آموزش کاردستی ساده برای کودکان

آموزش کاردستی ساده برای کودکان

احتمالاً شما بارها این جمله را شنیده‌اید که کودکان گاهی حرف‌هایی ما را فراموش می‌کنند اما کارها یا چیزی که خودشان انجام دهند را یاد می‌گیرند. به همین دلیل روش‌هایی عملی برای آموزش به کودکان، همیشه بهتر جواب می‌دهد آموزش کاردستی ساده برای کودکان یکی از این راه‌های عملی به‌حساب می‌آید. در ادامه اطلاعاتی در مورد کاردستی کودکان ارائه خواهیم داد. پیشنهاد می‌دهیم که ادامه مطالب را از دست نداده و با ما همراه باشید.

آموزش کاردستی ساده برای کودکان

کاردستی ساده برای کودکان چه مزیت‌هایی دارد؟

قبل از اینکه آموزشی در مورد کاردستی کودکان ارائه بدهیم، لازم میدانیم که اطلاعاتی در مورد مزیت‌های این کار بیان کنیم.

 • هماهنگی دو نیمکره مغزی

همان‌طور که میدانید، هرکدام از ما توانایی استفاده از یک نیمکره مغزمان را داریم، مگر آنکه در کودکی یاد گرفته باشیم که از هر دو نیمکره استفاده کنیم. کاردستی به کودکان این امکان را می‌دهد که یاد بگیرند تا از هر دو نیمکره مغز استفاده کنند.

برای این کار نیاز به هماهنگی دو طرفه وجود دارد. کودک در ابتدا تصویر کاردستی موردنظرش را در ذهن خودش، مجسم می‌کند. بعد از این مرحله باید تصویر را تبدیل به واقعیت کند. با استفاده از کاغذ، قیچی، چسب یا هر وسیله دیگری که در اختیار دارد، باید این کار را انجام دهد.

 • تمرین حرکات ظریف

به‌عنوان‌مثال تصور کنید که یک خط صاف روی کاغذ کشیده‌اید و از کودکتان می‌خواهید که کاغذ را از روی خط ببرد. احتمالاً کودکتان در ابتدا خط را کج می‌برد، یا اصلاً نزدیک به خط قیچی نمی‌کند، این کار کاملاً طبیعی است.

به‌مرورزمان و با انجام تمرین بیشتر، کودک یاد می‌گیرد که ظرافت بیشتری در کارهایش داشته باشد. این ظرافت در تمام کارهای او خود را نشان می‌دهد. فراموش نکنید که کاردستی ساده برای کودکان باید با اشکال بسیار ساده شروع شود تا کم‌کم کودک بتواند ظریف‌کاری را یاد بگیرد.

 • کنترل احساسات

شاید بعد از خواندن این عنوان کمی تعجب کنید که اصلاً کاردستی کودکان چه ارتباطی با کنترل احساسات دارد، خوب اجازه بدهید با یک مثال آن  را توضیح دهیم. تصور کنید که کودک می‌خواهد یک خط صاف را ببرد و نمی‌تواند، انتظار چه برخوردی را از او دارید؟

طبیعتاً تمام کودکان همان ابتدا با خود نمی‌گویند که اشکال نداره، تو میتونی باز هم امتحان کن. شما باید انتظار عصبانیت، ناراحتی، رها کردن ادامه کار و حتی گریه کردن را داشته باشید. در این حالت شما به‌عنوان پدر یا مادر کودک باید او را آرام کرده و متقاعد کنید که باز هم به کارش ادامه بدهد تا موفق شود.

این روند به او کمک می‌کند که بهتر بتواند احساسات خودش را کنترل کند. به یاد داشته باشید که چنین آموزش‌هایی در آینده کودک شما تأثیر بسیار مهمی دارد. کودک یاد می‌گیرد که برای موفقیت در هر کاری باید تلاش کند.

 • اشتراک‌گذاری

این مزیت زمانی وجود دارد که کودک کاردستی را در جمع دوستانش، مثلاً در مهدکودک درست می‌کند. او یاد می‌گیرد که وسایلش را به دوستانش قرض ندهد و البته اگر خودش هم نیاز به وسیله خاصی داشت، از دوست امانت بگیرد.

معمولاً کودکان علاقه‌ای ندارند که وسایل و اسباب‌بازی خودشان را اختیار شخص دیگری قرار بدهند. به همین دلیل انجام کاردستی در جمع دوستان باعث می‌شود که این اخلاق رفته‌رفته کمتر شود و بعد از مدتی هم احتمال از بین رفتن آن وجود دارد.

 • ارتباط اجتماعی برقرار کردن

یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که باید به کودک یاد داد، برقرار ارتباط با دیگران است. هنگامی‌که کودک شما بزرگ شود، برای انجام هر کاری به ارتباط اجتماعی نیاز دارد. کاردستی کودکان در جمعی مانند مهدکودک و مدرسه باعث می‌شود که این ارتباط تقویت شود.

در حین کاردستی درست کردن، کودکان با یکدیگر صحبت می‌کنند، در مورد کاردستی یکدیگر نظر می‌دهند، وسیله‌ای از هم به امانت می‌گیرند و… تمام این کارها باعث می‌شود که او بهتر بتواند با دیگران ارتباط برقرار کند.

 • خلاقیت

خلاقیت را شاید بتوان مهم‌ترین مزیت کاردستی ساده برای کودکان دانست. پیشنهاد می‌دهیم که برای تقویت خلاقیت کودکتان، چند وسیله مختلف مثل بادکنک، کاغذ، مداد رنگی، قیچی، چسب و… را در اختیار او قرار بدهید اما نگویید که چه چیزی را درست کن.

اجازه بدهید کودکتان از خلاقیت خودش کمک بگیرد. در چنین حالتی کودک مدت زمانی را فکر می‌کند و در ذهنش حیوانات، وسیله‌ها و افراد مختلف را تجسم می‌کند. او بعد از مدتی با توجه به تصورات خودش کاردستی را درست می‌کند.

به شما توصیه می‌کنیم که در مورد کاردستی حدس نزنید، مگر اینکه خودش از شما بپرسد. مثلاً اگر کودکتان یک هزارپا درست کرده، خودتان از او نپرسید که عزیزم این هزارپاست؟ بلکه بگویید: عزیزم چه کاردستی قشنگی درست کردی، خب این اسمش چیه؟

نکته دیگری که باید به آن دقت داشته باشید، تشویق کردن کودک است. از کاردستی کودکتان (حتی اگر بسیار ساده و پیش‌پاافتاده ست) تعریف کنید. این کار باعث می‌شود که کودک بار بعدی با اعتمادبه‌نفس بیشتری کار را شروع کند و طبیعتاً نتیجه بهتر خواهد شد.

 • انگیزه پیدا کردن

کاردستی ساده برای کودکان فقط مربوط به سرگرمی آن‌ها نمی‌شود، در بسیاری از موارد می‌توان با این کاردستی‌ها به کودک آموزش هم داد. به‌عنوان‌مثال تصور کنید که شما معلم ابتدایی هستید و می‌خواهید انواع ابرها را دانش‌آموزان یاد بدهید. روش اولی که اکثر معلم‌ها انتخاب می‌کنند، این است که به‌صورت شفاهی توضیحاتی در مورد این ابرها ارائه می‌دهند.

حالا تصور کنید که شما از کودک بخواهید با چند تکه پنبه، شکل ابرها را بر روی مقوا پیاده‌سازی کند. در این حالت کودک هم بهتر موضوع درسی را یاد می‌گیرد و هم انگیزه بیشتری برای درس خواندن، پیدا می‌کند. البته طبیعی است که تمام مباحث درسی را نمی‌توان با کاردستی آموزش داد. انتظار می‌رود تا حد امکان از این روش آموزشی در مدارس استفاده شود.

معرفی نه کاردستی ساده برای کودکان

معرفی نه کاردستی ساده برای کودکان

بعدازآنکه در مطالب بالا اطلاعاتی در مورد مزیت‌های کاردستی ساده برای کودکان را بیان کردیم، حال نوبت آن رسیده که چند نوع از این کاردستی‌ها را معرفی کنیم.

 • دومینو

هنگامی‌که در مورد دومینو صحبت می‌کنیم، ناخودآگاه طرح‌های پیچیده به ذهن ما می‌رسد. شاید برای شما جالب باشد که دومینو یک کاردستی ساده برای کودکان هم هست. البته طبیعتاً کودکان نمی‌توانند طرح‌های عجیب و پیچیده را پیاده‌سازی کنند. پیشنهاد می‌دهیم که دومینو را با یک خط صاف و بعدازآن یک دایره شروع کنید.

رفته‌رفته طرح‌های سخت‌تری را برای کودکتان در نظر بگیرید. در بعضی از موارد هم اجازه بدهید که کودکتان خودش قطعات مختلف را به هر شکلی که می‌خواهد، پشت سر هم قرار بدهید. اگر دومینوی او طراحی درستی نداشت، با کمک خودش، مشکل را حل کنید.

 • نقاشی‌های داستانی

کودکان معمولاً به نقاشی کشیدن علاقه خاصی دارند. همه میدانیم که کودکان داستان شنیدن، هم دوست دارند. حالا می‌توانید این دو موضوع را باهم ترکیب کنید. بعضی وقت‌ها برای کودکتان داستانی تعریف کنید و از او بخواهید که هرچه از داستان را به یاد دارد، بر روی چند کاغذ بکشید.

بعد خودش با توجه به نقاشی‌هایی که کشیده، داستان را برای شما تعریف کند. البته در بعضی از موارد می‌بینیم که داستان کودک با چیزی که شما تعریف کرده‌اید، متفاوت است. در چنین مواقعی اصلاً نگویید که نه داستان تو درست نیست، با این کار خلاقیت کودک را از بین می‌برید. نقاشی یک کاردستی ساده برای کودکان است که علاوه بر سرگرم‌کننده بودن، آموزنده هم هست.

 • تابلوهای ساده

گاهی اوقات با استفاده از وسایل ساده‌ای مثل دکمه، حبوبات و… از کودک بخواهید که یک تابلو درست کند. درنهایت این کاردستی کودکان را در اتاق خواب خودشان بگذارید. شما می‌توانید طرح اولیه را به کودک بدهید (مثلاً بگویید که یک خرس دربیار) یا اجازه بدهید خودش هرچه می‌خواهد را طراحی کند. پیشنهاد ما این است که هر دو روش را انجام دهید.

 • بادبادک

بادبادک درست کردن یکی از بزرگ‌ترین لذت‌ها در زمان کودکی ما بود. هنوز هم کودکان با درست کردن بادبادک و هوا کردن آن، لذت می‌برند. پیشنهاد می‌دهیم که این کار را با کودکتان انجام دهید.

 • کتاب‌های کوچک

کتاب‌های کوچک می‌توانند داستان خاصی داشته یا فقط نقاشی باشند. اگر کودکتان کتابی درست کرد، آن را نگهدارید. با این کار به او نشان می‌دهید که کاردستی‌هایش برایتان اهمیت دارد.

 • اوریگامی

اوریگامی همان بازی با کاغذها و تا کردن آن‌هاست. همه ما در زمان کودکی با کاغذ (بدون بریدن کاغذ و چسب زدن آن) کلاه و قایق درست کرده‌ایم. گاهی کاغذها را تا زده و با آن پچ‌پچ درست کردیم (همان کاغذهای چهارتایی که آن‌ها را حرکت می‌دادیم و با فالی که روی آن نوشته بودیم، شغل آینده‌مان را حدس می‌زدیم)

اوریگامی از کاردستی کودکان ژاپنی است که این روزها در سراسر جهان شناخته شده است. این کاردستی ساده برای کودکان می‌تواند آن‌ها را برای مدت زمان زیادی سرگرم کند. اوریگامی فلسفه خاصی دارد که پیشنهاد می‌دهیم در مورد آن با کودکتان صحبت کنید.

اوریگامی همان بازی با کاغذها و تا کردن آن‌هاست.

 • تی‌شرت رنگی

گاهی تی‌شرت‌های کودکتان را کمک خودش، رنگ کنید. مثلاً از کودکتان بخواهید که خودش روی تی‌شرت نقاشی بکشد. به همین سادگی می‌توان یک کاردستی ساده برای کودکان داشت. شما می‌توانید تی‌شرت‌های قدیمی را با وایتکس سفید کنید و بعد به فرزندتان بدهید تا روی آن نقاشی بکشد.

 • جاقلمی

با استفاده از بطری جای نوشابه، کاغذ، مداد رنگی و چسب می‌توان یک جاقلمی زیبا درست کرد. استفاده از این جاقلمی برای کودک بسیار لذت‌بخش است.

 • کاغذدیواری

یک کاغذ سفید در اختیار کودکتان بگذارید تا نقاشی کند. بعد هم از این کاغذ به‌عنوان کاغذدیواری اتاقش استفاده کنید. کاردستی ساده برای کودکان می‌تواند همین‌قدر هم کاربردی باشد.

 • آدم‌های سنگی

سنگ‌هایی با اندازه مختلف را باز باغچه یا پارک جمع کرده و بشورید. سپس از کودکتان بخواهید که روی آن‌ها نقاشی کرده و آدم‌هایی را بسازند. این کاردستی کودکان باعث می‌شود که قوه تخیل آن‌ها تقویت شود.

کاردستی کودکان بهتر است دسته‌جمعی باشد یا تک تک‌نفره؟

کاردستی کودکان بهتر است دسته‌جمعی باشد یا تک تک‌نفره؟

یکی از سؤالاتی که بسیاری از والدین از ما می‌پرسند این است که خودم در خانه با کودک کاردستی درست کنم، یا اجازه بدهم در جمع دوستانش این کار را انجام دهد؟ در جواب باید بگوییم که شما باید هردوی این کارها را انجام بدهید.

همان‌طور که در مطالب بالا گفتیم، یکی از مزیت‌های کاردستی کودکان این است که با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند، برای این ارتباط باید در جمع حضور داشته باشند. این موضوع هم فراموش نکنید که شما به‌عنوان پدر و مادر باید رابطه‌ای صمیمانه با فرزندتان داشته باشید. درست کردن کاردستی می‌تواند راه خوبی برای این ارتباط صمیمانه باشد.

نتیجه‌گیری

در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که در مورد کاردستی ساده برای کودکان مطالبی را بیان کنیم. کودکان با استفاده از کاردستی به‌سادگی می‌توانند هر چیزی را یاد بگیرند. در ابتدا اطلاعاتی در مورد کاردستی کودکان و مزیت‌های آن بیان کردیم.

موضوع را با معرفی چند کاردستی ساده برای کودکان ادامه دادیم. چند مورد از این کاردستی‌های ساده را نام بریم و توضیحی خلاصه در مورد هرکدام بیان کردیم. در انتها هم گفتیم که انجام کاردستی هم در جمع دوستان باید باشد و هم خودتان با کودکتان این کار را انجام بدهید.

کودک شما چه کاردستی را بیشتر دوست دارد؟ تابه‌حال کدام مورد از کاردستی‌های بالا را انجام داده‌اید؟

منابع:

https://www.goodto.com/family/things-to-do/easy-crafts-for-kids-533109

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط