یکی از چالش های پیش روی والدین این است که یاد بگیرند چگونه به کودک خود  انگیزه دهند. البته، همه ما می دانیم که این کار آسان نیست و چالش های خود را دارد.

خبر خوب این است که می توان از سنین پایین انگیزه ایجاد کرد اما این روند نباید خسته کننده یا سخت باشد. در واقع، برخلاف تصور عموم، این کار بسیار سرگرم کننده و فرصتی برای نزدیک شدن به فرزندتان است.اگر می‌خواهید به فرزندتان انگیزه دهید تا بهتر رشد کند، در اینجا چند نکته را به شما ارائه می دهیم تا روحیه انگیزشی در کودک شما ایجاد شود. با ما همراه باشید.

 • کنجکاوی آنها را افزایش دهید.

از آنجایی که کودکان ذهن آماده ای دارند، می خواهند چیزهای جدیدی یاد بگیرند یا تجربه کنند. آنها از سنین بسیار پایین به دنبال صداها، نورها و بافت ها می گردند. یکی از کارهایی که والدین می توانند انجام دهند این است که فرزندان خود را در معرض تجربیات و اشیاء مختلف قرار دهند تا کنجکاوی و اشتیاق آنها برای کاوش بیشتر شود.

موقعیت ها و حتی کارهای ساده مانند بازی با اسباب بازی های مختلف یا پیاده روی در پارک، کودک شما را سرگرم می کند و یادگیری او را دوچندان می کند. اگر تخیل و کنجکاوی آنها را فعال کنید، انگیزه بیشتری خواهند داشت.

به گفته مرکز رشد کودک دانشگاه هاروارد، انگیزه زمانی رخ می دهد که سیگنال های شیمیایی توسط نورون ها از مناطق خاصی از مغز به مناطق دیگر ارسال شود. تجربیات باعث می شود که ارسال این سیگنال های شیمیایی اتفاق بیفتد و حس پاداش ایجاد کند. چنین تجربیاتی با احساسات و خاطرات نیز مرتبط است.

 • چالش های آنها را ساده کنید.

بسیار متداول است که کودکان در زندگی روزمره خود جذب چالش‌هایی شوند، مانند یادگیری ایستادن یا تلاش برای رسیدن به هدفی خاص. با این حال، اگر چالش‌هایی که با آن‌ها روبرو می‌شوند خیلی ساده یا خیلی سخت باشد، ممکن است آن‌ها را انجام ندهند.

برای این کار، به صحبت های فرزندتان گوش دهید، بدانید که او چه چیزهایی را دوست دارد و چه چالش هایی برایش جالب است. به عنوان مثال، کودک شما ممکن است فعالیت های هنری یا بازی های فیزیکی را ترجیح دهد. سعی کنید وقت بیشتری برای کودک خود بگذارید تا علایق او را بیاموزید.

 • به کودکتان خودمختاری دهید.

به زبان ساده، خودمختاری یعنی استقلال فکری و عملی. سعی کنید به کودکتان خودمختاری دهید تا بتوانند برای رویارویی با چالش های آینده با اعتماد به نفس و شجاعت آماده باشد.

برای ایجاد انگیزه ، کودک شما باید در تصمیم گیری های خاصی احساس آزادی کند. البته با کمک شما و در یک فضای امن. می توانید کودک خود را تشویق کنید که به تنهایی بازی کند یا به او اجازه دهید نوع فعالیت یا بازی دلخواه خود را انتخاب کند و سپس آن را با هم انجام دهید.

 • بگذارید به توانایی های خود پی ببرند.

یکی از بهترین راه‌ ها برای انگیزه دادن به کودک این است که به کودکان کمک کنیم احساس شایستگی کنند. اگر یک فعالیت خیلی آسان باشد، کودک به سرعت احساس بی حوصلگی می کند. اما اگر یک فعالیت بیش از حد سخت باشد، کودک احساس دلسردی می کند یا به خود شک می ‌کند.

 

 • تعیین هدف برای کودک.

ساده ترین راه برای ایجاد انگیزه در کودک، تعیین هدف برای اوست. اهداف به کودک جهت و معنای زندگی می دهد. این اهداف می توانند خوابیدن به موقع، و به موقع سر ناهار حاضر شدن یا بازی کردن باشند. اهداف باید ساده باشند.  همچنین اهداف بلند می توانند در مورد شغل یا روابط باشند. مثلا می‌توانید از کودک خود این سوال معروف را بپرسید که “در آینده می خواهی چکاره شوی؟”

 • دادن جایزه به کودک

رایج ترین راه برای ایجاد انگیزه در کودکان جایزه دادن است. برای یک کودک، حتی دادن بستنی، کیک یا یک اسباب بازی می تواند جایزه باشد. کودکان با پاداش های ساده خوشحال می شوند. پس وقتی این پاداش ها متوقف شد، رفتار مورد نظر نیز متوقف می شو و کودک بد عادت می شود‌.

با این حال، در برخی موارد، پاداش‌ها می‌توانند در دراز مدت به ایجاد عادتی مانند مسواک زدن کمک کنند. با گذشت زمان، این کار به یک عادت تبدیل می شود و خود کودک به فواید آن پی می برد و برای مسواک زدن نیازی به پاداش ندارد. این پاداش‌ها ممکن است در برخی موقعیت‌ها مؤثر واقع شوند، اما به ایجاد شخصیت یا القای ارزش‌ها کمکی نمی‌کنند.

 • توضیح دادن علت.

بخش مهمی از انگیزش کودک، صحبت کردن با کودک درباره چرایی چیزها است . کودکان حس کنجکاوی بالایی دارند و مشتاق هستند که در مکالمات از آنها سوال شود. تنها چیزی که نیاز دارید، پاسخ های سرراست به سوالات آنهاست. برای توضیح علت چیزها یه کودک وقت بگذارید. به کودکان دستور ندهید بلکه دوستانه توضیح دهید.

 • از کودک خود قدردانی کنید!

از تلاشی که فرزندتان برای انجام یک کار انجام می دهد قدردانی کنید. خواه این تلاش برای انجام تکالیفش باشد یا تمام کردن بازی در موعد مقرر یا شام خوردن به موقع. این را بدانید که شما پشتیبان کودک هستید. پس هر چند وقت یکبار، حتی یک قدردانی کوچک، در کودک ایجاد انگیزه می کند. مثلا می توانید به او بگویید “ممنون که بازیت رو به موقع تموم کردی.”

 • فضای رقابتی ایجاد کنید.

وقتی مسابقه می دهید، غریزه طبیعی شما برنده شدن است. این به تنهایی یک انگیزه کافی برای یک فرد می شود تا کار خود را به نحو احسن انجام دهد. یکی از راه های تشویق کودک به انجام کار این است که آن را به رقابت تبدیل کنیم. به عنوان مثال، به کودک بگوییم”هر کی که غذاش رو کامل بخوره،  می تونه ۵ دقیقه بیشتر پلی استیشن بازی کنه.” این کار می تواند کودک را تشویق کند که غذا را تمام کند. اما مواظب باشید که او را با خواهر و برادرهای دیگر مقایسه نکنید چون مقایسه کردن سمی برای انگیزه کودک است.

 • به کودک غر نزنید.

تشویق کودک به انجام کاری خوب است. اما غر زدن به آنها برای انجام کار می تواند شما را زورگو یا رئیس به نظر بیاورد که باعث بی انگیزگی کودک می شود. نق زدن می تواند انگیزه کودک را از بین ببرد. زورگویی همچنین بد است زیرا می تواند کودک را سرکش و او را برانگیخته کند تا کاری برخلاف آنچه شما می خواهید انجام دهد.

 • کمک کنید مهارت جدیدی یادبگیرند.

همانطور که کودکان مشتاق هستند اسباب بازی های جدید خود را امتحان کنند، تشنه یادگیری مهارت جدید نیز هستند و دوست دارند آن را امتحان کنند. با کمک به او در یادگیری مهارت‌های جدید، به فرزندتان جرات کسب تجربیات جدیدی را بدهید.

 

سخن پایانی

به عنوان والدین و مسئول تربیت کودک، ایجاد انگیزه در کودک، امری بسیار مهم به حساب می آید. برای این کار یک سری روش ها مانند دادن جایزه به کودک، ایجاد فضای رقابتی، توضیح دادن علت و حتی قدردانی کردن از کودک در اینجا ارائه شد.  البته ناگفته نماند که این راه ها پیشنهادی هستند و بسته به محیط یا شرایط، متفاوت است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط