چگونه با اخلاق فرزندم آشنا شوم؟

مقدمه

روانشناسی کودک بیان می‌کند که آشنایی با اخلاق کودکان تسلط شما را در رویارویی با مشکلات افزایش می‌دهد. تربیت فرزند مقوله مهمی است که ذهن هر پدری و مادر را می‌تواند مشغول کند. اهمیت اخلاق خوب را دست کم نگیرید. اگر به اخلاق فرزندان تان را کنترل کنید که چگونه رفتار کنند، در جوانی مهربان‌تر و با ملاحظه‌تر از دیگران رفتار خواهند کرد. شما می‌توانید با ارائه یک مثال خوب این کار را انجام دهید. شما باید همیشه به فرزندانتان بگویید «لطفاً» و «متشکرم»؛ حتی زمانی که می‌گویید «لطفاً دوچرخه خود را از روی پای من بردارید».

تربیت در خانه یا مدرسه؟

والدین تصور می‌کنند که تمامی خلق‌وخو و نکات آموزشی در رابطه با رفتار کودکانشان محدود به زمان مدرسه و بر عهده معلمان است. باید ذکر کنیم که کودکان بیشتر زمان خود را در منزل می‌گذرانند و از این جهت بیشترین تأثیر را از خانواده دارند. کودکان آیینه رفتار پدر و مادر خود هستند. دعوا، جروبحث، ناسازگاری می‌تواند به‌راحتی بر اخلاق کودکان تأثیر بگذارد از این جهت توجه به رفتار و کنترل رفتار والدین می‌تواند در شکل‌گیری اخلاقی بهتر برای کودکانشان سهیم باشد.

آداب خوبی که می‌توانید به فرزندان خود بیاموزید شامل عدم قطع حرف افراد در حین صحبت کردن و عدم حرکت دادن آن‌ها در مقابل دیگران است تا همیشه اول باشند، دو کاری که بچه‌ها به انجام آن‌ها بدنام هستند. سایر رفتارهایی که می‌توانید به فرزندان خود بیاموزید عبارتند از:

 • یادداشت‌های تشکر بنویسید
 • برای بستگان مریض کارت‌های آرزوی سلامتی درست کنید
 • بگو لطفاً و ممنون
 • وقتی کسی در حال صحبت کردن است، تصدیق کنید
 • با کسی که می‌رود خداحافظی کنید
 • خوراکی‌های خود را با یک دوست به اشتراک بگذارید

یکی از مشکلات رو به رشد در مدارس، نبود اخلاق خوب از سوی کودکان است. کودکان با معلمان، کارکنان یا همکلاسی‌هایشان با احترام رفتار نمی‌کنند؛ بنابراین مدارس در حال حاضر علاوه بر مدیریت تعارض، رفتارهای خوب و احترام را آموزش می‌دهند و با این حال، اخلاق خوب هنوز در خانه شروع می‌شود و باید توسط والدین آموزش داده شود.

 

برخورد خشونت آمیز با کودک می‌تواند سبب سرخوردگی در بزرگسالی شود

 

در اینجا چند دستورالعمل وجود دارد که می‌توانید در خانه از آن‌ها استفاده کنید:

 • با دیگران مهربان باشید.

اینکه به بچه‌ها بگویید: «با دیگران همان کاری را بکن که دوست داری با تو رفتار کنند» واقعاً برای آن‌ها معنایی ندارد. در عوض، بر اهمیت رفتار با دیگران همان‌گونه که دوست دارند با آن‌ها رفتار شود، تأکید کنید، به‌خصوص وقتی می‌بینید که آن‌ها کاری را انجام می‌دهند که می‌دانید خودشان دوست ندارند. به‌عنوان مثال، اگر پسر شما از قطع شدن صحبتش متنفر است و با این حال حرف مردم را قطع می‌کند، به او یادآوری کنید: «یونا، تو واقعاً دوست نداری وقتی دیگران حرفت را قطع کنند، پس لطفاً با ارمیا این کار را نکن.»

 • اقدامات آن‌ها را درک کنید.

به فرزندان خود کمک کنید تا با انجام یا گفتن چیزهای بی‌فکر و ناخوشایند آسیبی را که می‌توانند ایجاد کنند، درک کنند. از آن‌ها بپرسید: «اگر کسی به شما اشاره کند و شروع به خندیدن کند، چه احساسی خواهید داشت؟» در ابتدا، شما ممکن است به‌سادگی کنترل آسیب را انجام دهید، اما در نهایت به آن‌ها کمک خواهید کرد تا از کلمات یا اقدامات مضر اجتناب کنند.

 • راه را به آن‌ها نشان دهید.

کودکان برای ابراز وجود هر کاری که باید انجام دهند، انجام می‌دهند که گاهی اوقات ظاهر و صدای بسیار بدی دارد. انجام بازی معکوس کردن نقش با کودک می‌تواند به او کمک کند که چگونه موقعیت‌ها را مدیریت کند. به آن‌ها اجازه دهید سؤال بپرسند یا رفتار خاصی داشته باشند و شما با نشان دادن رفتارشان به آن‌ها پاسخ دهید.

 • الگوی خوبی باشید

«آن‌طور که من می‌گویم انجام دهید، اما نه آن‌گونه که من انجام می‌دهم» یک شوخی است. وقتی می‌خواهید فرزندتان رفتار و احترام خوبی از خود نشان دهد، باید اخلاق و احترام را نیز رعایت کنید. بگویید لطفاً و تشکر کنید، اشتباهات خود را بپذیرید، عذرخواهی کنید و به‌طورکلی با مردم با مهربانی و احترام رفتار کنید. پاداش این رفتار این است که فرزندان شما با داشتن دوستان و خانواده‌ای که دوست دارند در کنار او باشند بزرگ شوند.

وقت گذراندن با کودکان به شما کمک می‌کند تا با اخلاقیات آن‌ها بیشتر آشنا شوید.

 

 • بچه‌ها را سالم نگه دارید

کودکان زمانی که خسته یا گرسنه هستند رفتار بدی از خود نشان می‌دهند. کودکان برای زنده ماندن به خواب و غذاهای مغذی نیاز دارند که این یک موضوع ساده و قابل‌فهم است. پس سعی کنید به غذا و استراحت آنها توجه کافی داشته باشید.

 • ادب خانوادگی را تمرین کنید.

همه افراد خانواده باید خط‌مشی «لطفاً» و «تشکر» را انجام دهند؛ مثلاً هیچ درخواستی در نظر گرفته نمی‌شود مگر اینکه فرد درخواست‌کننده بگوید «لطفاً». وقتی یکی از فرزندانتان فراموش کرد، فقط به او نگاهی بیندازید که نشان می دهد شما منتظر شنیدن کلمه «لطفا» هستید و این کار باعث می شود آن‌ها هم به‌زودی یاد بگیرند. از همین رویکرد برای گفتن «متشکرم» استفاده کنید.

 • یادداشت‌های تشکر

اهمیت تشکر از مردم برای گرفتن هدایا را به فرزندان خود بیاموزید. همچنی نحوه نوشتن یادداشت تشکر در صورتی که فرد هدیه دهنده حضور ندارد را به آن‌ها نشان دهید و مطمئن شوید که پس از دریافت هدیه تشکر می کنند و یا یادداشت تشکر خود را برای طرف مقابل ارسال می کنند.

 • رفتار خوب را تحسین کنید.

ستایش، معلم فوق‌العاده‌ای است. به فرزندان خود بگویید که وقتی متوجه می‌شوید که آن‌ها مؤدب هستند و از دستورالعمل‌های «لطفاً» و «متشکرم» که شما تعیین کرده‌اید پیروی می‌کنند، چقدر افتخار می‌کنید.

چگونه با اخلاق فرزندم آشنا شوم؟

دنیای کودکی دنیای عجیبی است شاید شما نتوانید به‌درستی و به‌طور کامل با اخلاق کودک خود آشنا شوید اما در عین حال می‌توانید با گرفتن یک مشاوره در این حوزه اطلاعات خود را درباره اخلاق کودکتان و چگونگی رفتار فرزندتان افزایش دهید.

همچنین شما می‌توانید خودتان کتاب‌های تربیتی تهیه و مطالعه کنید. همچنین قرار دادن کودکان در محیط‌ها و شرایط متفاوت می‌تواند به شما کمک کند تا اخلاق کودکان را بررسی کنید و بیشتر با خلق‌وخوی کودکانتان آشنا شوید.

کودکان دنیای عجیبی دارند سعی کنید با قرار دادن آن‌ها در محیط‌های مختلف با اخلاق آن‌ها آشنا شوید

سخن پایانی

اهمیت به کودکان و تربیت آن‌ها مقوله مهمی است. پس باید با توجه بیشتری به مقوله فرزند پروری پرداخت. والدین باید با توجه بیشتر بر رفتار خود در منزل محیطی آرام و سالم را برای فرزندان خود فراهم کنند تا در عین آرامش، کودکان محیطی مناسب برای پرورش استعدادهای خود داشته باشند. در این حوزه مسائل مهمی می‌تواند به کمک والدین بیاید از جمله این مسائل می‌توان به استفاده از کتاب های تربیتی، مشاوره و روانشناسی کودک به شما اشاره کرد تا رفتاری با آگاهی بیشتر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط