تربیت جنسی کودک

تربیت جنسی کودک و نکات مهم آن

تا به حال کودکی را دیده اید که در مورد اندام دستگاه تناسلی‌اش از شما سؤالاتی بپرسد؟ یا کودکتان احتمالا از شما پرسیده که مامان/ بابا من چطور به دنیا اومدم؟ خوب جواب تکراری لک‌لک‌ها تو را به ما دادن برای بچه‌های این دوره کمی مسخره به نظر می‌رسد. شما به‌عنوان والدین کودک وظیفه دارید که به تربیت جنسی او هم بپردازید. البته نگران نباشید با یکسری اطلاعات درست و کاربردی می‌توان این کار را انجام داد.

اهمیت تربیت جنسی کودک

اهمیت تربیت جنسی کودک

خوب برای شروع به این موضوع می‌پردازیم که اصلاً چرا باید در رابطه با مسائل جنسی با کودک صحبت کرد. درگذشته تربیت جنسی کودک کاری زشت بود و کمتر کسی به آن اهمیت می‌داد. پدر و مادرهای قدیم تصور می‌کردند که اطلاع کودک باعث بی‌حیایی او می‌شود. نتیجه آموزش ندیدن همیشه بد است، حالا این آموزش هرچه باشد.

نتیجه عدم تربیت جنسی کودک این شد که دختران در زمان دیدن اولین خون قاعدگی می‌ترسیدند و حس بدی داشتند. هنوز هم بسیاری از دختران این حس بد را همراه خودشان دارند. در پسران هم این عدم آموزش مشکلات خاص خود را دارد.

یکی از مهم‌ترین مواردی که توجه به تربیت جنسی کودک را افزایش می‌دهد، بالا رفتن آمار تجاوز به کودکان است. کودک باید اطلاعاتی در مورد اندام دستگاه تناسلی خودش داشته باشد و به او بگویید که هیچ‌کس اجازه لمس این اندام‌ها را ندارد. توجه داشته باشید که خودتان هم باید به این موضوع دقت داشته باشید. مثلاً لباس‌زیر کودکتان را جلوی خاله یا عمو عوض نکنید.

کودک برای اینکه بتواند در جامعه از آسیب در امان باشد و در آینده با مشکل روبه‌رو نشود، به تربیت جنسی نیاز دارد. البته دقت داشته باشید که تربیت جنسی کودک مانند تربیت اخلاقی و رفتاری او به زمان نیاز دارد. تصور نکنید که یک‌باره می‌توانید تمام مسائل مهم را به او بگوئید و بعدازآن همه‌چیز تمام شده است.

تربیت جنسی به چه معنی است؟

تربیت جنسی به چه معنی است؟

ما گفتیم که تربیت جنسی کودک اهمیت بالایی دارد، حالا سؤال پیش می‌آید که اصلاً این تربیت جنسی چه معنی دارد؟ یعنی شما به‌عنوان والدین باید چه اطلاعاتی را به کودکتان بدهید؟ خوب باید بگوییم که تربیت به این معنی است که استعدادها و توانمندی‌های فرد، متناسب با شرایطی که دارد، به‌تدریج رشد کند.

مسائل جنسی هم یکی از نیازها و توانایی‌های بدن انسان است. این مسائل هم باید به‌تدریج، متناسب با شرایط کودک و همین‌طور با توجه به استعداد و نیاز کودک، رشد کنند. تربیت جنسی کودک به معنی آگاهی بیشتر است. اصطلاحاتی مانند بی‌حیایی کودک یا باز شدن چشم و گوش کودک هم فراموش کنید. در دنیای ارتباطات و اطلاعات خواه یا نا خواه کودک شما به اطلاعاتی دست پیدا می‌کند. بهتر این است که خودتان اطلاعات درست و غربال شده را به او بدهید.

البته به‌طورکلی دو تعریف اصلی برای تربیت جنسی کودک وجود دارد. تعریف اول می‌گویید، رشد غریزه جنسی کودک، به معنی تربیت جنسی اوست. تعریف دوم این‌طور می‌گوید که رشد غریزه جنسی کودک، در راه استفاده درست از آن و دوری از انحرافات اخلاقی به معنی تربیت جنسی کودک است.

احتمالاً شما هم به این نتیجه رسیده‌اید که تعریف دوم بهتر و کامل‌تر مفهوم تربیت جنسی کودک را توضیح داده و البته نتیجه‌گیری شما هم درست است. یعنی ما به دنبال راهی هستیم که کودکمان در آینده بتواند بهتر مسائل جنسی را درک کند و مشکلی دراین‌باره برایش وجود نداشته باشد.

چه زمانی تربیت جنسی کودک شروع می‌شود؟

چه زمانی تربیت جنسی کودک شروع می‌شود؟

این سؤال هم از آن‌هایی است که برای بسیاری از پدرها و مادرها وجود دارد. در این سال‌ها بسیاری از والدین به اهمیت تربیت جنسی کودک پی برده‌اند اما چیزی در مورد آن اطلاعاتی ندارند، زمان و نحوه این تربیت است. خوب ما نمی‌توانیم سن دقیقی را برای بیان این مسائل بیان کنیم، یعنی همه‌چیز به آمادگی کودک شما برمی‌گردد.

از همان زمانی که کم‌کم کنجکاوی‌ها و سؤالات جنسی کودک شروع می‌شود، شما هم می‌توانید رفته‌رفته تربیت جنسی کودک را شروع کنید. معمولاً بین سه تا پنج سالگی زمانی است که کودکان سؤالات خودشان را شروع می‌کنند.

البته بازهم میگوییم که شما باید به‌مرورزمان، هرچه کودکتان بزرگ‌تر می‌شود، مسائل جنسی بیشتری را با او به اشتراک بگذارید. در این صورت است که تربیت جنسی کودک به بهترین شکل ممکن انجام خواهد شد. کودک در ابتدا قدرت درک تمام مسائل مربوطه را ندارد.

اطلاعات مناسب کودک ۶ ساله

در این سن کودک شما باید با هویت جنسی خودش آشنا شود. یعنی اگر دختر است، چه اندام جنسی خاصی دارد، اگر پسر است، چطور؟! با زبان ساده و قابل درک برای او توضیح دهید که قدرت فهم مطالب را داشته باشد. اگر سؤالی از شما دارد، طفره رفتن را کنار بگذارید. شما باید دیر یا زود تربیت جنسی کودک را شروع کنید، پس به سؤالاتش جواب بدهید.

اطلاعات مناسب کودک ده‌ساله

در این سن کودک شما بیشتر در جامعه حاضر می‌شود، مدرسه و کلاس‌های مختلفی می‌رود پس، باید اطلاعات بیشتری هم داشته باشد. در این سن تربیت جنسی کودک باید به‌طور ویژه انجام شود. کودکتان باید اندام جنسی خودش را بشناسد و بداند که این اندام‌ها خصوصی هستند.

به کودکتان آموزش دهید که اگر هرکسی (تأکید می‌کنیم هرکسی) به ‌هر دلیلی می‌خواست اندام‌های خصوصی او را لمس کند، به شما اطلاع دهد. کودک در این سن نیازی نیست که مفاهیم علمی و دقیقی را بلد باشد، فقط باید اندام‌هایش را بشناسد و بداند که خصوصی هستند.

تربیت جنسی کودک و خود ارضایی در آن‌ها

گاهی می‌بینیم که والدین بسیار نگران و ناراحت میگویند که فرزندشان در را حال خود ارضایی دیده‌اند و به دنبال راهکاری برای آن هستند. خوب قبل از هر چیزی باید بگوییم که دیدن چنین چیزی اصلاً نگران کننده نیست. ما بزرگ‌سالان مفهوم آمیزش جنسی و خود ارضایی را می‌دانیم اما یک کودک هنوز هیچ درکی از لذت جنسی ندارد.

به همین دلیل اگر او را در حال خود ارضایی دیده‌اید، بدانید که او در حال کشف اندام‌های خودش است. مثلاً کودک شما گوش‌هایش، چشم‌هایش و دست‌وپاهایش را هم لمس می‌کند تا آن‌ها را بیشتر بشناسد. لمس اندام‌های جنسی هم برای کودک تا زیر شش سال، همین معنی را دارد.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در تربیت جنسی کودک اهمیت دارد، آگاهی او از خصوصی بودن این اندام‌ها است. اگر کودکتان را در حال خود ارضایی دیده‌اید، باز هم در مورد خصوصی بودن اندام‌های جنسی با او صحبت کنید. به یاد داشته باشید که کودک برای یادگیری به تکرار نیاز دارد.

هفت راه تربیت جنسی کودک

بعد از هرآنچه که در مطالب بالا گفتیم، حالا نوبت آن رسیده که راه‌ها و روش‌های تربیت جنسی کودک را شرح دهیم. به این نکته توجه داشته باشید که تربیت جنسی کودک هم مانند دیگر چیزهایی که به او یاد می‌دهید، به زمان نیاز دارد. روش‌هایی که در ادامه شرح می‌دهیم را شما باید چندین بار تکرار کنید. باز هم میگویم که کودکان به رفتار ما بیشتر از گفته‌هایمان توجه نشان می‌دهند پس، به رفتار و عمل خودتان هم دقت کنید.

معرفی حریم خصوصی کودک

این روزها خبرهای بسیار وحشتناکی از تجاوز به کودکان می‌شنویم. فراموش نکنید که کودک شما هم می‌تواند یکی از آن‌ها باشد. به کودکتان آموزش دهید که باید از بدنش مراقبت کند. اگر کسی از اقوام و آشنایان قصد بغل کردن او را دارد، باید اجازه بگیرد. به کودک این مراحل اجازه گرفتن را یاد بدهید. به او بگویید که نباید به همه اجازه لمس بدنش را بدهد.

آموزش در زدن

یکی از راه‌های نشان دادن حریم خصوصی همین در زدن است. به کودکتان آموزش دهید که وقتی می‌خواهد به اتاق شما یا هر اتاق دیگری وارد شود، اول در بزند و بعد در را باز کند. طبیعتاً خود شما هم باید چنین کاری را انجام دهید و قبل از وارد شدن به اتاق کودکتان در بزنید.

به سؤالاتش درست جواب بدهید

احتمالاً کودک در سن خاصی از شما سؤال‌های جنسی بپرسد. برای تربیت جنسی کودک بهترین کار این است که به سؤالاتش جواب‌های درستی بدهید. باور کنید قصه لک‌لک‌ها و این داستان‌ها دیگر قدیمی شده است. البته نیاز نیست که وارد جزئیات و مفاهیم علمی شوید.

دروغ نگویید

تصور نکنید که اگر به سؤالات کودکتان پاسخ‌های غلط بدهید و دروغ بگوئید، برای آینده‌اش بهتر است. درو گفتن به کودک در پاسخ به سؤالاتش اشتباه بسیار بزرگی است.

پدر و مادر در کنار هم

برای تربیت جنسی کودک لازم است که پدر و مادر هر دو کنار هم باشند. تربیت کودک به‌خصوص تربیت جنسی او با یکی از والدین نیست. اگر پدر و مادر کنار هم باشند، تربیت بهتری حاصل خواهد شد.

نه گفتن را به او یاد بدهید

کودک باید بتواند در بعضی از موارد نه بگویید، بدون آنکه بترسد. مثلاً اگر او دوست ندارد شخصی (حتی یکی از اعضای فامیل) بغلش کند، باید نه بگویید. شما به‌عنوان والدین وظیفه دارید که این مهارت را به کودکتان آموزش دهید. او را مجبور به کاری نکنید که دوست ندارد، حتی اگر فامیلتان ناراحت می‌شوند.

اندام جنسی را به کودک معرفی کنید

از دیگر روش‌های تربیت جنسی کودک این است که اندام‌های جنسی را به او معرفی کنید. اسم‌های عجیب و خنده‌دار برای این اندام‌ها به کار نبرید. اگر نمی‌خواهید کودکتان اسامی آن‌ها را فعلاً یاد بگیرد، از لفظ اندام خصوصی استفاده کنید.

هنگامی‌که می‌گویید اندام خصوصی، برای کودک توضیح دهید که هیچ‌کسی تحت هیچ شرایطی اجازه لمس اندام جنسی او را ندارد. البته در این تأکید کردن، او را نترسانید اما جدی باشید. اگر در بین توضیحات شما سؤالاتی پرسید، باحوصله و صادقانه جوابش را بدهید.

کتاب بخوانید

اگر نمی‌دانید که چطور باید به سؤالات کودکتان جواب دهید یا اصلاً نمی‌دانید که چه چیزهایی را باید چه زمانی به کودک بگوئید، کتاب بخوانید. تربیت جنسی کودک بر اساس کتاب بسیار منطقی و خوب است. اینکه چیزی را ندانید، اصلاً بد نیست اما اینکه در تربیت کودکتان کوتاهی کنید، بد است.

نتیجه‌گیری

در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که اهمیت تربیت جنسی کودک را به‌خوبی نشان دهیم. متأسفانه بعضی از والدین به دلیل تفکرات قدیمی علاقه‌ای به این تربیت نشان می‌دهند. آن‌ها تصور می‌کنند که نباید چشم و گوش کودکشان باز شود. درصورتی‌که این تربیت در ابتدا برای سلامت خود کودک مهم و بااهمیت است.

در مطالب بالا راه‌هایی را شرح دادیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تربیت جنسی کودک را بهتر پیش ببرید. به شما پیشنهاد می‌دهیم که حتماً از نویسنده‌های معتبر کتاب بخوانید. در این حالت کودکتان آینده بهتر و سالم‌تری را پیش‌رو خواهد داشت. طبق معمول می‌توانید در ادامه سؤالات خودتان را مطرح کنید تا به آن‌ها پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط