پاسخنامه آزمون

از شما متشکریم که در این آزمون شرکت کردید.

 

سوال ۱-اگر کودکم حرف بدی بزند یا کلمه‌ی بدی به کار ببرد، او را شدیدا تنبیه می‌کنم.

پاسخ شما:

نظر کارشناس: بهترین روش برای برخورد با کودک ۲ تا ۳ ساله‌ ای که حرف بدی میزند نادیده گرفتن است. چون کودک معنای کلمات را نمی‌داند. در مورد کودکان بزرگتر بهتر است حتما به کودک تذکر داده شود و در صورت ادامه دادن می‌توان یک محرومیت کوچک برای کودک در نظر گرفت.سوال ۲- اگر با کودکم بیرون از منزل باشم و کودکم بعد از ۱۰ بار تذکر دادن باز به بدرفتاری خود ادامه دهد، بدون هیچ اقدامی به منزل برمی‌گردم.

پاسخ شما:

نظر کارشناس: در صورت بد رفتاری کودک در محیط‌های عمومی بهتر است او را به نقطه‌ای خلوت ببرید و برای حدودا ۱۰ دقیقه اجازه‌ی ورود به مکان عمومی را به او ندهید، اگر رفتار کودک ادامه پیدا کرد به او توضیح دهید به دلیل رفتارش باید به منزل برگردید.سوال ۳- اگر کودکم زمین بخورد و جایی از بدنش زخم شود یا آسیب ببیند، او را سرزنش می‌کنم که چرا اینقدر سر به هواست.

پاسخ شما:

نظر کارشناس: بهترین رفتار پس از زمین خوردن کودک این است که به او اطمینان خاطر بدهید که در کنارش هستید اما از او بخواهید که خودش سعی کند از روی زمین برخیزد و در صورت نیاز زخم او را با کمک خودش تمیز کنید. سپس به او توضیح دهید که باید بیشتر احتیاط کند تا این اتفاق دوباره تکرار نشود.سوال ۴- اگر کودکم در پیش دبستان یا مدرسه نمرات پایین کسب کند و از این بابت ناراحت باشد و گریه کند، به او توضیح می‌دهم که این اتفاق گاهی پیش می‌آید و اگر در آینده نمرات بهتری کسب کند به او جایزه می‌دهم.

پاسخ شما:

نظر کارشناس: هنگامی که کودک در مدرسه نمرات پایین کسب می‌کند، نباید او را سرزنش کنید، بهتر است به او توضیح و انگیزه دهید تا بیشتر تلاش کند و نمرات بهتری کسب کند.سوال ۵- اگر کودکم در فروشگاه اسباب‌بازی با گریه از من بخواهد چیزی را برای او بخرم، آن اسباب‌بازی را برای او می‌خرم.

پاسخ شما:

نظر کارشناس: در مواردی که کودک برای خرید یک اسباب‌بازی پافشاری می‌کند بهتر است به او بگویید در صورت انجام یک کار مشخص آن اسباب‌بازی را برای او می‌خرید. همچنین می‌توانید از او بخواهید پول‌هایش را پس‌انداز کند تا بتواند آن اسباب‌بازی را بخرد.سوال ۶- اگر کودکم بخواهد یک جشن تولد کوچک بگیرد و در همان روز یک کلاس آموزشی داشته باشد، از او می‌خواهم که جشن تولد را به یک روز قبل یا بعد موکول کند.

پاسخ شما:

نظر کارشناس: بهتر است برای کودک توضیح دهید که باید با کنترل شرایط سعی کند برنامه‌ی تفریحات و فعالیت‌های آموزشی خود را تطبیق دهد؛ برای مثال جابجایی روز جشن تولد به دلیل تداخل با کلاس آموزشیسوال ۷- اگر کودکم موقع نقاشی و رنگ آمیزی از خطوط بیرون بزند، به او تذکر می‌دهم که باید داخل خطوط را رنگ آمیزی کند.

پاسخ شما:

نظر کارشناس: هنگام انجام فعالیت‌های هنری مثل نقاشی بهتر است هیچگونه چارچوبی برای کودک قائل نشوید و اجازه دهید آزادانه هر آنچه در ذهن خود دارد پیاده کند. پس نیاز نیست که از او بخواهید داخل خطوط را رنگ آمیزی کند.سوال ۸- موقع خرید یا پوشیدن لباس به کودکم اجازه‌ می‌دهم که لباس خودش را انتخاب کند.

پاسخ شما:

نظر کارشناس: از حدود سن ۴ و نیم سالگی بهتر است به کودک حق انتخاب دهید تا خودش لباس‌ها و وسایل مورد نیازش را انتخاب کند.سوال ۹- اگر کودکم از چیزی بترسد، سعی می‌کنم درباره‌ی آن با کودکم صحبت نکنم تا فراموش کند.

پاسخ شما:

نظر کارشناس: بهترین روش در مقابله با ترس‌های کودک صحبت درباره‌ی آن‌ها و پذیرش آن‌هاست. در این شرایط بهتر است شما والدین هم از ترس‌های خود برای کودک بگویید و توضیح دهید که ترس‌ از پدیده‌های مختلف کاملا طبیعی است.سوال ۱۰- در جمع اقوام و دوستان با اصرار از کودکم می‌خواهم یک شعر بخواند یا داستان تعریف کند.

پاسخ شما:

نظر کارشناس: بهتر است به هیچ عنوان کودک را مجبور به اجرای یک شعر یا داستان در جمع نکنید. کودک باید این حق را داشته باشد که در جمع مطلبی را ارائه کند یا خیربرای کمک به همدیگه هیچوقت دیر نیست!

سمفـــــــ کیـــــــــــــــدز

پلتفرم شناخت و پرورش مهارت‌های کودکان