیدن، دوستی، محبت، ایثار و…  عناوینی هستند که در هیچ مدرسه و کتاب درسی‌ای مورد نقد و بررسی قرار نمی‌گیرند.

اما می‌توان تمام این اسامی نام برده شده را در لا به لای جملات ساده کتاب‌های کودکانه یافت. کتاب­های آموزشی و داستانی  از جمله بهترین انتخاب­ها برای آموزش و پرورش کودکان می‌­باشند، شما می­توانید کودک خود را با خواندن و خرید کتاب کودک آموزشی نسبت به علم علاقمند کنید و عادت دهید که مدام در حال یادگیری باشد.

برای همین منظور است که اصرار داریم به شما بگوییم که خرید کتاب کودک بسیار با اهمیت و مقرون به صرفه است. منظور از مقرون به صرفه بودن این است که خرید کتاب کودک یک نوع آینده نگری و پس انداز برای آینده به حساب می‌آید که دقیقا راهی را که باید، به فرزند شما نشان می‌دهد.

احترام به علایق و سلایق کودکان

آیا شما به عنوان یک شخص مستقل دوست دارید با اجبار یک مطلب مهم و پر کاربرد را بیاموزید؟ قطعا خیر.. آن مطلب هرچقدر هم پر از اهمیت باشد باز هم نمی‌توان گفت که اجبار و زوری بودن یادگیری آن چیزی از ارزش‌های وجودی آن کم نمی‌کند. حس تلخ اجبار، آتش سرکشی را زبانه می‌زند و تمام فواید موجود را به آتش می‌کشد. این مورد در خصوص خرید کتاب کودک نیز به همین منوال می‌باشد.

کودکان دوست دارند دنیا و انسان‌ها بر وقف مرادشان باشد و مدام مورد توجه والدین، خانواده و اطرافیان قرار گیرند؛ می‌توان از این نوع از علایق کودکان نهایت استفاده را برد و تربیت درست را در این راستا در پیش گرفت. یعنی اگر کودک شما به عنوان‌های جنگی علاقه دارد برای او از جنگ بخوانید و اگر به ورزش علاقه دارد، موفقیت‌های ورزشی را بازگو کنید و اگر به خلبانی علاقه دارد، پروازها را به تصویر بکشید. فراموش نکنید که شما مسئول آن عنوانی که فرزندتان در آینده خواهد داشت، هستید.

در نهایت، به مکان، عنوان، نشریه و نویسنده‌ای که از آن کتاب کودک را تهیه می‌کنید دقت کنید. گاه خواندن یک مطلب اشتباه مساوی می‌شود با تباهی آینده فرزند شما! خرید کتاب کودک بسیار عمل زیبایی است؛ اما به این شرط که به درستی انجام بگیرد و مطلبی را به فرزند شما اضافه کند، نه اینکه علم و آگاهی وجودی کودکتان را از او بگیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط