7نیاز روانی یک کودک سالم

۷نیاز روانی یک کودک سالم

همان‌طور که می‌دانیم، تربیت کودک کار ساده‌ای نیست. یکی از نکات مهم در تربیت، توجه به نیازهای کودک است. همه ما دوست داریم، نیازهای کودکان را برطرف کنیم و او آینده خوبی داشته باشد. برطرف کردن نیازهای فرزند شما در کودکی، رابطه مستقیمی با اختلالات روانی او دارد. به همین دلیل اگر نگران آینده کودکتان هستید، پیشنهاد می‌دهیم که تا انتها با ما همراه باشید.

برطرف کردن نیازهای کودک چه اهمیتی دارد؟ فرزند ما برای اینکه زندگی بهتری داشته باشد، نیازهایی دارد. توجه داشته باشید که ما به‌عنوان والدین وظیفه داریم که نیازهای او را برآورده کنیم، زیرا این ما بودیم که او را به دنیا آوردیم. پیشنهاد می‌دهیم، زمانی اقدام به فرزند آوری کنید که توانایی برطرف کردن نیازهای او را داشته باشید. البته نیازهای کودک فقط خوراک، پوشاک و مسائل مالی نیست. پیشنهاد بعدی ما این است که بین نیازهای کودک اولویت‌بندی کنید. در ابتدا نیازهایی با اولویت بالا را برطرف کنید و بعد به دنبال راهی برای حل کردن دیگر نیازهای او باشید. این کار باعث می‌شود که کودک کمبودی را احساس نکند و شما هم اذیت نشوید.

برطرف کردن نیازهای کودک چه اهمیتی دارد؟

فرزند ما برای اینکه زندگی بهتری داشته باشد، نیازهایی دارد. توجه داشته باشید که ما به‌عنوان والدین وظیفه داریم که نیازهای او را برآورده کنیم، زیرا این ما بودیم که او را به دنیا آوردیم. پیشنهاد می‌دهیم، زمانی اقدام به فرزند آوری کنید که توانایی برطرف کردن نیازهای او را داشته باشید. البته نیازهای کودک فقط خوراک، پوشاک و مسائل مالی نیست.

پیشنهاد بعدی ما این است که بین نیازهای کودک اولویت‌بندی کنید. در ابتدا نیازهایی با اولویت بالا را برطرف کنید و بعد به دنبال راهی برای حل کردن دیگر نیازهای او باشید. این کار باعث می‌شود که کودک کمبودی را احساس نکند و شما هم اذیت نشوید.

هفت نیاز اساسی کودک شما

هنگامی‌که در مورد نیازهای فرزندتان فکر می‌کنید، چند درصد به نیازهای روانی او توجه دارید؟ معمولاً پدرها و مادرها به این فکر هستند که کودکشان تغذیه خوبی داشته باشد، یا لباسش مناسب باشد. نیازهای روانی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند. در مواردی هم این نیازها شناخته شده نیستند. در ادامه توضیحات بیشتری در این مورد ارائه می‌دهیم.

  • نیاز به امنیت داشتن

کودک شما باید در خانه و کنار والدینش احساس امنیت داشته باشد. احساس امنیت یعنی بداند که اتفاقی برایش رخ نمی‌دهد و در صورت بروز حادثه‌ای شما مواظبش هستید. به یاد داشته باشید که فرزند شما نمی‌تواند در برابر خطرات از خودش دفاع کند. این شما هستید که وظیفه دفاع کردن از او را دارید.

مثلاً تصور کنید که در گرمای روزهای تابستان، فرزندتان با شما بیرون است. آفتاب او را اذیت می‌کند، بدون اینکه بتواند بگوئید یا با دستش آفتاب را از صورتش دور کند. شما با دور کردن آفتاب از فرزندتان به او یادآوری می‌کنید که مواظبش هستید. احساس امنیت دادن به کودک همین‌قدر ساده اما مهم است.

  • نیاز به محبت کردن

مهم نیست فرزند شما دختر باشد یا پسر، به محبت کردن نیاز دارد. فرزند شما باید بداند که از وجودش در زندگی خوشحال هستید و او را دوست دارید. این حس خوشحالی را باید با محبت کردن به او یادآوری کنید. متأسفانه بعضی از پدرها و مادرها تصور می‌کنند که محبت کردن، بچه را پررو می‌کند.

عدم محبت کافی به بچه باعث می‌شود که دچار کمبود محبت شده و در آینده مشکلات بسیار جدی داشته باشد. شروع کردن رابطه‌های بدون هدف، بودن در رابطه‌های سمی، دل بستن به آدم‌های نامناسب و… همگی از نتایج عدم محبت به کودک است.

  • نیاز به یادگیری و آموزش

فرزند شما چیزهای بسیاری را نمی‌داند که باید به او آموزش بدهید. مثلاً کودک نمی‌داند که باید قاشق را در دست راست و چنگال را در دست چپ بگیرد. او نمی‌داند که در برخورد با آدم‌هایی که سؤال شخصی می‌پرسند باید چطور جواب بدهید و موارد دیگری که هرکدام اهمیت زیادی دارند.

یادگیری و آموزش فقط به مدرسه فرستادن کودک و یادگیری خواندن و نوشتن نیست. تربیت کودک شامل موارد بسیار زیادی می‌شود که تمام آن‌ها باید به کودکان آموزش داده شود. فراموش نکنید که آینده کودکان را همین آموزش‌های مختلف می‌سازد، پس به این موضوع توجه خاصی داشته باشید.

البته از آموزش‌های بسیار زیاد هم خودداری کنید. نیاز نیست کودک شما در سن هفت سالگی به سه زبان مسلط باشد یا بتواند دو ساز موسیقی را به‌خوبی بنوازد. در چنین حالتی دیگر فرزندتان از کودکی خودش لذتی نمی‌برد.

هفت نیاز اساسی کودک شما

  • نیاز به بازی کردن

بازی کودکان مانند یک کلاس آموزشی عمل می‌کند. در بسیاری از موارد، روانشناسان اعتقاد دارند که تا سن سه سالگی نباید هیچ‌چیز را به کودک یاد داد، مگر چیزهایی که در بازی‌ها یاد می‌گیرد. فرزند شما باید زمانی برای بازی کردن با کودکان هم سن و سالش داشته باشد.

پدر و مادرها هم باید با کودکشان بازی کنند. پیشنهاد می‌دهیم اگر شاغل هستید، حتماً زمانی در طول روز یا حتی در آخر هفته‌ها را برای فرزندتان در نظر بگیرید. با او بازی کنید و به حرف‌هایش گوش بدهید. بازی کودکان باعث می‌شود که انرژی آن‌ها تخلیه شود و خاطرات خوبی از زمان کودکی‌شان داشته باشند.

  • نیاز به استراحت کردن و خواب کافی

مغز و دیگر اعضای بدن برای اینکه بتوانند به‌خوبی رشد کنند، به خواب کافی و استراحت نیاز دارند. زمان طلایی خواب برای کودکان از ۹ شب تا ۶ صبح است. پیشنهاد می‌دهیم که قبل از به دنیا آوردن بچه، با مسئولیت‌های خودتان به‌عنوان والدین آشنا شوید.

شما نباید دور همی‌هایی شرکت کنید که کودکتان نتواند در ساعت مشخص شده بخوابد، بعد هم انتظار داشته باشید که فرزندتان به‌خوبی رشد کند. مغز کودکی که ساعت ۳ صبح می‌خوابد، به‌خوبی رشد نمی‌کند. آنزیم‌های رشد در ساعت خاصی ترشح می‌شوند و کودک شما باید در آن ساعت حتماً خواب باشد.

  • نیاز به توجه کردن

کودکان هم مانند بزرگ‌سالان به توجه نیاز دارند. اگر کودکتان هر روز شیطنت می‌کند و روزی ساعت و گوشه‌گیر است، باید به او توجه کنید و علتش را بپرسید. منتظر نباشید تا خودش با شما صحبت کند. شما به‌عنوان والدینش باید پیش‌قدم شوید. این توجه نشان دادن باعث می‌شود که کودک بفهمد برای شما مهم است.

  • نیاز به ارضای کنجکاوی

کودکان کنجکاو هستند، حالا بعضی از آن‌ها کمتر و بعضی هم بیشتر. آنچه اهمیت دارد این است که شما حس کنجکاوی آن‌ها را ارضا کنید. احتمالاً کودکتان سؤالات زیادی از شما بپرسد. شما باید به صبر و حوصله به سؤالاتش جواب بدهید. او را از سؤال پرسیدن، منع نکنید. فرزندتان نباید برای سؤال پرسیدن توبیخ یا مسخره شود. اجازه بدهید که با نهایت آرامش سؤالات خودش را مطرح کند و حس کنجکاوی‌اش ارضا شود.

توجه به این نیازهای اساسی باعث می‌شود که تربیت کودک، برای شما کمی ساده شود.

اطلاع از روش‌های نوین و صحیح تربیت کودک

اطلاع از روش‌های نوین و صحیح تربیت کودک

این روزها با گسترش تکنولوژی و فضای مجازی، تربیت کودک از گذشته سخت‌تر شده است. شما به‌عنوان پدر یا مادر باید با روش‌ها و راهکارهای جدید و علمی آشنا باشید. البته پیشنهاد ما این است که برای اطلاع از روش‌های تربیتی از منابع معتبر استفاده کنید.

سمف کیدز به‌عنوان یکی از تخصصی‌ترین مراجع در آموزش، تربیت و روانشناسی کودک به‌حساب می‌آید. در سایت این مرکز می‌توانید مقالات به‌روز و تخصصی در مورد تربیت و روانشناسی کودک را مطالعه کنید. شما می‌توانید، زمان مشاوره با کارشناسان این مرکز داشته باشید.

این موضوع را فراموش نکنید، برای اینکه آینده کودک شما تا حدودی تضمین شود، باید به فکر کودکی او و برطرف کردن نیازهایش باشید. تربیت یک کودک، یاد دادن مهارت‌های زندگی به او، توجه و محبت کردن به‌صورت اصولی و درست، حتی تنبیه و تشویق کردن کودکتان باید به‌صورت حساب شده باشد.

برای اطمینان از ویژگی‌های مثبت سمف کیدز می‌توانید به سایت این مرکز به نشانی … مراجعه کنید. بعد از یک‌بار صحبت کردن با کارشناس‌های این مرکز به‌خوبی متوجه تفاوت آن‌ها با دیگر کارشناسان خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط