ما با دکتر اسباب‌بازی (Stevanne Auerbach) در مورد ارزش اسباب‌بازی‌ها و اینکه قبل از انتخاب اسباب‌بازی برای فرزندتان در مورد آن‌ها چطور فکر کنیم صحبت کردیم. در ادامه این مصاحبه را می‌خوانید:

 

چرا اسباب‌بازی‌ها برای کودکان خردسال مهم هستند؟

بازی برای نوزادان، کودکان نوپا، کودکان پیش‌دبستانی و کودکان در سن مدرسه ضروری است. کودکان به فرصت‌های زیادی برای بازی با انواع اسباب‌بازی‌های خوب و مواد و استفاده از تخیل خود نیاز دارند. ما باید در مورد دنیای بازی و ارزش بزرگ آن برای همه نوزادان و کودکان (و همچنین بزرگ‌سالان) بیشتر احترام بگذاریم و درک کنیم. اسباب‌بازی‌ها قسمت مهمی از زندگی هر کودک هستند. دادن یک اسباب‌بازی مناسب احساس فوق‌العاده‌ای است. انتخاب یک اسباب‌بازی مناسب از بین بسیاری از امکانات می‌تواند برای بزرگ‌سالان و کودکان بسیار مفید باشد.

والدین قبل از انتخاب اسباب‌بازی یا وسایل کودک چه سوالاتی باید بپرسند؟

 

 1. آیا اسباب‌بازی / محصول ایمن است؟ آیا خطرات بالقوه‌ای وجود دارد؟ آیا محصول خیلی کوچک است؟ لبه‌های تیز یا اتصال شل دارد؟ آیا غیر سمی است؟ آیا برخورد خشن خواهد شد؟ آیا می‌توان آن را به‌راحتی تمیز کرد؟ آیا استانداردهای ایمنی محصولات مصرف‌کننده را دارد؟ آیا ضمانتی وجود دارد؟
 2. آیا محصول سرگرم‌کننده است؟ یک اسباب‌بازی یا کالای کودک قرار است کودک را سرگرم کند. باید سرگرم‌کننده، جذاب، هیجان‌انگیز و لذت‌بخش باشد و مهارت‌های تمرینی را فراهم کند.
 3. آیا محصول مناسب است؟ آیا این اسباب‌بازی یا محصول اکنون قابل‌توجه است؟ آیا این اسباب‌بازی متناسب با سن، مهارت‌ها و توانایی‌های کودک است؟ آیا این علاقه را حفظ می‌کند؟ آیا کودک از استفاده از محصول خوشحال خواهد شد؟
 4. آیا محصول خوب طراحی‌شده است؟ استفاده از آن آسان است؟ خوب به نظر می‌آید؟ احساس خوبی می‌دهد؟
 5. آیا محصول همه‌کاره است؟ آیا بیش از یک‌بار قابل‌استفاده است؟
 6. آیا محصول با دوام است؟ آیا این چیزی خواهد بود که مدت طولانی دوام داشته باشد؟ کودکان سخت بازی می‌کنند و اسباب‌بازی‌های خود را در معرض سایش زیاد قرار می‌دهند.
 7. آیا این محصول برای کودک فریبنده و جذاب است؟ آیا فرصتی برای سرگرمی، یادگیری و تفکر فراهم می‌کند؟
 8. آیا این محصول به کودک در گسترش خلاقیت کمک خواهد کرد؟ کودک با محصولات مناسب می‌تواند تخیل را در هنر، کاردستی، سرگرمی، زبان، خواندن، موسیقی، حرکت و نمایش گسترش دهد.
 9. آیا این اسباب‌بازی کودک را ناامید یا به چالش می‌کشد؟ آیا کودک نحوه استفاده از محصول را می‌داند؟ یا استفاده از آن بدون کمک بزرگ‌سالان بسیار دشوار خواهد بود؟ آیا این اسباب‌بازی چیز جدیدی برای یادگیری، تمرین یا آزمایش ارائه می‌دهد؟
 10. آیا محصول با بسته‌بندی مطابقت دارد و بسته‌بندی با محصول مطابقت دارد؟ اگر اسباب‌بازی با تبلیغات یا بسته‌بندی‌ها مطابقت نداشته باشد، می‌تواند ناامیدکننده باشد. آیا درجه‌بندی سن مشخص است؟ آیا کالای موجود در فروشگاه مانند محصولی است که در رسانه چاپی یا تبلیغات تلویزیونی نشان داده می‌شود؟
 11. آیا محصول با بسته مطابقت دارد و بسته با محصول مطابقت دارد؟ اگر اسباب‌بازی با تبلیغات یا بسته‌بندی‌ها مطابقت نداشته باشد، می‌تواند ناامیدکننده باشد. آیا درجه‌بندی سن مشخص است؟ آیا کالای موجود در فروشگاه مانند محصولی است که در رسانه چاپی یا تبلیغات تلویزیونی نشان داده می‌شود؟
 12. اسباب‌بازی چه چیزهایی را آموزش می‌دهد؟ آیا به گسترش عزت‌نفس مثبت، ارزش‌ها، درک و آگاهی فرهنگی کمک می‌کند؟ آیا تمرین در مهارت سازی ارائه می‌شود؟ هماهنگی چشم / دست ایجاد می‌کند؟ مهارت‌های حرکتی خوب و بزرگ ایجاد می‌کند؟ ارتباطات؟ آیا به کودک در مورد محیط‌زیست آموزش می‌دهد؟ جامعه؟ جهان؟ تاریخ؟ علم و / یا فن‌آوری؟ مهارت‌های دیگر چطور؟
 13. آیا می‌توان محصول را تمیز و دوباره استفاده کرد؟ اگر قابل شستشو نیست، آیا می‌توان آن را به روش عملی تمیز کرد؟
 14. آیا اسباب‌بازی مقرون‌به‌صرفه است؟
 15. آیا قیمت باارزش دریافتی مطابقت دارد؟

 

هنگام تفکر در مورد اسباب‌بازی‌ها و بازی‌های الکترونیکی چه ملاحظات خاصی وجود دارد؟

 

گاهی اوقات به نظر می‌رسد که کتاب‌ها جذابیت خود را برای کودکان (و بزرگ‌سالان) ازدست‌داده‌اند، اما این ممکن است به‌سادگی رقابت بین اشکال سنتی یادگیری و روش‌های جدید الکترونیکی باشد که جذاب به نظر می‌رسند.

کودکان نیاز دارند از روی کتاب‌ها بخوانند داستان بشنوند و بلند بخوانند و همچنین نقاشی بکشند خلاقانه بنویسند و برای یادگیری بهتر و لذت بردنشان باید با انواع مختلف وسایل مثل (کاغذ، خاک رس، وسایل هنری، جورچین، بلوک، عروسک و عروسک‌های نرم مثل عروسک خیمه‌شب‌بازی، آلات موسیقی و خیلی وسایل دیگر) بازی کنند.

اسباب‌بازی‌های الکترونیکی، صرف‌نظر از تعداد زنگ‌ها و سوت‌ها و وسایل، هرگز نباید جایگزین تجربه مطالعه کتاب، لذت بردن از یک داستان، بازی با اشیا واقعی و خلق با دست خود شوند، خواه نقاشی با انگشت یا ساختن برج از بلوک باشد.

اغلب اوقات، وسایل الکترونیکی توجه ما را به خود جلب می‌کنند و ما فراموش می‌کنیم با یک شخص واقعی تعامل داشته باشیم یا وقت خود را برای مکالمه با دیگران اختصاص دهیم.

 

فکر می‌کنم وسایل الکترونیکی ابزاری عالی برای مبادله سریع در مورد برنامه‌ریزی، یا ارسال سریع اطلاعات و حتی انجام بازی‌های خوب برای مدت‌زمان کوتاه هستند.

اما وسایل الکترونیکی و اسباب‌بازی‌های پیشرفته نمی‌توانند جایگزین تماس شخصی و تعاملات واقعی انسان شوند.

یک نمونه از این بازی‌ها بازی مشترک صفحه‌ای و سرگرمی باهم در خانواده در مقابل بازی به‌تنهایی با رایانه یا دستگاه بازی الکترونیکی است. تعامل اجتماعی همان چیزی است که برای تکامل و رفاه کامل بشر بسیار ارزشمند است.

انواع مختلف اسباب‌بازی‌ها کدامند؟

اسباب‌بازی‌هایی را انتخاب کنید که تعادل خوبی عرضه دهند و مهارت‌ها و فرصت‌های خلاقانه کودکان را توسعه دهند. محصولاتی که بازی‌های بدون پایان مانند بلوک، بازی فیزیکی مانند توپ، اسباب‌بازی‌های احمقانه مانند جک در جعبه برای واکنش‌های سرگرم‌کننده و غافلگیرانه ارائه دهید و البته وسایل الکترونیکی که با اسباب‌بازی‌های غیر الکترونیکی در تعادل هستند.

اسباب‌بازی‌های فعالیتی باعث ایجاد هماهنگی و بهبود مهارت‌های حرکتی کوچک و بزرگ و تعادل می‌شوند. ابتدا با توپ و کیسه‌های لوبیا شروع کنید. سه‌چرخه، دوچرخه، واگن یا اسکیت اضافه کنید. طناب پرش و بادبادک برای تفریح در فضای باز بسیار مناسب است. همیشه بررسی کنید که آیا کودک شما برای انجام فعالیت آماده است یا خیر. همچنین، تجربه‌های ارزشمند باغبانی، طبیعت‌گردی و کاوش را فراموش نکنید.

اسباب‌بازی‌های خلاقیتی ابراز وجود را شبیه‌سازی می‌کنند. کودک می‌تواند با مداد رنگی، رنگ انگشتی، آبرنگ، خاک رس و مجموعه‌های کاردستی خلق کند. کودکان از دنبال کردن جهات و زنجیره فعالیت‌ها می‌آموزند و از تکمیل پروژه احساس رضایت می‌گیرند.

فعالیت‌هایی مانند ساختن چیز جدید با یک جعبه مقوایی برای تحریک تخیل، آواز خواندن یا گوش دادن به موسیقی یا ساختن موسیقی یا آزمایش سایر پروژه‌های خلاق را فراموش نکنید.

اسباب‌بازی‌های یادگیری به کسب دانش کمک می‌کنند. این اسباب‌بازی‌ها شامل کتاب، نوار، فیلم، نرم‌افزار، سی‌دی‌ها، جورچین‌ها و بازی‌های رومیزی است. کودک باید کتاب بخواند، موسیقی گوش دهد، معما حل کند و بازی کند.

درباره برنامه‌های تماشا شده در تلویزیون یا فیلمی که اخیراً در پخش آن حضور یافته‌اید بحث کنید. شما همچنین می‌توانید همراه با بلوک‌ها و اسباب‌بازی‌های مختلف ساخت‌وساز، بازی‌های رومیزی بازی کنید و معماها را حل کنید.

آیا وقتی کودک انواع خاصی از اسباب‌بازی‌ها را ترجیح می‌دهد، ای کارش قابل تشویق است یا والدین باید سعی کنند اسباب‌بازی‌های کودک خود را گسترش دهند؟

بهتر است کودکان را در معرض گزینه‌های زیادی قرار دهید تا بتوانند درحالی‌که تنظیمات موردعلاقه خود را تشکیل می‌دهند از بسیاری از سبک‌ها ارزیابی کنند.

کودکان بزرگ‌تر طیف وسیعی از علایق دارند. آن‌ها همچنان از بازی لذت می‌برند، اما می‌توانند از عهده پیچیدگی بیشتری – دربازی‌ها، پروژه‌ها، محصولات و فعالیت‌ها برآیند.

اگر به آنچه کودکان دوست دارند و چرا گوش دهید، چیزهای زیادی یاد خواهید گرفت. ممکن است موافق نباشید، اما ترجیحات را به‌عنوان نشانه‌ای از رشد شخصیت خود و روابط در حال ظهور همسالان درک کنید که با بلوغ بسیار مهم هستند.

اگر به آنچه کودکان دوست دارند و چرا گوش دهید، چیزهای زیادی یاد خواهید گرفت. ممکن است موافق نباشید، اما ترجیحات را به‌عنوان نشانه‌ای از رشد شخصیت خود و روابط در حال ظهور همسالان درک کنید که با بلوغ بسیار مهم هستند.

اسباب‌بازی‌های بدون پایان (با پایان باز) چیست و چرا مهم هستند؟

اسباب‌بازی‌ها و فعالیت‌های پایان باز، مانند عروسک، عروسک خیمه‌شب‌بازی و وسایل هنری باعث تحریک خلاقیت، شوخ‌طبعی، حس کشف، شگفتی، استدلال، رشد اجتماعی و موارد دیگر می‌شود.

نقش سرگرمی یا لذت در انتخاب اسباب‌بازی چیست؟ آیا والدین همیشه باید به فکر “آموزش” باشند؟

برای یک فرد کاملاً رشد یافته بودن نیاز به ترکیب خوبی از تفکر، عقل سلیم و تجربیات دارد.

ما همچنین باید طیف کاملی از احساسات را تجربه کنیم تا انسان کاملی باشیم. خوب نیست که یک درجه یا بیشتر بی‌طرف شوید.

اگر بتوانیم مشکلات را حل کنیم بهتر است، بر اساس شخصیت و ارزش‌ها انتخاب‌های خوبی انجام دهیم و از یافتن راه‌حل‌ها احساس خوشبختی و افتخار کنیم.

مطمئناً کودکان نیاز دارند مشکلات را حل کنند، احساسات خود را ابراز کنند و هرروز وقت خود را صرف فعالیت‌های بازی کنند. اگر فقط منطقی باشیم و به خود اجازه بیان احساسات را ندهیم، تجربه کامل انسان از لذت و کشف را به‌شدت کاهش می‌دهیم.

دنیای اسباب‌بازی‌ها یادگیری و سرگرمی، شگفتی‌ها و مهارت‌ها، رشد عاطفی، انواع تجربیات و موارد دیگر را فراهم می‌کند.

از بازی‌های هوشمند و اسباب‌بازی‌های هوشمند در زمان زندگی لذت ببرید. اسباب‌بازی‌ها، جورچین‌ها و بازی‌ها برای کودکان – و بزرگ‌ترها خوب است. به‌هرحال، زمان بازی برای یک‌عمر خوب است. برای سرگرمی، به‌یادماندنی و معنادارتر گذران وقت در خانواده، تلویزیون را خاموش و زمان بازی را روشن کنید.

منبع: naeyc

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط